UWAGA!

W hołdzie Osieckiej

Elbląg, Elbląskie Noce... wpisały się na stałe do kalendarza wydarzeń kulturalnych Elbląga
Elbląskie Noce... wpisały się na stałe do kalendarza wydarzeń kulturalnych Elbląga

W najbliższy weekend (25-26 sierpnia) na Podzamczu elbląskiego muzeum rozbrzmiewać będzie piosenka poetycka i kabaretowa. A to za sprawą Elbląskich Nocy Teatru i Poezji, które odbędą się już po raz piąty. Pierwszy koncert - Ostatnie bolero - poświęcony będzie Agnieszce Osieckiej, drugi zaś pomoże w promocji młodych elbląskich artystów.

W tym roku po raz pierwszy impreza wydłuży się o jeszcze jeden dzień (jedną noc). W pierwszym dniu pod hasłem "Festiwal Piosenki Wartościowej" (tak w żartobliwy sposób podsumował Elbląskie Noce Piotr Bałtroczyk, konferansjer ubiegłorocznej edycji - oznacza to piosenkę autorską, aktorską i kabaretową) zaprezentują się młodzi artyści z całej Polski. Atrakcją pierwszego wieczoru będzie "Ostatnie bolero" - koncert piosenek skomponowanych przez Jerzego Satanowskiego do słów Agnieszki Osieckiej, przygotowany kilka lat temu i poświęcony poetce. Wystąpią m.in. Ewa Błaszczyk, Barbara Dziekan, Justyna Szafran i Mirosław Czyżykiewicz oraz doskonali muzycy: Zbigniew Łapiński i Henryk Miśkiewicz. Całość zebrał i wyreżyserował sam kompozytor - Jerzy Satanowski.
     - On również zgodził się roztoczyć opiekę artystyczną nad festiwalową częścią Elbląskich Nocy Teatru i Poezji - mówi Karolina Lichacz, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Elblągu. - Natomiast gospodarzem drugiego dnia będzie elblążanin - Ryszard Rynkowski, który w pierwszej części wieczoru wystąpi wraz z przyjaciółmi m.in. z zespołem "Światło świec" ze Słupska, w drugiej zaś promować będzie młode talenty z Elbląga i całego regionu.
     - Wielu z tych młodych ludzi znanych jest już na polskim rynku muzycznym - wyjaśnia K. Lichacz. - Zaprezentuje się m.in. Paweł Dampc - kompozytor, pianista i wokalista; twórca znanego niegdyś w Elblągu zespołu "Zabawa w ludzi" laureat wielu festiwali poezji śpiewanej; wiele lat temu nagrał teledysk w duecie z Anną Marią Jopek. Potem śpiewał w chórkach i grał w zespole Maryli Rodowicz; komponował także piosenki do płyt Jarosława Wasika i wraz z nim koncertował. Ostatnio współpracuje również z Katarzyną Skrzynecką, dla której pisze piosenki.
     Wystąpi również Tomasz Hoffmann - także były uczeń elbląskiej szkoły muzycznej, który śpiewał prawie na wszystkich "ogólnomiejskich" i kameralnych koncertach. W ub. r. Tomek wystąpił podczas uroczystej gali czasopisma "Polityka", która odbyła się w Elblągu. Został również laureatem jednej z edycji programu telewizyjnego "Szansa na sukces". Jest absolwentem Studium Piosenki w Poznaniu.
     Będzie również Monika Kwiatkowska - wielokrotna laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w kategoriach: poezja śpiewana oraz recytacja. Monika jest wychowanką Młodzieżowego Domu Kultury w Elblągu. Często bierze udział w przedsięwzięciach kulturalnych na terenie naszego miasta i poza jego granicami. To dziewczyna łudząco podobna do Ewy Demarczyk - pod względem urody, stylu i barwy głosu.
     Przed rozpoczęciem koncertów przy wejściu na Podzamcze będzie można obejrzeć spektakl "Oda do radości" w wykonaniu aktorów elbląskiego teatru off-owego "Stajnia Pegaza".
     - Stajnia pokazała już "Odę" podczas festiwalu we francuskim Bussang, gdzie wzbudziła zachwyt i uznanie - chwali Karolina Lichacz. - Elblążanie po raz pierwszy będą mieli okazję obejrzeć ten znakomity spektakl.
     Przedstawienie "Oda do radości" prezentowane będzie o godz. 18.30. każdego dnia imprezy. Koncerty zaś będą rozpoczynały się o godz. 19.00. W poetycki i teatralny nastrój widzów wprowadzi Artur Orzech.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama