UWAGA!

W Janowie szukają natchnienia

 
Elbląg, W Janowie szukają natchnienia
(fot. Aleksandra Szocik)

Malownicza wioska osadzona nad brzegiem jeziora Druzno. XIX-wieczny zespół pałacowy skryty w gęstwinie parku. Właśnie tutaj, przez kilka kolejnych dni, artyści będą oddawać się pasji tworzenia. Zobacz fotorelację z pierwszego dnia pleneru.

Trwa Międzynarodowy Plener Artystyczny „Impresje”, zorganizowany już po raz siódmy przez CSE „Światowid”. Kilkunastu artystów z różnych zakątków świata przyjechało do Janowa - niewielkiej miejscowości położonej kilka kilometrów od Elbląga. Przez kolejny tydzień będą pochłonięci twórczą pracą, której efekty zobaczymy już 22 sierpnia na poplenerowym wernisażu.
      
       Artystyczny miszmasz
       W janowskim pałacu zagościły wszystkie muzy, bo każdy z artystów zajmuje się inną dziedziną sztuki. - Są fotograficy, malarze, rzeźbiarze, a także ludzie pióra; pisarze, poeci - wylicza Teresa Miłoszewska, organizatorka pleneru. - Główną ideą tego pleneru jest przenikanie się sztuk. Każdy czerpie z tego miejsca coś interesującego dla siebie. Efektem są ciekawe prace, na bardzo dobrym poziomie, które potem umieszczamy w poplenerowej publikacji.
       Wśród artystycznych dyscyplin, uprawianych przez uczestników pleneru, można wyróżnić mniej znane, lecz niezwykle ciekawe dziedziny. Przykładem niech będzie technika rastrowa, którą zajmuje się Piotr Ochelski, rzeźbiarz i konserwator z Krakowa. Ta rzadko spotykana metoda łączy ze sobą elementy poligrafii i malarstwa. Do tworzenia prac artysta wykorzystuje perforowaną kratkę, która po pokryciu warstwą farby zostawia niepowtarzalny ślad na płótnie.
      
       Ze sztuką sam na sam
       Czas spędzony w Janowie artyści wykorzystują po swojemu. W zakamarkach pałacu lub pośród parkowych drzew pracują zgodnie ze swoim rytmem i upodobaniami.
       - Przede wszystkim jest tu niesamowita przestrzeń – zauważa Teresa Miłoszewska. - Jest taki czas, że artyści biorą swoje szkicowniki, sztalugi, blejtramy i w ciągu dnia nawet nie widać tutaj jakiegoś specjalnego ruchu, bo każdy znajduje swoje miejsce i w zaciszu tworzy.
       Wieczorami lub podczas wspólnych posiłków uczestnicy pleneru rozmawiają o sztuce. Wówczas okazuje się, że dyscypliny takie jak malarstwo, fotografia czy poezja mają ze sobą wiele wspólnego.
      
       Pierwszy raz w Polsce
       Wrocław, Kraków, Toruń, a także Erywań i Kijów. Jak co roku, pałac w Janowie gości artystów z Polski i zagranicy. Jednym z międzynarodowych uczestników pleneru jest Arthur Hovhannisyan, malarz i wykładowca na Akademii Sztuk Pięknych w stolicy Armenii. Do Polski przyjechał po raz pierwszy i korzystając z okazji zwiedził Warszawę oraz Gdańsk. W Janowie gości dopiero od trzech dni, lecz sielski klimat osady już zdążył przypaść mu do gustu.

  Elbląg, W Janowie szukają natchnienia
(fot. Aleksandra Szocik)


       - Ta cisza, bliskość natury, ten spokój. Jest to całkiem inne od tego, co spotkałem w Warszawie i bardzo mi się tu podoba - mówi Arthur Hovhannisyan. - Oczywiście lubię życie miejskie, ale potrzebuję chwili, gdzie jestem tylko ja i natura. To miejsce mnie bardzo zainspirowało i pierwszy obraz, który właśnie zacząłem, będzie związany z pałacem.
       W tegorocznym plenerze uczestniczy również Marta Bazak, która zajmuje się malarstwem i tkactwem artystycznym. Jest także wykładowcą w kijowskim Instytucie Sztuki Użytkowo-Dekoracyjnej. Artystka brała już udział w wielu polskich plenerach, ale do Janowa przyjechała po raz pierwszy.
       - Tutaj po prostu chce się pracować – zauważa Marta Bazak. – Ważne jest to, że możemy przebywać z innymi twórcami. Przed chwilą rozmawiałam z artystką z Krakowa, zajmującą się fotografią. Poruszałyśmy bardzo ciekawe tematy.
      
       Lekcje sztuki pod okiem mistrzów
       Tradycją stało się, że plener w Janowie jednoczy społeczność lokalną, a zwłaszcza dzieci. Już w środę (20 sierpnia) najmłodsi będą mogli wziąć udział w otwartych warsztatach plastycznych, które rokrocznie odbywają się na zielonych terenach wokół pałacu. Podczas zajęć, chętni uczestnicy spróbują swoich sił m.in. w malarstwie, rzeźbie, ceramice.
       - Akcja od kilku lat cieszy się wielkim powodzeniem – mówi Ewa Bednarska-Siwilewicz, pomysłodawczyni otwartych warsztatów plastycznych. - Dzieci z okolicznych miejscowości przychodzą same lub ze swoimi rodzicami, a my planujemy im twórczy czas. Chcemy również pokazać najmłodszym, jak pracują artyści. Staramy się podkreślać rolę plastyki i twórców, a także zachęcić do późniejszego uczestnictwa w wystawach i wydarzeniach związanych ze sztuką.
       Warsztaty artystyczne w Janowie będą trwały od 10 do 13. Udział w nich jest bezpłatny.
      

Aleksandra Szocik
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • organizatorem jest Światowid? a nie Stowarzyszenie Kulturalne " Viva Art" - ciekawe
 • organizatorem jest Światowid? a nie Stowarzyszenie Kulturalne " Viva Art" - ciekawe
 • Na zdjęciach same stare zgredy plastyczne z Elbląga !!!. Czas skończyć z tymi ' ' geniuszami ' ' i nawiązać współpracę / bez prywatnych znajomości / z młodym plastykami. Oni dadzą świeżą twarz tej Imprezie. To jedyna droga.
 • Jak zwykle durne komentarze to podstawa tego portelu sami znawcy kultury chajtnieci z kompem tryskaja tylko piana zemsty pozdrawiam cala ekipe swiatowodu super pomysl wiecej tak udanych pomyslow ...p.s.p.mag.Ewa Siwielewicz jest najlepsza plastyczka wie co to sztuka tryska energia i wewn spokojem glowa pelna pomyslow brawo pani ewo
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  kaśka 1234(2014-08-21)
 • Jak zwykle durne komentarze to podstawa tego portelu sami znawcy kultury chajtnieci z kompem tryskaja tylko piana zemsty pozdrawiam cala ekipe swiatowodu super pomysl wiecej tak udanych pomyslow ...p.s.p.mag.Ewa Siwielewicz jest najlepsza plastyczka wie co to sztuka tryska energia i wewn spokojem glowa pelna pomyslow brawo pani ewo
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  kaśka 1234(2014-08-21)
 • Z tego co wiem każdy, kto ma ochotę może wziąć udział w plenerze. Piękna sprawa. Ktoś wie jak wygląda sprawa wernisażu jutro? Godzina itd. ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  :)))))(2014-08-21)
 • chciałam wziąć udział ale nie było nigdzie ogłoszenia ze jest nabor :(
Reklama