UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

W kręgu dziecięcej literatury

2010-02-22
Aktualizowany 2010-02-26 08:50

26 lutego o godz. 12.30 w Dziale Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej odbędzie się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci i Młodzieży. Tematem rozmowy będzie książka „Jabłko Apolejki” Beaty Wróblewskiej.

Książka zdobyła III miejsce w kategorii książek dla młodzieży w wieku 10-14 lat w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren zorganizowanym przez Fundację ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom.
       Rodzina głównej bohaterki Kasi i jej sześcioletniej siostry Oli pozostawiona przez ojca bez środków do życia i niepokojona przez jego wierzycieli opuszcza dom i przenosi się do małego miasteczka, do babci. Dziewczęta - każda na swój sposób - muszą się odnaleźć w nowym środowisku. Nie jest to łatwe. Obydwie rozpoczynają naukę w nowych szkołach, wśród nowych twarzy. Kasia w dodatku przygotowuje się do matury i musi zdecydować o swoim dalszym życiu. Głównym jednak problemem, z którym boryka się ich rodzina jest choroba średniego dziecka, prawie 13-letniego Jaśka, cierpiącego na autyzm. Dziewczęta walczą o akceptację i zrozumienie w nowym środowisku. Zanim jednak to osiągną, muszą sobie odpowiedzieć na pytanie, co jest dla nich naprawdę ważne. Z tej perspektywy obserwują swoje otoczenie, szukając prawdziwej przyjaźni i miłości.
      
       Beata Wróblewska - ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. W 1998 roku została wydana jej książka poświęcona literackiemu obrazowi Podkowy Leśnej zatytułowana W salonie i Arkadii. Jest autorką felietonów, recenzji i wywiadów, które ukazywały się w Podkowiańskim Magazynie Kulturalnym” oraz sześćdziesięciu bajek dla dzieci napisanych w latach 98/97 na zamówienie Gazety Wyborczej. W roku 2004 ukazał się tomik poetycki zatytułowany Zeszyt rodzinny. Książka Małgosia z Leśnej Podkowy powstała dzięki współpracy z czasopismem Dziecko. Niektóre rozdziały książki ukazywały się w tym piśmie jako samodzielne felietony w latach 96/97. W roku 2004 wydawnictwo Znak przyznało Małgosi z Leśnej Podkowy trzecią nagrodę w konkursie Popisz się przed dzieckiem. Inspirację do napisania tej książki stanowiły przeżycia jej dwóch córek: dzisiaj dziesięcioletniej Anny i osiemnastoletniej Marysi. Autorka najbardziej lubi życie rodzinne, dobre filmy, czytanie książek, spacery po lesie i okolicznych łąkach, długie górskie wędrówki i sobotnie zakupy na targu w pobliskim Milanówku.
      
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Reklama