UWAGA!

W piątek Biesiada Specjala

 
Elbląg, Rudi Schuberth i Wały Jagiellońskie
Rudi Schuberth i Wały Jagiellońskie

Akurat, Manchester oraz Rudi Schuberth i Wały Jagiellońskie wystąpią już 2 września na dziedzińcu Muzeum Archeologiczno-Historycznego podczas VI Elbląskiej Biesiady Specjala. Start o godz. 18. Wstęp wolny.

To już szósta edycja imprezy, która na stałe wpisała się w kalendarz kulturalny naszego miasta. „Elbląska Biesiada Specjala" to święto piwa i piwowarstwa, które jest chlubą Elbląga. Impreza ma nawiązać do tradycji i historii elbląskiego piwowarstwa. Podczas Biesiady to piwo odgrywa pierwszoplanową role, jednak co roku impreza planowana jest tak, aby każdy elblążanin znalazł podczas niej coś dla siebie.
       „Elbląską Biesiadę Specjala" poprowadzi w tym roku Rafał Tomczyk. Z zawodu konferansjer, z wykształcenia muzyk i pedagog muzyczny, czasami również śpiewający balladzista. Od lat prowadzi różnorodne wydarzenia artystyczne i rozrywkowe.
       W trakcie poprzednich edycji wystąpili, m.in. Zakopower, Kapela Ze Wsi Warszawa, Cocktail, Formacja Nieżywych Schabuff, Big Cyc, Czarno Czarni, czy Maciej Maleńczuk. W tym roku wystąpią zespół Akurat i Manchester, a gwiazdą wieczoru będzie Rudi Schuberth z zespołem Wały Jagiellońskie.
       - Każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie - do potańczenia i poskakania, świetne teksty, rockowe brzmienie i odrobina swojskości, do tego mnóstwo konkursów i dobrej zabawy - mówią organizatorzy. - To najlepsza recepta na wspólne biesiadowanie.
      
       Organizatorem Biesiady jest Centrum Spotkań Europejskich "Światowid", a jej wyłącznym sponsorem Browar w Elblągu - producent marki Specjal.
      

 


      
       Akurat - niektórzy porównują ten zespół do The Madness, inni do Manu Chao. Z rodzimych gwiazd najbliżej mu do Kultu, Daabu, czy Dżemu. Pewne jest jednak to, że Akurat wypracował swój własny, rozpoznawalny styl, a jego twórczość najłatwiej opisać używając słów: rock + reggae + ska + energia + niebanalne teksty.
       Akurat od kilku lat niestrudzenie koncertuje w całej Polsce, kilkanaście razy odwiedzał też zagranicę. Jest prawdziwą gwiazdą rynku niezależnego i bywalcem wielkich festiwali muzycznych (nie tylko w kraju). Zespół powstał w Bielsku-Białej. Po wielu personalnych zmianach, w tym także wokalisty, wykrystalizowała się grupa profesjonalnych i doświadczonych muzyków. Obecnie zespół tworzą: Piotr Wróbel i Wojciech „Yellow" Żółty (wokale, gitary), Przemysław „Pastuch" Zwias (saksofon, flet), Ireneusz Wojnar (bas) i Krzysztof „Flipper" Krupa (perkusja).
      
       Manchester - powstał 18 marca 2006 roku w Toruniu. Muzyka jaką gra to brit-pop z elementami punk-rocka. Już rok po powstaniu zespół brał udział w najbardziej znanych polskich festiwalach rockowych, m.in. w Węgorzewie i Jarocinie. Kulminacją roku 2007 było uczestnictwo w finale programu "MTV Rockuje" oraz występ na żywo z okazji 50. urodzin Grzegorza Ciechowskiego w studiu im. Agnieszki Osieckiej, gdzie wykonał własne aranżacje utworów Republiki. Rok 2008 przyniósł mu zwycięstwo na festiwalu TOPtrendy. W 2008 roku ukazał się debiutancki album Manchesteru zatytułowany "MANCHESTER". Teksty utworów opowiadają w większości o typowych problemach damsko-męskich, zdecydowanie trzymając stronę płci brzydkiej. W tej chwili trwają prace studyjne nad drugą płytą. Skład zespołu: Maciek Tacher (wokal, klawisze) Sławek Załeński (gitara) Darek Załeński (gitara) Radek Kaźmierkiewicz (bas) Karol Ułanowski (perkusja).
      
       Rudi Schuberth i Wały Jagiellońskie - okolicznościowo-Rozrywkowy Syndykat „Wały Jagiellońskie" powstał na początku 1977 roku. Stworzyła go grupa przyjaciół wspomagająca się na rozmaitych festiwalach studenckich. Oryginalna nazwa pochodzi od ulicy, przy której mieści się Klub Studentów Wybrzeża Żak - przez pewien czas siedziba grupy. W maju 1978 roku Wały zdobyły główną nagrodę na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, który otworzył im drogę do dalszej kariery estradowej. Pierwszy skład grupy tworzyli: Rudolf Schuberth, Grzegorz Bukała, Andrzej Pawlukiewicz, Adam Drąg, Stanisław Wawrykiewicz, Michał Jaczewski, Zbigniew Deinrych, Wojciech Laskowski, Michał Mołdawa, Paweł Tiunin. Niepozbawione ironii teksty piosenek Wałów Jagiellońskich opisywały rzeczywistość czasów PRL-u. Stąd ogromna popularność utworów takich jak WARS wita was, Do Zoo, Kupletów pęk, Kukuła Disco, Kombajn Bizon.W 1989 roku działalność grupy została zawieszona. 30 lipca 2008 r. Rudi Schuberth oficjalnie reaktywował zespół pod nazwą Rudi Schuberth i Wały Jagiellońskie. Skład: Rudi Schuberth, Andrzej Pawlukiewicz, Zbyszek Seroka, Tadek Leśniak, Wojtek „Bober" Bobrowski, Artek Malik.
      

Edyta Jasiukiewicz, Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • nie Rudi Schubert tylko Rudolf Schubert
 • a czy nasz kochany browar - chluba miasta nie mógłby tak, jak robią to na Zachodzie, zrobić profesjonalną pijalnię piwa, gdzie w czasie sezonu atrakcją miasta byłoby tak trudno dostępne w kraju piwo EB?
 • Ta " Biesiada" to niewybredny żart z Elblaga i policzek dla jego mieszkańców !.
 • 3 -poziomowy Pub Browaru Specjal powstanie na Wyspie Spichrzów, naprzeciwko katedry. Takie informacje podawała prasa elblaska na poczatku 2011 roku. A będzie pewnie tak, jak z wszystkimi obiecanymi elblaskimi inwestycjami przez prezydenta Nowaczyka.
 • Rudi to zdrobnienie od Rudolfa"takie pseudo artystyczne" więc nie czepiaj się koleś. .. .
 • Dobre biesiada piwna a piwo po 6 zł to jest Elbląski browar brawo! Ludzie nie kupujcie niech sobie w d. .. wsadzą te piwo. wszystko to robią po to żeby sobie kasę nabić!
 • Piłem niedawno piwo EB ( przywiezione z Niemiec ) nie jestem jakimś wytawnym piwoszem ale i ja po pierwszym łyku od razu zauważyłem, że jest to coś wyjątkowego, dlaczego Niemcom dane jest to kupić w sklepie u siebie i pić a nam nie ? To jawna dyskryminacja, protestuję !
 • Niestety ja nie będę, bo akurat wtedy mam urodzinki :))))
 • .. .a moim zdaniem dobra to impreza aby utopić w piwie smutki tego miasta: - bezrobocie, uciekające z miasta młode pokolenie, - "sprawnie" realizowane jedyne inwestycje: centrum Porto 55,kladki na rzece Elbląg, - totalne dziurawe jeznie : Sienkiewicza, zagonowa i dziesiatki innych, - "wspaniale" rozwijajacy się Park naukowo-technologiczny; - brak jakichkolwiek mądrych inwestycji w mieście itp.
 • Nie wiem jak teraz, ale 2 pierwsze edycje nie miały z piwowarstwem nic wspólnego. Ba, nawet nie można było dostać żadnych gadżetów związanych z piwem Specjal. .. Na pozostałych edycjach nie byłem więc nie wiem czy się coś zmieniło.
 • ciekawe gdzie zaparkowali samochody, też przy parkomacie czy pod UM na fre
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  grali i gadali(2011-09-01)
 • Ta Biesiada Specjala - w porównaniu z niezapomnianym-rodzinno-zakładowym festynem 25-lecia Fabryki Mebli Stolpłyt-Wójcik w dniu 5 sierpnia 2011 r. na boisku piłkarskim między Stolzenmorgen a wodospadem Kumieli, z udziałem Braci Golec - to niestety, taka mała potańcówka w remizie strażackiej w Krzewsku. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  To był piekny dzień!(2011-09-02)
Reklama