UWAGA!

W poszukiwaniu źródła

 
W poszukiwaniu źródła
fot. Asia Kowalczyk

Rozpoczęła się XIV edycja Letniej Szkoły Edukacji Artystycznej. Już podczas dwóch pierwszych dni uczestnicy zabrali się do wytężonej pracy. Indywidualnie i grupowo poszukiwali źródła bo temat tegorocznych spotkań w ramach LSEA to właśnie "W poszukiwaniu źródła".

Letnia Szkoła Edukacji Artystycznej rozpoczęła się 22 lipca i potrwa do 29 lipca. Zajęcia odbywają się w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”, ale jak co roku nie zabraknie wypraw plenerowych i wycieczek – do Gdańska i Sopotu uczestnicy pojadą 24 lipca i odwiedzą m.in. Centrum Hewelianum. Z kolei w najbliższy piątek wyjadą do Oleśna na piknik integracyjny.
       Podczas tygodniowych zajęć uczestnicy, którymi są osoby o różnym stopniu niepełnosprawności, pod kierunkiem artystów, pedagogów i terapeutów rozwijają wyobraźnię i zdolności artystyczne z różnych dziedzin, takich jak: plastyka, film, fotografia, muzyka czy teatr.
       - Grupę mamy bardzo liczną, bardzo się cieszę, że w tym roku dołączyły do nas nowe osoby – mówi Teresa Miłoszewska, koordynator projektu. – Pozytywna energia, którą ze sobą wnoszą i entuzjazm, z którym uczestniczą w zajęciach motywuje do dalszej pracy dla nich.
       Jednym z efektów tegorocznej Letniej Szkoły ma być animacja. Warsztaty, dzięki którym ma powstać prowadzą: Edyta Machul - instruktor teatralny, Anna Dukszta, która pracuje z grupą nad tekstami oraz Asia Kowalczyk, która odpowiada za realizację animacji. Pierwszego dnia pogoda dopisywała dlatego zamiast w Światowidowych murach grupa pracowała w plenerze. Drugiego dnia powstały pierwsze koncepcje realizacji animacji. Symbolem, który wybrali uczestnicy, a który ma odzwierciedlać ich poszukiwania i podróż w głąb siebie jest drzewo. I właśnie żywe drzewo z nasionkami, korzeniami, pniem, gałęziami tworzącymi koronę i owocami stworzyli w holu głównym CSE "Światowid".
       - Podczas tych zajęć staliśmy się rodziną – mówi Edyta Machul. - Poszukujemy źródeł w sobie, ale też wokół siebie, poznajmy się nawzajem to wspaniałe doświadczenie.
       Animacja, którą przygotowują uczestnicy będzie miała premierę w poniedziałek, 29 lipca. Obrazy, nad którymi na zajęciach teatralnych pracuje grupa będą się przenikać z tekstem, układanym wspólnie z poetką Anną Duksztą.
       Galeria zdjęć z I dnia.
       Galeria zdjęć z II dnia.
      
Organizatorami przedsięwzięcia są Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” oraz Stowarzyszenie Kulturalne „Viva art”. Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie Mieszkańców Wsi „Oleśno – wieś z pomysłem”.
      

       Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach projektu „Twórcza terapia”.
Edyta Jasiukiewicz, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)