UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

W rocznicę wybuchu powstania

 
Elbląg, Filia nr 7 przy ul. Hetmańskiej,
Filia nr 7 przy ul. Hetmańskiej, fot. nadesłana

Filia nr 7 Biblioteki Elbląskiej przy ul. Hetmańskiej wraz z Elbląskim Forum Odtwórców Historycznych zapraszają w środę 20 lutego o godz. 17 na spotkanie z cyklu „Popołudnia z książką i nie tylko”, poświęcone powstaniu styczniowemu. Spotkanie poprowadzi elbląski historyk i nauczyciel – Piotr Imiołczyk. Wstęp wolny.

Rok 2013 został ogłoszony Rokiem Powstania Styczniowego, dlatego będzie to spotkanie poświęcone 150. rocznicy jego wybuchu, genezie, przyczynach i upadku.
       Powstanie styczniowe – polskie powstanie narodowe przeciwko Imperium Rosyjskiemu, ogłoszone manifestem 22 stycznia 1863 r. wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy, spowodowane narastającym rosyjskim terrorem wobec polskiego biernego oporu. Wybuchło 22 stycznia 1863 r. w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 r. na Litwie, trwało do jesieni 1864 r. Zasięgiem objęło tylko ziemie zaboru rosyjskiego: Królestwo Polskie oraz ziemie zabrane.
       Było największym polskim powstaniem narodowym, spotkało się z poparciem międzynarodowej opinii publicznej. Miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. Mimo początkowych sukcesów zakończyło się klęską powstańców, z których kilkadziesiąt tysięcy zostało zabitych w walkach, blisko 1 tys. straconych, ok. 38 tys. skazanych na katorgę lub zesłanych na Syberię, a około 10 tys. wyemigrowało.
       Powstanie przyczyniło się do korzystniejszego niż w dwóch pozostałych zaborach uwłaszczenia chłopów. Pozostawiło trwały ślad w polskiej literaturze (m.in. Orzeszkowa – Nad Niemnem, Dąbrowska – Noce i dnie, Żeromski – Wierna rzeka) i sztuce (Grottger – Polonia i Lithuania, Matejko – Polonia) XIX i XX wieku.
      
       Spotkanie poprowadzi elbląski historyk i nauczyciel – Piotr Imiołczyk. Wstęp wolny.
      
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Jeśli dawno, nie miałeś buzi szeroko rozdziawionej przyjdź do biblioteki. A ja Ci gwarantuję, że to co usłyszysz z ust prelegenta, wprawi Ciebie w zdumienie. Co tam zdumienie, doznasz szoku ! To będzie porównywalne z orgazmem. A jeśli nie znasz tego stanu, to jest coś jak podwójny hamburger, duże frytki i wiadro Coli. Przed wejściem zobaczysz konia ale porzuć strach, to koń prelegenta. Nazywa się Pegaz. Nie próbuj mu się podlizać kromką chleba ! On nic nie je, z przyziemnej strawy. Karmiony jest opowieściami swego właściciela. Opowieści fantastyczne, szalone, bajeczne to jego obrok. A więc, ubrany w kożuch opasany paskiem skórzanym z baranicą na głowie, idź i słuchaj a przeżyjesz coś, co ciężko nazwać co !
 • Nie Dla Referendum ruchu palikota. Tak dla rozwoju kultury.
 • Pierwszy komentarz jakiś durnowaty.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Inżynier(2013-02-16)
 • czy są w naszej historii jakieś weselsze rocznice? Ciągle klęski i klęski.
 • Pegaz koń, zrodzony z krwi. Analogia do wszystkich powstań polskich. To w powstaniach, krew płynie obficie, nie współmiernie do osiągnięć. Pegaz to symbol, natchnienia poetów wiecznie bujających w obłokach. To też cecha nie przemyślanych decyzji przywódców powstań. Koń skrzydlaty, miał wlecieć na górę Olimp. Polski Olimp to odzyskanie niepodległości. Inżynierze, to przecież takie proste. Pyta pan, ja odpowiadam.
 • Wesołe rocznice ? Proszę bardzo. Wszystkie oficjalne polskie święta narodowe to "wesołe" rocznice. 3 Maja i 11 listopada. Plus do tego rocznica bitwy Warszawskiej. Pytanie jest więc dziwne skoro odpowiedź jest oczywista. Pozdrawiam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Inżynier(2013-02-17)
Reklama