UWAGA!

W świecie elbląskich legend

 Elbląg, W świecie elbląskich legend

Książka „Legendy i opowieści Elbląga i okolic” stanowi zaproszenie do świata legend, w którym prawda miesza się z mitem, a historyczna wiedza na temat dziejów naszego regionu przeplata się z wyobrażeniami.

Ten świat prowokuje do rozważań nad społecznościami z przeszłości i nad realiami dnia dzisiejszego, a także do bliższego zapoznania się z historią naszego regionu i do zwiedzania ciekawych, nieznanych nam dotąd, „magicznych" miejsc. Na książkę tę składają się legendy i opowieści, napisane przez rozmaitych autorów, posługujących się odmiennymi stylami literackimi i mających własne, subiektywne spojrzenie na dzieje naszego regionu.
     Legendy wszystkich zakątków świata rządzą się tymi samymi regułami, niezależnie od szerokości geograficznej. Ale takie czynniki, jak odmienność regionalna, temperament mieszkańców, burzliwe dzieje czy wreszcie charakterystyka geograficzna obszaru sprawiają, że legendy poszczególnych regionów mają swój własny koloryt, swój klimat, swój nastrój i przesłanie.
     W przypadku legend Elbląga i okolic jest to szczególnie widoczne. Nasz region ma bowiem dodatkową cechę: w wyniku licznych konfliktów militarnych i politycznych często dochodziło tutaj w przeszłości do zmiany granic państwowych, a nawet do niemal całkowitej wymiany ludności (Prusowie, Niemcy, Polacy). Tę złożoną problematykę przybliżają czytelnikom zamieszczone dodatkowo w tej publikacji teksty naukowe, popularnonaukowe oraz źródłowe.
     Wszystko to sprawia, że „Legendy i opowieści Elbląga i okolic” stanowią unikalną publikację historyczno - literacką, ważną dla Elbląga i dla całego regionu, przeznaczoną dla szerokiego kręgu czytelników, bez względu na wiek.
Oprac. Anieze

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • warto chyba dodać, że tę wartościową pozycję wydało Wydawnictwo URAN z Elbląga
 • Dlaczego nie zostało podane, że tę książkę wydało lokalne, elbląskie wydawnictwo? Dlaczego okładkę ucięto tak, żeby nie było widać nawet nazwy tego wydawnictwa? Dlaczego nie podano żadnych nazwisk autorów legend, to chyba nie byłaby kryptoreklama? Oj, nieładnie, Anieze. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kajetanp(2009-03-06)
 • o matko ale sobie URAN wpisy robi. Czy wszyscy mamy ukleknąć przed tak donioslym wydarzeniem jak wydanie ksiazki przez wydawnictwo URAN????
 • ale sobie redakcja wpisy robi. czy wszyscy mamy klekac pzred portelem?
 • I znowu ujadanie "Polacken" co to zamiast cieszyć się, że u nas - w Elblągu - taka piękna książka wyszła, już zawistnie ujadają. I później niektórzy dziwią się, że niemiaszki śmieją się z Polaków - pokazując stertę śmieci - puszki po piwie, butelki po wódce i czipsach - "po mszy w kościele w Düsseldorfie", albo, że Marszałek S. Niesiołowski słusznie nazywa niektórych Polonusów w Chicago - "małpiarnią". .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  pożałowania godne.(2009-03-06)
 • b. porządnie wydana książka!
 • to wyjątkowa pozycja, powinna gościć w każdym elbląskim i nie tylko domu
Reklama