UWAGA!

W teatrze igrają z diabłem

 
Elbląg, W teatrze igrają z diabłem
(fot. Michał Skroboszewski)

„Igraszki z diabłem” w Teatrze Telewizji z 1979 roku, z Marianem Kociniakiem w roli głównej, są nadal niedoścignionym wzorem dla wielu twórców, mierzących się z dziełem Czecha Jana Drdy. Słusznie więc, że reżyser elbląskiej adaptacji zaproponował uwspółcześnioną wersję, w której bardzo duże znaczenie ma także muzyka. I to skomponowana przez elblążanina. Zobacz zdjęcia.

Marcin Kabat (w tej roli Artur Hauke) wraca z długiej wojaczki w rodzinne strony. Na swojej drodze spotyka m.in. rozbójnika (Dariusz Siastacz), pustelnika (gościnnie Marek Milczarczyk) oraz dwie dziewice – księżniczkę Disperandę (Aleksandra Wojtysiak) i jej służącą Kasię (Marta Masłowska), które za wszelką cenę szukają odpowiednich kandydatów na męża. Kontrolę nad duszami wszystkich bohaterów chcą przejąć diabły, którym przewodzi Lucjusz (Piotr Boratyński).
       Czy mu się uda? Czy ludzka natura, pełna żądz i niedoskonałości jest w stanie oprzeć się pokusom złej strony mocy? A może to jednak człowiek jest sprytniejszy od zła?
       Po niedzielnej premierze w Teatrze im. Sewruka trudno oczekiwać, by elbląscy aktorzy zbliżyli się do magicznego klimatu stworzonego w najsłynniejszej adaptacji „Igraszek z diabłem” (1979 r. Teatr Telewizji, do zobaczenia w internecie) m.in. przez Mariana Kociniaka, Janusza Gajosa, Magdalenę Zawadzką, Wojciecha Pokorę czy Krzysztofa Kowalewskiego. „To se ne vrati” - jak mówią Czesi.
       Warto się jednak wybrać do elbląskiego teatru, by przekonać się, czy uwspółcześnione przez reżysera Bartłomieja Wyszomirskiego „Igraszki...” (wśród rekwizytów m.in. karabin czy wrotki) wraz z czytelną scenografią, ciekawymi kostiumami (diabły są wręcz urocze!) i towarzyszącą bohaterom muzyką autorstwa elblążanina Bartka Krzywdy (brawo za teatralny debiut!) stanowią ciekawą propozycję powrotu do świata baśni i ludowych wątków podlanych sosem aluzji i ironii.
      
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama