UWAGA!

W tym tygodniu portEl poleca

 Elbląg, W tym tygodniu portEl poleca

Od kultury przez duże K po popkulturę: konferencje i festiwale, wernisaże i wystawy, koncerty i spektakle, imprezy oraz festyny - w poniedziałki specjalnie dla naszych Czytelników prezentujemy wydarzenia kulturalne i rozrywkowe nadchodzącego tygodnia w Elblągu i okolicy.

Początek tygodnia zdominują różnorodne formy obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Obchodzone we wtorek, 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości upamiętnia odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. (po 123 latach zaborów).
       A na marginesie można dodać, że ustawowo jest to dzień wolny od pracy (dzięki czemu wielu szczęściarzy, którzy dziś mogli skorzystać z urlopu - cieszy się długim weekendem) oraz jeden z trzynastu dni w roku, kiedy obowiązuje zakaz handlu.
      
       Już dziś (10 listopada) w ramach obchodów Święta Niepodległości elbląscy harcerze organizują grę miejską „Zaryzykuj – poznaj swoje miasto!”. Gra rozpoczęła się o godz. 10 i zakończy około 14.
      
       We wtorek, 11 listopada będziemy oficjalnie świętować 96. rocznicę odzyskania niepodległości przez nasz kraj. Główne uroczystości w Elblągu rozpoczną się o godz. 11 przed dworcem PKP, z którego rozpocznie się przemarsz ulicami miasta. W programie także inscenizacje historyczne, msza święta i wyjątkowy koncert w katedrze, podczas którego Elbląska Orkiestra Kameralna, pod batutą maestro Marka Mosia, zaprezentuje utwory z repertuaru pierwszej edycji Festiwalu „Muzyka polska na Żuławach”. Wstęp wolny.
       Są też mniej oficjalne propozycje - wspólne bieganie, maraton tańca i Potop w odświeżonej formie.
       Z okazji Święta Niepodległości na wspólne bieganie po Elblągu zaprasza Stowarzyszenie Elaktywni. Wszyscy, którzy w ten sposób chcą uczcić święto, powinni stawić się o godz. 11 na Placu Jagiellończyka. Nie ma wpisowego, bieg odbywa się na zasadach koleżeńskich.
       Z kolei Promyk zaprasza na taneczny maraton. Zumba, Natusumba i celluSTOP – to propozycje tańca i ćwiczeń, w których panie będą mogły spróbować swych sił. Maraton rozpocznie się o godz. 18.
       Do Kina Światowid w Dniu Niepodległości o godz. 19 wróci Potop Jerzego Hoffmana. Film zrekonstruowany cyfrowo przez Filmotekę Narodową został przemontowany i skrócony pod czujnym okiem samego reżysera. Cena biletu to 10 zł.
       Świętować niepodległość w biegu możecie również w Rychlikach. Chcąc uczcić pamięć tych, którzy walczyli o wolność Polski, Wójt Gminy Rychliki oraz Zespół Szkół zapraszają na I Rychlicki Bieg Niepodległości. Start o godz. 14 z boiska „Orlik” w Rychlikach.
       W Młynarach za to będzie muzycznie - Ośrodek Kultury w Młynarach zaprasza o godz. 17 na koncert Tymona Tymańskiego oraz Romka Puchowskiego. Gościnnie na perkusji zagra uhonorowany nagrodą Blues Award dla najlepszego perkusisty bluesowego – Micha Maass. Wstęp wolny.
       W Nowym Dworze Gdańskim w programie obchodów m. in. wykład historyka dr. Dariusza Piaska "Powstańcy listopadowi na Żuławach" oraz premierowy pokaz filmu "Z dziejów polskiej tolerancji - mennonici na Żuławach" w Żuławskim Parku Historycznym.
       Natomiast organizatorzy obchodów w Fiszewie zapraszają na widowisko światło i dźwięk z częścią artystyczną.
      
       W środę, 12 listopada Stowarzyszenie Historyczno-Poszukiwawcze Denar i Klub 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej zapraszają o godz. 17.30 na otwarcie wystawy pt. ”Drogi do niepodległości - pamiętamy” w Klubie 16 PDZ przy ulicy Mierosławskiego 5.
      
       W czwartek, 13 listopada w ramach obchodów tegorocznego Dnia Niepodległości o godz. 17.15 rozegrany zostanie w Klubie Olimpijczyka (hala MOS) w Elblągu przy ul. Kościuszki 77a VII Elbląski Turniej Szachowy. Impreza ma formułę OPEN - zgłoszenia na sali gry w godz. 16.30 - 17.15.
       Natomiast o godz. 16 na uroczyste obchody Święta Odzyskania Niepodległości w PWSZ zaprasza Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu.
       Nieco później (o godz. 17) Filia nr 6 Biblioteki Elbląskiej przy ul. Słonecznej zaprasza na spotkanie z archeolog Grażyną Nawrolską, która opowie o życiu mieszkańców dawnego Elbląga. Wstęp wolny.
      
       W piątek, 14 listopada o godz. 15 w Sali Audiowizualnej Biblioteki Elbląskiej odbędzie się wykład dr Kazimierza Piotrowskiego z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi pt. „Thymós. Sztuka gniewu 1900 – 2011”. Wstęp wolny.
       Z kolei o godz. 18 w tym samym miejscu obejrzycie dwa kolejne filmy dokumentalne w ramach pokazów pofestiwalowych 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy: „Pani spod szóstki” oraz „Piętno?”. Wstęp wolny.
      
       Czy folk może być heavy? Jeszcze jak! Energia jaka uwalnia się na ich koncertach zasiliłaby średniej wielkości miasto. W sobotę, 15 listopada o godz. 20.15 w elbląskim Klubie Muzycznym Mjazzga, w ramach trasy koncertowej "Złota Karrota", wystąpi jedna z najlepszych polskich folk-rockowych formacji - Żywiołak. Bilety w cenie 25 zł (ilość ograniczona) i 30 zł.
      
       W niedzielę, 16 listopada o godz. 19, w sali koncertowej Ratusza Staromiejskiego Elbląska Orkiestra Kameralna w 30. rocznicę śmierci księdza Jerzego Popiełuszki, w hołdzie błogosławionemu kapelanowi Solidarności, zagra koncert „Sacrum profanum”.  Spod smyczków elbląskich kameralistów popłyną dźwięki utworów A. Vivaldiego, J. S. Bacha, G. F. Händla, R. Twardowskiego i H.M. Góreckiego. Bilety: 35 zł (normalny), 30 zł (ulgowy).
      
       Jeśli jeszcze coś wartego polecenia wydarzy się w Elblągu lub okolicy, informację o tym znajdziecie w dziale IMPREZY. Możecie też liczyć na relacje i fotoreportaże z imprez przygotowane przez naszych dziennikarzy.
      

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama