UWAGA!

Wdurmoll Fest - festiwal jazzowy w Mjazzdze

 Elbląg, Wdurmoll Fest - festiwal jazzowy w Mjazzdze

Najlepszy prezent na Dzień Dziecka dla nas i dla elbląskich melomanów to Wdurmoll Fest - pierwszy mini festiwal jazzowy, który odbędzie się od 31 maja do 2 czerwca w klubie Mjazzga. Jego motywem przewodnim jest hasło "4 struny świata", a to, co łączy wszystkie zespoły biorące w nim udział - liderem każdego z nich jest skrzypek jazzowy.

Idea mini festiwalu w Mjazzdze kiełkowała od jakiegoś czasu i w końcu udało się ją zrealizować. Kameralne warunki klubowe są idealne do kontemplacji dobrej muzyki, a formuła koncertów dzień po dniu zakończonych jam session wydaje się w sam raz na rozpoczęcie letnich spotkań z muzyką.
      
       Festiwal odbędzie się w dniach 31 maja - 2 czerwca. Start o godz. 20:15, po koncertach jam sessions. Bilety: karnet 60 zł, wejściówki na 1 dzień 25 zł.
      
       Dzień I - Tomasz Chyła Quintet
       Dzień II - Słowiński | Carod | Quintet
       Dzień III - Follow Dices
       Skrzypce to instrument niekoniecznie kojarzony z tym rodzajem muzyki, a który ma piękną reprezentację w historii muzyki jazzowej za sprawą takich wybitnych postaci jak Zbigniew Seifert, Michał Urbaniak w Polsce czy Jean Luc Ponty, Didier Lockwood i Stéphane Grappelli i trochę dalej.
       My będziemy mieli okazję wysłuchać czterech skrzypków z zespołami: Tomasza Chyłę, Stanisława Słowińskiego, który na swój koncert zaprosił również świetnego hiszpańskiego violinistę - Apel les Carod Requesens oraz Mikołaja Kostkę liderującego grupie Follow Dieces.
      
       O wykonawcach:
       Tomasz Chyła Quintet
       Trójmiejski zespół, który świetnie obrazuje, że młoda scena jazzowa w Polsce rośnie w siłę. To doskonale doprecyzowana wizja muzyki, jaką ma lider tego zespołu, skrzypek Tomasz Chyła, który do współpracy zaprosił znakomitych muzyków. Jego pozornie niepasujący do jazzu instrument błyskotliwie funkcjonuje w symbiozie z resztą członków zespołu, którzy prężnie budują i rozwijają trójmiejską scenę w takich składach jak AlgoRhythm, Kamil Piotrowicz Quintet, Inner Out czy Jerzy Małek Group. Skrzypce frapująco dialogują z saksofonem Piotra Chęckiego i fortepianem Szymona Burnosa, a mocne podstawy utworów zapewnia sekcja rytmiczna kontrabasisty Krzysztofa Słomkowskiego i perkusisty Sławomira Koryzno. Muzycy pokazują nowe oblicze, naznaczone muzyczną charyzmą lidera, zafascynowanego postacią jazzowego skrzypka Zbigniewa Seiferta. Największym dotychczasowym osiągnięciem zespołu było zdobycie Grand Prix na 40 Festiwalu Jazz Juniors w Krakowie w 2016 roku.
       Tomasz Chyła Quintet odwołuje się do mainstreamowego jazzu, ale jest to muzyka podszyta młodzieńczą energią i werwą. Materiał na „Eternal Entropy” zachwyca lekkością, a jednocześnie szlachetnym rysem kompozycji. Zespół gra czujnie i błyskotliwie zaaranżowane kompozycje momentami zahaczając o folk. Kwintet pozwala się ponieść w rejony szerokiej improwizacji oraz pokazuje młodzieńczą buńczuczność. To muzyka wyrazista, zagrana przez artystów, którzy doskonale poruszają się po szerokim spektrum stylistyki jazzowej. Potrafią zabrzmieć romantycznie, ale jednocześnie treściwie i dobitnie podkreślając swój charakter. A jeśli spojrzeć na tytuł debiutanckiego albumu – „Eternal Entropy” – to określenie stopnia nieuporządkowania stanu należy rozumieć wyłącznie jako wciąż ewoluujący, zbierający różne inspiracje i otwarty na pomysły zespół. Wydawcą albumu jest Agencja Muzyczna Polskiego Radia.
       Skład zespołu:
       Tomasz Chyła – skrzypce
       Piotr Checki – saksofon
       Szymon Burnos – fortepian
       Krzysztof Słomkowski – kontrabas
       Slawek Koryzno – perkusja
      
       Słowiński | Carod | Quintet
       Nowy, międzynarodowy projekt, w którym utwory legendarnego jazzowego skrzypka - Zbigniewa Seiferta skonfrontowane z utworami= wizją muzyki liderów zespołu pozwoliły zbudować zupełnie nową muzyczną przestrzeń i podjąć próbę redefinicji roli skrzypiec w muzyce improwizowanej.
       Na program składają się utwory Seiferta z uwielbianych przez miłośników jazzu albumów “Passion”, “Man of the light”, a także kompozycje solowe z wydawnictwa “Solo violin” w nowych opracowaniach.
       Stanisław Słowiński – skrzypce
       Apel-les Carod – skrzypce
       Mateusz Sobiechowski – fortepian
       Justyn Małodobry – kontrabas
       Adam Stępniowski – perkusja
      
      
       Follow Dices
       Formacja jazzowa założona w 2015 w Poznaniu, składająca się aktualnie z muzyków środowisk katowickiej, wrocławskiej i poznańskiej Akademii Muzycznych. Nazwa zespołu jest nawiązaniem (chociaż niekoniecznie dosłownym) do Cage’owskiego idiomu przypadkowości w muzyce i świecie. Artyści idąc w stronę nowych rozwiązań muzycznych, zahaczają o inspirujące ich maniery muzyki skandynawskiej i folkloru polskiego, będącego dla nich bezprecedensowym źródłem - rdzeniem, z którego wypływa ich tożsamość. Wszystko to zlepione zostaje synestetyczną koncepcją kreowania barw i wielu odcieni przestrzeni harmonicznych.
       Mikołaj Kostka - skrzypce
       Mateusz Gramburg - fortepian
       Jan Jerzy Kołacki - kontrabas
       Adam Wajdzik - perkusja
      

       Patronat medialny nad cyklem imprez w klubie Mjazzga objęła Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
Klub Muzyczny Mjazzga

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama