UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Wernisaż malarstwa w Galerii Zum

 
Elbląg, Wernisaż malarstwa w Galerii Zum
fot. ze strony www.orbaczewska.com

W środę, 22 października o godz.18 w Galerii Zum przy ul. Kowalskiej 3-5/D w Elbląg odbędzie się wernisaż malarstwa Anny Orbaczewskiej.

Obrazy Anny Orbaczewskiej to wieloelementowa, często ujęta w cykle opowieść o malarstwie i emocjach. Są tu dwa składniki, których kontrast - równowaga lub jej brak determinuje wymowę każdego obrazu – żadne bez wyjątku dzieło Orbaczewskiej nie obywa się bez malarskiego podmiotu i obecności wyczuwalnej atmosfery napięcia projektowanej na ten „podkład”. Można pokusić się o stwierdzenie, że obraz – rozumiany jako image - dla Orbaczewskiej jest początkiem i punktem wyjścia. Przedstawione na obrazach sytuacje i sylwetki są właściwie zwyczajne, banalne (spacer nad morzem, po łące, dzieci). Ich kompozycja jest skonstruowana pozornie od niechcenia, przypadkowa. Podstawą tych obrazów są często fotografie, ale nie takie które trafią do rodzinnego albumu jako „udane”.
       Możemy praktykę podejmowania się pracy nad kompozycjami tak nieoczywistymi zinterpretować jako symptom podstawowej, leżącej u samych źródeł twórczości Orbaczewskiej niezgody - uchylenia się od dyktatu podobania się, ładności i atrakcyjności. Ten wątek - odmowy a wręcz odrazy dla atrakcyjności - przenika wszystkie warstwy jej twórczości – poprzez wspomniany dobór kompozycji, charakterystyczne, bezceremonialne potraktowanie warstwy malarskiej (rozmazania, niedokończenia, zacieki, umowność), poprzez tytuły obrazów aż po liczne wypowiedzi samej artystki. Wątek uciekania / odwracania się od przymusu i konwencji spina i spaja wszelkie aspekty jej malarstwa – od formalnych po znaczeniowe – tym samym stanowi dowód ścisłego ukierunkowania jej poszukiwań artystycznych.
      
       Anna Orbaczewska
- ukończyła Królewską Akademię Sztuk Pięknych w Hadze ( 1999 rok) i Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku (2000 rok). Zajmuje się głównie malarstwem, tworząc cykle tematyczne.Ma na swoim koncie również obiekty i murale. Kilkakrotnie otrzymała Stypendium Prezydenta Miasta Gdańska oraz Samorządu Województwa Pomorskiego.
       2014- „Ukryte Miejsca” Galeria Milano, Warszawa;
       2014 - pokaz rysunków Galeria w Domu;
       2013 - Meeting Point- Projekt tworzony wspólnie z Japońską artystką Nobuko Hayashi, Galerie Harold, Bremen;
       2013 - „Nie oczekuj zbyt wiele” Galeria Żak, Gdańsk;
       2011 - ”Nigdy nic nie wiadomo” Gdańska Galeria Miejska;
       2010 - „Looks can be deceiving” Galeria Milano, Warszawa;
       2008 - „Podejrzaane, Pets” Austriackie Forum Kultury w Warszawie;
       2006 - „Emocje Prawdziwe” Cdentrum Sztuki Wspólczesnej Łaźnia.
       Ważniejsze wystawy zbiorowe:
       2014 - Warszawskie Targi Sztuki;
       2014 - Gdańskie Bienale Sztuki, Gdańska Galeria Miejska;
       2014 - Museum of Goa Chitra – miedzynarodowa wysatawa kobiet zwiazana z pobytem rezydencyjnym na Goa, Indie;
       2012 - udział w projekcie specjalnym Sam nie jestem stąd, na terenie Stoczni  w ramach festiwalu Narracje, Gdańsk;
       2011 - Targi sztuki Kobiet CSW Łaźnia, Gdańsk;
       2010 - Majówka – pokaz w ramach Nocy Muzeów, Modelarnia;
       2010 - Targi Sztuki Kobiet CSW Łaźnia, Gdańsk;
       2009 - “30X30” galeria Milano, Warszawa;
       2007 - “model ad hoc” Instytut Sztuki Wyspa, Gdańsk;
       2006 - “Soft love” Modelarnia (teren Stoczni Gdańskiej)
       2006 - “Deutchland – Polen” Galerie Zero, Berlin;
       2006 - “Hansepol”- Hamburg Altona;
       2006 - Majówka artystyczna “Raj Urojony(-ch) wzniosłości”- Pokaz w ramach EuropejskiejNocy Muzeów”, Modelarnia, teren Stoczni Gdańskiej;
       2006 - Zimno” Modelarnia –Teren Stoczni Gdańskiej.
      
Dominika Skutnik
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama