UWAGA!

Widownia opanowała scenę

 Elbląg, Widownia opanowała scenę
fot. Arkadiusz Podhorodecki

Wczoraj (20 listopada) dwoma koncertami rozpoczęły się 7. Międzynarodowe Spotkania Artystyczne. I prawdę powiedziawszy, jeśli tak ma wyglądać każdy dzień wydarzenia, to nie warto opuścić ani minuty. Pierwszy występ, pełen wzruszenia i podziwu dla przełamania bariery niepełnosprawności, dało Koło PSOUU w Elblągu, pod którego szyldem działa orkiestra „Niepokonani”. Drugi koncert, zespołu November Project, pokazał co to znaczy dobra zabawa, a widownia po prostu przejęła kontrolę nad sceną.

„Założeniem organizatorów Spotkań jest szeroko pojęta integracja i przełamywanie barier społecznych. Cele te realizowane są poprzez promowanie artystycznych osiągnięć osób niepełnosprawnych w otwartym społeczeństwie oraz włączenie ich w aktywne współuczestnictwo w tych działaniach. Bez taryfy ulgowej, na równi z osobami sprawnymi.” – można wyczytać na stronie Światowidu. Trudno się z tym nie zgodzić, bo już pierwszy dzień przyniósł nie tylko ogrom pozytywnej energii i tłum widzów, ale również podziw dla osób, które mimo niepełnosprawności osiągają swoje cele.
       Koncert „Niepokonanych”, który odbywał się w głównym holu budynku Światowidu wywołał emocje zarówno wśród widowni, jak i wśród członków orkiestry. Było to dla nich ogromne i bardzo emocjonujące wydarzenie, a najlepszą nagrodą za ciężką pracę okazały się brawa i prośba o bis.
       Zupełnie inny biegun emocji rozbudził wśród przybyłych koncert zespołu November Project, którego liderem i wokalistą jest Paprodziad, znany także z występów w zespole Łąki Łan, czy współpracy z czołowymi polskimi artystami (np. Urszula Dudziak).
       Sam zespół jest namacalnym przykładem integracji, gdyż składa się zarówno z artystów sprawnych, jak i niepełnosprawnych. Podczas tego występu kluczowe okazały się dwa momenty. Pierwszy, kiedy wokalista zaprosił publikę do tańca. Zaowocowało to tym, że już po ok. dziesięciu sekundach pod sceną zebrała się spora grupa osób. Drugi moment, to zaproszenie tych osób na scenę. Pierwszy raz na koncercie widziałem tyle osób na estradzie. Wszyscy, którzy się tam znaleźli tańczyli, a niektórzy nawet przejmowali kontrolę nad mikrofonem.

  Elbląg, Widownia opanowała scenę
fot. Arkadiusz Podhorodecki


       - Czasem się zdarza, że ludzie wpadają na scenę spontanicznie, ale dziś mało brakowało, a przejęliby koncert. Naprawdę fajnie i wesoło to wyszło. Lubimy takie niespodzianki więc jak najbardziej się podobało. Jeśli się uda, to za rok też chętnie tu zagramy - powiedział po koncercie Paprodziad.
       I wcale mu się nie dziwię. Takiej energii już dawno nie widziałem. Dobrze bawili się zarówno artyści, jak i widzowie. Warto więc zarezerwować sobie czas i wybrać się na kolejne wydarzenia w ramach 7. Międzynarodowych Spotkań Artystycznych.
       Szczegółowy program możecie przeczytać tutaj.


       Patronem medialnym MSA jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
mm
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama