UWAGA!

Wieczór z operą i perkusją

 Elbląg, Wieczór z operą i perkusją
(fot. Anna Dembińska)

Elbląska Orkiestra Kameralna zaprosiła melomanów na operowy wieczór w wersji instrumentalnej. W niedzielę w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych na początek usłyszeliśmy uwerturę do opery „Cyrulik sewilski”, a następnie muzykę z „Carmen” w wersji na smyczki i instrumenty perkusyjne. Zobacz zdjęcia.

Dyrygentem niedzielnego koncertu był Dainius Pavilionis, na co dzień związany m.in. z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, wieloletni dyrektor Teatru Muzycznego w Kłajpedzie oraz dyrygent litewskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej. Zaproponował melomanom iście operowy program, w którym solistami byli... perkusiści. A to dzięki wykonaniu instrumentalnej wersji „Carmen” w opracowaniu Rodina Schedrina, którą ten kompozytor przygotował w 1967 roku na potrzeby wersji baletowej dzieła George’a Bizeta.

- George’a Bizet przełamał tym dziełem niepisaną tradycję, nakazującą czerpać tematy oper ze świata mitów, legend, lub dawnych epok historycznych, życia wyższych sfer. W miejsce konwencjonalnych bohaterów, pełnych często sztucznego patosu, wprowadził na scenę operową żywych współczesnych ludzi – żołnierzy, przemytników, pracownice z fabryki cygar – przybliżał historię opery „Carmen” prowadzący koncert.

W rolę solistów w tej instrumentalnej wersji opery „Carmen” wcieliło się pięciu perkusistów. Marek Czajka, Michał Jastrzębski, Maciej Lange, Szczepan Polewski oraz Mateusz Wiczyński, którzy razem z Elbląską Orkiestrą Kameralną wprowadzili melomanów w świat hiszpańskiej nieujarzmionej namiętności.

 

Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym Elbląskiej Orkiestry Kameralnej

red.

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama