UWAGA!

Wikińskie wierzenia (Truso: Śladami wikingów, odc. 18)

 Elbląg, Wikińskie wierzenia (Truso: Śladami wikingów, odc. 18)
Fot. Anna Dembińska, arch. portEl.pl

W odcinku "Spacerem po mitycznych krainach" naszego cyklu przyglądaliśmy się skandynawskim wierzeniom na temat tego, jak ukształtowany jest świat. Dziś sięgniemy do książki "Truso: legenda Bałtyku" dr. Marka F. Jagodzińskiego i powiemy o zamieszkujących wikiński świat bogach, olbrzymach i nie tylko.

Odyn, lub Wodan, był najwyższym z bogów, należącym do dynastii Asów. Wraz ze swoimi braćmi – Wilim i We – zabił praolbrzyma Ymira, a z jego ciała stworzył świat. Domeną Odyna były mądrość, władza, poezja, wojna, czary runiczne i płodność. „Poświęconym mu dniem była środa – odhinsdagr (dzień Odyna), wensdei - wednesdaeg - wednesday (dzień Wodana)" – czytamy w "Truso: legenda Bałtyku".

 

Tyr, albo Tiu, był potomkiem Odyna, bogiem nieba. Wiązany był z wojną, sam Odyn powierzył mu opiekę nad prawami wojennymi. Tyr był bogiem wojny sprawiedliwej, przysiąg wojennych, prawości. Jego dniem był wtorek - yrsdagr (dzień Tyra), tiwesdaeg – tuesday (dzień Tiu).

 

Thor, również należący do Asów, był synem Odyna, bogiem burzy i płodności. Patronował herosom, opiekował się ludźmi pracującymi i niewolnikami. Miał być najsilniejszym i najwytbitniejszym bogiem. Korzystał z przedmiotów mających magiczne właściwości: młota bojowego Mjöllnira (Miażdżyciela), który wracał do niego po rzucie we wroga i Rękawic Mocy, które umożliwiały trzymanie legendarnego młota. Do wyposażenia Thora należał też Pas Mocy zwiększający siłę czy magiczna laska Grydariwol, "mogąca powstrzymać każdy napierający ciężar". Thor chronił krainę Asgard przed olbrzymami, a jego głównym wrogiem był Wąż Świata. "Poświęconym mu dniem był czwartek – thursdaeg - thunresdaeg (dzień Thora / Thunara) - Thursday (dzień Thora)" – czytamy w "Truso: legenda Bałtyku".

 

Frey był Wanem, synem Njörda i jego bliźniaczej siostry Nerthus, a także bratem Freyi. Rządził krainą Alfheim, był bogiem płodności, wegetacji, urodzaju, pokoju. "Posiadał m.in. magiczny pierścień Draupnir i magiczny miecz, który sam zadawał śmiertelne ciosy". Po wojnie z Asami mieszkał w Asgardzie w charakterze zakładnika. Tam otrzymał miano "najszlachetniejszego boga".

 

Freya, czyli Pani, była wanirką, boginią miłości, płodności i piękna, łaskawą wobec ludzi. Pierwsza Walkiria, zasiadała przy stole wojowników w Walhalli na równi z samym Odynem. Po wojnie między Wanami i Asami, jak jej brat zamieszkała w Asgardzie. "Poświęconym jej dniem był piątek – Freitag (dzień Frei) - Friday (dzień Freyi)".

 

Walkirie były półboginiami, "demonicznymi dziewicami-wojowniczkami". Uczestniczyły w bitwach, wspierały wojowników w walce. Służyły samemu Odynowi i znosiły poległych z pola bitwy. "Przedstawiano je sobie jako zbrojne kobiety, pędzące po niebie na koniach".

 

Loki był Olbrzymem Ognia, synem Olbrzyma Burzy i Chaosu. Został włączony do grona Asów, stając się bogiem ognia. Stworzył ludzi z Odynem i Hönirem, obdarzając ich rumieńcami i ciepłem ciała.

 

Hel - "Olbrzymka, córka Lokiego, bogini ludzi zmarłych niehonorową śmiercią – mężczyzn, którzy nie zginęli na polu walki, kobiet, które umarły jako dziewice" – czytamy w "Truso: legenda Bałtyku". Najniższy stopień Wszechświata, Helheim, nazywano od jej imienia.

 

Alfy – były jasnymi duchami, wiązano je z płodnością i wzrastaniem. Podlegały Wanom, a miejscem ich przebywania był Alfheim.

 

Krasnoludy, lub karły, zamieszkiwały Swartalfheim, podziemny świat. Były złośliwe i wrogo nastawione do ludzi. Z drugiej strony, były mądre i znały się na magii. Były też wybitnymi kowalami, złotnikami i płatnerzami. Znały się też doskonale na budownictwie.

 

Cykl Truso: Śladami wikingów Elbląskiej Gazety Internetowej portEl.pl powstaje we współpracy z Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu, w oparciu o wydane przez nie publikacje naukowe.

oprac.TB

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • RobertKoliński I komu to przeszkadzało, ja się pytam?!; [Sława Odynowi, i Thorowi chwała, że się kościół spalił a karczma została!; ] Hashtagi: #G
 • @RobertKoliński - Oo, w końcu nick zarezerwowany na wyłączność:)co tak późno?; )Aaa nie wiedział Pan jak tego dokonać?
 • MariuszLewandowski-Fc Nadtowarzysz Koliński daje kolejny dowód na to jakim jest debilem. O ile ja pamiętam dla pogrobowców Berii I Stalina nie było żadnych Bogów poza nimi samymi. A tu proszę lewak chwali Thora. .. Opis autora co do Bogów Północy ani dokładny ani trafny. Pisanie w stylu wikipedi pokazuje że autor nie zadał sobie trudy by poczytać o owych rudowłosych boginiach i rudobrodych bogach. Polecam Heroje Północy wydanie z 1969 było jedną z ulubionych lektur dzieciństwa a jego obwoluta z surowego lnianego płótna kojarzy mi się ze Skandynawią do dziś. Loki był bogiem kłamstwa i mistrzem intrygi. Opowieść o jego spotkaniu z Chrześcijanami opisał Ćwiek w sadze "Kłamca"wartej przeczytania i przemyślenia. Na to że myśleć zacznie "czerwonodzioby sęp"lewicy Nadtowarzysz Koliński nie liczę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7
  5
  MariuszLewandowski-Fc(2021-02-07)
 • @RobertKoliński - Zacznijmy od nowa towarzyszu jako osoba medialna powinniście towarzyszu odpowiedzieć czy oprócz tego że na siłę pchacie się do koryta komentując i wpisując tu te swoje lewackie wypociny robicie gdzieś towarzyszu składki płacicie jak na prawdziwego komunistę przystało
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9
  4
  WróglewakaRobertaK(2021-02-07)
 • Wierzyli ze zycie z grabieży poplaca prymitywy
 • @MariuszLewandowski-Fc - Bardzo trafne spostrzeżenia oczywiście że ów lewak nigdy nie myśli logicznie jaki tekst udostępnia on zawsze tylko Wikipedia kopiuj wklei to wszystko na co jego stać później udaje wszechwiedzacego to człowiek który nie ma pojęcia o niczym wszak od bardzo dawna wiadomo że komunizm to ustrój w którym indywidualność jest zakazana gdzie człowiek jako jednostka nie ma racji bytu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3
  2
  WróglewakaRobertaK(2021-02-07)
 • MariuszLewandowski-Fc Ani pierwsi ani ostatni. Grecy Rzymianie Persowe a ostatnio i III Rzesza czy inwazja USA na Irak - wizja pomyślności przez wojnę nadal się sprawdza. .. .Mylisz się zaś co do tego że byli prymitywni - poczytaj o thingach i tym co w Polsce nazywamy Wolną Elekcją a zrozumiesz że oni zaczęli to co dziś nazywasz demokracją tyle że w wydaniu nowożytnym podobnie jak Celtowie czy Piktowie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6
  0
  MariuszLewandowski-Fc(2021-02-07)
 • @MariuszLewandowski-Fc - Ogólnie to mam nadzieję że kiedyś znajdzie się ktoś kto będzie w stanie wyjaśnić lewacką logikę np1987 r "akcja hiacynt"gdzie bezpieka zbierała materiały na polskich homoseksualistów gdzie zakładano im teczki gdzie zmuszani do współpracy donoszenia na kolegów akcja miała ogólnie za zadanie zgnębić te środowisko a dziś no cóż lewactwo deklaruje że walczy w obronie ich życia gdzie Tu sens logika czy tym komunistą ktoś jeszcze jest w stanie uwierzyć
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3
  2
  WróglewakaRobertaK(2021-02-07)
 • MariuszLewandowski-Fc @WróglewakaRobertaK - Działania operacyjene SB musiały być prowadzone w wielu potencjalnych kierunkach - jednym z nich było oczywiście wykorzystanie "homoinnych"w działaniach kontroli politycznej i szukaniu haków na polityków o odmiennej orientacji. Masz casus ostatniego europosła z Wegier który wiał z jakiejś gejowskiej imprezy. Nic nowego nic tajemniczego. Środowisko było zinfiltrowane więc dziś warto walczyć o hegemonię orientacji homo i doprowadzić do budowy alternatywnego świata. Polecam "Fantastykę"z połowy lat 80 tych - była tam saga o społeczeństwie podzielonym na dwie opcje homoseksualne w trakcie wojny gdzie heteroseksualistów określano mianem dewiantów godzących w siłę bojową floty galaktycznej. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1
  3
  MariuszLewandowski-Fc(2021-02-07)
 • RobertKoliński RiGCz to: Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu i Garnizon Gdańsk:)⚡ Aborcja na pstryknięcie - NOW! #ProAbo ⚡ 💜❤🖤✊🚩 [fot. Adrian Sajko] #patoprawica, #koalicja2137,#AleGupieTePrawaki! xd Hashtagi: #TrollTriggeredRageMakesMyDayWorthwhile;
 • @RobertKoliński - Nigdy nie miałeś nic mądrego do powiedzenia swoimi słowami standard Wikipedia kopiuj wklei cały lewacki mózdrzek
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4
  0
  WróglewakaRobertaK(2021-02-07)
 • @RobertKoliński - Co komentarz dajesz du. .. y za każdym razem wygrywasz w kategorii przygłup dnia gratuluję
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4
  0
  WróglewakaRobertaK(2021-02-07)
Reklama