UWAGA!

Włączanie w sztukę - warsztaty

Włączanie w sztukę - warsztaty
fot. nadesłana

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” i Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli organizują trzeci cykl warsztatów „Arteterapia w edukacji wczesnoszkolnej”. Warsztaty przeznaczone są dla nauczycieli szkół podstawowych, placówek integracyjnych, wychowawców świetlic i organizatorów zajęć pozalekcyjnych.

Celem warsztatów jest rozwijanie umiejętności stosowania technik plastycznych, których można używać w pracy z dziećmi, ucząc je konstruowania, kształtowania i łączenia materiałów w całość. Pierwsze spotkanie odbędzie się 26 listopada w godz. 16.00-19.00. Warsztaty poprowadzą Marlena Szwemińska – konsultant ds. pedagogiki specjalnej i integracji W-MODN w Elblągu, Alicja Guła - konsultant ds. wychowania przedszkolnego W-MODN w Elblągu, Ewa Bednarska-Siwilewicz, plastyk, pedagog CSE „Światowid”.
       - Twórczość plastyczna wspiera wielozmysłowe postrzeganie wielu zjawisk i wyrażanie emocji. Sprzyja rozwojowi indywidualnych form wypowiedzi i swobodnemu eksperymentowaniu w zakresie różnych technik – mówi Ewa Bednarska-Siwilewicz. - Wśród nauczycieli i animatorów kultury jest wiele osób z pasjami, które poszukują wskazówek, sposobów pracy z tworzywem.
       Program warsztatów obejmuje cztery spotkania, raz w miesiącu. Uczestnicy poznają techniki rysunkowe i graficzne, techniki papieru, malowania na deskach, tworzenia faktur i struktur. Zajęcia rozpoczną się od technik graficznych i rysunkowych, ćwiczeń ręki, rysunku kreatywnego, kakografii, gipsorytu, monotypii. Kolejne będą techniki malarskie – faktury, techniki impastu, barwne plamy, malarstwo na podłożach z drewna i kartonu, malarstwo na szkle, praca w masach rzeźbiarskich i ceramicznych, techniki papieru, a także warsztat tworzenia pomocy dydaktycznych, mat sensorycznych, kieszeni pamięci, liczmanów czy książeczek dotykowych. W ćwiczeniach tych jest całe spektrum doświadczania kontaktu z materiałem i prób jego opanowania.
       Aktywność w zakresie arteterapii powinna obejmować dzieci zamknięte w sobie, zahamowane, nadpobudliwe, nieakceptowane, odrzucone, z niską motywacją do nauki, a zwłaszcza z małą sprawnością psychoruchową.
       - Włączanie w sztukę pomaga im w poznaniu nowych sposobów widzenia, dzięki czemu same mogą ocenić i interpretować nowe zjawiska, pojawiające się w ich świecie – ocenia Ewa Bednarska-Siwilewicz. - Tworzenie wspomaga koncentrację oraz cierpliwość, wzbogaca myślenie lateralne, sprzyja tworzeniu mapy pojęć, a także rozwija sieć połączeń tzw. szlaków komunikacyjnych między neuronami.
       Osoby zainteresowane szkoleniami mogą kontaktować się w Ewą Bednarską-Siwilewicz, instruktorem plastyki w CSE „Światowid”, pod nr tel. 55 611 20 64 lub mailowo: ewa.bednarska@swiatowid.elblag.pl lub Marleną Szwemińską, konsultantem ds. pedagogiki specjalnej i integracji Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu, pod nr tel. tel. 55 643 52 52 w. 38 lub mailowo: m.szweminska@wmodn.elblag.pl
      
Edyta Bugowska, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)