UWAGA!

Włoski jazz i folkowe piosenki

 
Elbląg, Włoski jazz i folkowe piosenki
fot. nadesłana

Tydzień muzyki na żywo w elbląskiej Mjazzdze. We wtorek spotkamy się z trio włoskiej kontrabasistki Federici Michisanti, w środę słuchamy folkowych na amerykańską nutę piosenek Petera J. Bircha, by zwieńczyć tydzień sobotnim koncertem post rockowym z zespołami Besides i Underfate.

Federici Michisanti Trio
       Trioness to tytuł pierwszej solowej płyty włoskiej kontrabasistki Federici Michisanti. To również nazwa tria, w którym basistka jest liderką. Wraz z nią na scenie wystąpi Simone Maggio na pianinie, mający na koncie współpracę z takimi artystami jak John Taylor, Paul Motian, Jack De Jonhette czy Marc Jonhson oraz znany nam bardzo dobrze i niezwykle ceniony młody, trójmiejski artysta Sławek Koryzno na perkusji.
       Usłyszymy głównie autorskie kompozycje tria, które jako swoje inspiracje wymienia m.in. takich artystów jak Paul Bley, Jimmy Giuffre, Ornette Coleman, Federica Michisanti urodziła się w Rzymie. W wieku 12 lat zaczęła grać na gitarze basowej. Osiem lat później dołączyła do tego grę na kontrabasie. Studiowała na Università della Musica and St Louis College of Music w Rzymie oraz uczestniczyła w wielu warsztatach artystycznych we Włoszech, w szczególności podczas Siena Jazz. Studiowała muzykę klasyczną pod okiem Maestro Andrea Pighi, a warsztaty dla muzyków grających na basie i kontrabasie, w których uczestniczyła w Siena jazz i Città di Castello, prowadził między innymi legendarny basista Miroslav  Vitous. Federica jako basistka zasiliła grupę Massimo Rainieriego podczas trasy koncertowej, a umiejętności gry na kontrabasie mogła zaprezentować grając m.in. podczas teatralnych pokazów z Giorgio Albertazzi. Ma na koncie wspólną grę z Lee Konitzem podczas Italian Jazz Festival i wieloma innymi świetnymi jazzmanami.
       W roku 2012 skomponowała i nagrała swój pierwszy album zatytułowany "Trioness". To wydawnictwo nagrane zostało bez udziału instrumentów perkusyjnych. Na pianinie i harmonium usłyszeć można Simone Maggio, a Emanuele Melisurgo odpowiedzialny jest za partie saksofonu sopranowego i tenorowego. Federica pracowała jako nauczycielka i instruktorka w kilku rzymskich szkołach muzycznych. Ostatnio naucza gry na basie w Octopus Music Factory.
      
       8-12-2015 godz. 20:15
       Bilety 15 zł przed i 20 zł w dniu koncertu
      
       Peter J. Birch
       Młody songwriter wydał jesienią 2014 płytę „Yearn”, w listopadzie ukazał się trzeci album artysty. W międzyczasie Peter J. Birch ruszył w trasę koncertową po Polsce i Europie.

  Elbląg, Włoski jazz i folkowe piosenki
fot. nadesłana

Trasa obejmuje kluby i sale koncertowe w sześciu krajach (poza Polską na Białorusi, Ukrainie, w Niemczech, Szwajcarii i Czechach) – zarówno solo jak i z zespołem.
       – To jedna z najpiękniejszych płyt wydanych w 2014 roku – głosi portal „Na Temat Pl”. Album wychwala też „Gazeta Wyborcza”. Robert Sankowski kończy recenzję słowami zachwytu: – … to tak fajna płyta.
       – Po muzyce Petera J. Bircha możemy spodziewać się wszystkiego, co najlepsze – pisze portal „We Are From Poland”.
       Podobnych recenzji jest o wiele więcej! Album „Yearn” Petera został Płytą Tygodnia w radiowej Trójce i „Albumem Tygodnia” w „Programie Alternatywnym” w tej stacji.
       Kim jest Peter J. Birch? Polska, Czechy, Słowacja, Holandia, Wielka Brytania, Litwa, Łotwa, Włochy, Dania, Belgia, Ukraina, Serbia, Austria, Rumunia, Szwajcaria i Niemcy – w tych krajach koncertował. Ostatnio wystąpił na kilku dużych europejskich festiwalach (m. in. Openerze, OFF-ie w Polsce, Poke na Słowacji, Sounds Of Bronkow w Dreźnie czy Melodica w Hamburgu) – zarówno solo, jak i ze swoim zespołem The River Boat Band. Łącznie zagrał już ponad 350 koncertów, a ma raptem 24 lata!
       Pochodzący z Wołowa (Dolny Śląsk) Peter J. Birch jest bez wątpienia jednym z najaktywniejszych polskich muzyków. W 2013 roku wydał album „When The Sun’s Risin’ Over The Town”. Płyta zebrała bardzo pochlebne recenzje w polskiej i europejskiej prasie. Nowy album Petera „Yearn” (Antena Krzyku/Borówka Music), który trafił do sklepów 8 września 2014, również został ciepło przyjęty. Trzeci album 24-latka trafił do sklepów jesienią.
      
       9-12-2015 godz. 20:15
       Bilety 15 zł
       Więcej na www.mjazzga.pl
      
       Następne koncerty:
       12-12 Besides/Underfate (post rock)
       17-12 Ad Shave feat. Maciej Sikała i Cezary Paciorek (jazz)
       20-12 Lush (Zaucha i Ciechowski Tribute)
       27-12 Hendrix Resurrection (rock)
      

Patronat medialny nad cyklem imprez w klubie Mjazzga objęła Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
      
Wojtek Minkiewicz, Mjazzga
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama