UWAGA!

Wokół polskich nowel

2019-09-03
Aktualizowany 2019-09-06 15:15
Elbląg, Wokół polskich nowel

W sobotę, 7 września zapraszamy na dziedziniec Biblioteki Elbląskiej, gdzie odbędzie się kolejna edycja akcji Narodowe Czytanie. W programie: czytanie fragmentów wybranych nowel, warsztaty plastyczne nawiązujące do wątków/tematów z nowelek. W czytaniu wezmą udział przedstawiciele lokalnych instytucji kultury i środowisk literackich, członkowie istniejących przy bibliotece klubów DKK i oczywiście chętni elblążanie. Początek: godz. 11. Zapraszamy do udziału.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest od 2012 roku. Została wtedy zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W kolejnych latach czytaliśmy dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego i „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.
      Na tegoroczną akcję wybranych zostało osiem nowel, których autorami są: Eliza Orzeszkowa, Maria Konopnicka, Bolesław Prus, Bruno Szchulz, Władysław Reymont, Stefan Żeromski, Henryk Sienkiewicz i Henryk Rzewuski. Z propozycji wybraliśmy „Katarynkę” Bolesława Prusa i „Sachem” Henryka Sienkiewicza. Do czytania włączyli się m.in.: Teatr im. A. Sewruka, Centrum Spotkań Europejskich Światowid, Stowarzyszenie Alternatywni, członkowie młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w filii nr 5 „Kostka”.
      Zapraszamy do wspólnej zabawy, na osoby, które będą miały ochotę poczytać, czekać będą drobne niespodzianki. Jak co roku chcemy też pokazać, że utwory literackie (nawet te najnudniejsze) mogą stać się pretekstem do dobrej zabawy. W ramach Szkicologii - znanego już elblążanom cyklu plastycznego będzie można wymyślić i narysować alternatywne zakończenie nowel pozytywistycznych/lub stworzyć do nich ilustracje, korzystając z prostych sztuczek myślenia wizualnego. Warsztaty poprowadzą Ada Kotyńska i Anita Pawlak. To nie wszystko. Pod czujnym okiem Agaty Tupaj z Bulaja będzie można stworzyć ilustracje do nowel w stylu mangi.
      A jeśli ktoś nie będzie miał ochoty zajmować się nowelami, będzie mógł poszkicować na naszym pięknym dziedzińcu.
      Na dziedzińcu będzie także stoisko bookcrossingowe.
      Zajęcia odbędą się w godz. 11.00-15.00
      Początek czytania: godz. 11.00
      
       

Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama