UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Wspomnienie o marszałku Piłsudskim

2008-11-09
Aktualizowany 2008-11-11 23:36
Elbląg, Z kolekcji Muzeum Zamkowego w Malborku.
Z kolekcji Muzeum Zamkowego w Malborku.

Dziewięćdziesiąt lat od powrotu Polski na mapę Europy jest okazją do przypomnienia postaci, która najpełniej te czasy symbolizuje. Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu zaprasza 12 listopada na otwarcie wystawy medalierskiej „Józef Piłsudski: …tylko Polsce służę”.

Dla upamiętnienia mijającej w tym roku 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Muzeum przygotowało wystawę medalierską, poświęconą jednemu z twórców odrodzonego państwa polskiego Józefowi Piłsudskiemu. Ekspozycja ma na celu przypomnienie doniosłej roli marszałka w odtwarzaniu suwerennej ojczyzny, w budowaniu jej struktur państwowych oraz granic. Wystawa jest odbiciem wieloletnich pasji kolekcjonerskich i zamiłowania osób, którym szczególnie bliskie są pamiątki przeszłości, związane z dziejami politycznymi i kulturalnymi narodu polskiego.
     Wśród muzealiów można będzie zobaczyć medale i medaliony, plakiety i statuetki poświęcone Józefowi Piłsudskiemu oraz wydarzeniom historycznym z nim związanym. Ważnym elementem wystawy będą również wydawnictwa z okresu międzywojennego, przedstawiające życie i działalność publiczną marszałka. Kuratorem wystawy, przygotowanej w Muzeum Archeologiczno-Historycznym jest Małgorzata Gizińska.
     - Ekspozycja mogła powstać dzięki trwającej od lat współpracy gdańskiego i elbląskiego środowiska kolekcjonerskiego - mówi Małgorzata Gizińska. - Większość prezentowanych eksponatów pochodzi ze zbiorów członka Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, Romualda Sieradzkiego z Trójmiasta. Do wzbogacenia i uzupełnienia ekspozycji przyczyniły się również osoby prywatne i instytucje kulturalne środowiska elbląskiego oraz pomorskiego. Wszystkim dziękuję, że dzięki ich pomocy możemy tę równą rocznicę uczcić odrębną wystawą.
     Otwarciu wystawy towarzyszył będzie występ chóru kameralnego „Pro Musica” przy Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Dzielnicy Próchnik i Okolic. Chór pod dyrekcją Jerzego Laskowskiego zaprezentuje się w repertuarze pieśni legionowych, wprowadzających w nastrój i przywołujących atmosferę 1918 roku.
     

 


     Wystawa „Józef Piłsudski: …tylko Polsce służę. W 90. rocznicę odzyskania niepodległości” otwarta zostanie w środę 12 listopada o godz. 17. Prezentowana będzie w budynku Gimnazjum elbląskiego Muzeum Archeologiczno-Historycznego przy Bulwarze Zygmunta Augusta 11. Ekspozycja potrwa do końca stycznia 2009 r.
     
     ***
     
     Romuald Sieradzki - gdyński bibliofil i kolekcjoner monet oraz medali. Jest autorem ponad 30 wystaw medali z własnej kolekcji, prezentowanych w muzeach, bibliotekach, szkołach i klubach, nie tylko Trójmiasta. Jest także autorem wielu artykułów w czasopismach numizmatycznych oraz regionalnych. Za zasługi w dziedzinie numizmatyki został uhonorowany wieloma odznaczeniami i medalami, w tym medalem Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku, za wieloletnią bezinteresowną pomoc w uzupełnianiu zbiorów tej instytucji.
     
     Mówi Małgorzata Gizińska z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu:

ET
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama