UWAGA!

Wspomnienie o marszałku Piłsudskim

Elbląg, Z kolekcji Muzeum Zamkowego w Malborku.
Z kolekcji Muzeum Zamkowego w Malborku.

Dziewięćdziesiąt lat od powrotu Polski na mapę Europy jest okazją do przypomnienia postaci, która najpełniej te czasy symbolizuje. Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu zaprasza 12 listopada na otwarcie wystawy medalierskiej „Józef Piłsudski: …tylko Polsce służę”.

Dla upamiętnienia mijającej w tym roku 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Muzeum przygotowało wystawę medalierską, poświęconą jednemu z twórców odrodzonego państwa polskiego Józefowi Piłsudskiemu. Ekspozycja ma na celu przypomnienie doniosłej roli marszałka w odtwarzaniu suwerennej ojczyzny, w budowaniu jej struktur państwowych oraz granic. Wystawa jest odbiciem wieloletnich pasji kolekcjonerskich i zamiłowania osób, którym szczególnie bliskie są pamiątki przeszłości, związane z dziejami politycznymi i kulturalnymi narodu polskiego.
     Wśród muzealiów można będzie zobaczyć medale i medaliony, plakiety i statuetki poświęcone Józefowi Piłsudskiemu oraz wydarzeniom historycznym z nim związanym. Ważnym elementem wystawy będą również wydawnictwa z okresu międzywojennego, przedstawiające życie i działalność publiczną marszałka. Kuratorem wystawy, przygotowanej w Muzeum Archeologiczno-Historycznym jest Małgorzata Gizińska.
     - Ekspozycja mogła powstać dzięki trwającej od lat współpracy gdańskiego i elbląskiego środowiska kolekcjonerskiego - mówi Małgorzata Gizińska. - Większość prezentowanych eksponatów pochodzi ze zbiorów członka Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, Romualda Sieradzkiego z Trójmiasta. Do wzbogacenia i uzupełnienia ekspozycji przyczyniły się również osoby prywatne i instytucje kulturalne środowiska elbląskiego oraz pomorskiego. Wszystkim dziękuję, że dzięki ich pomocy możemy tę równą rocznicę uczcić odrębną wystawą.
     Otwarciu wystawy towarzyszył będzie występ chóru kameralnego „Pro Musica” przy Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Dzielnicy Próchnik i Okolic. Chór pod dyrekcją Jerzego Laskowskiego zaprezentuje się w repertuarze pieśni legionowych, wprowadzających w nastrój i przywołujących atmosferę 1918 roku.
     

 


     Wystawa „Józef Piłsudski: …tylko Polsce służę. W 90. rocznicę odzyskania niepodległości” otwarta zostanie w środę 12 listopada o godz. 17. Prezentowana będzie w budynku Gimnazjum elbląskiego Muzeum Archeologiczno-Historycznego przy Bulwarze Zygmunta Augusta 11. Ekspozycja potrwa do końca stycznia 2009 r.
     
     ***
     
     Romuald Sieradzki - gdyński bibliofil i kolekcjoner monet oraz medali. Jest autorem ponad 30 wystaw medali z własnej kolekcji, prezentowanych w muzeach, bibliotekach, szkołach i klubach, nie tylko Trójmiasta. Jest także autorem wielu artykułów w czasopismach numizmatycznych oraz regionalnych. Za zasługi w dziedzinie numizmatyki został uhonorowany wieloma odznaczeniami i medalami, w tym medalem Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku, za wieloletnią bezinteresowną pomoc w uzupełnianiu zbiorów tej instytucji.
     
     Mówi Małgorzata Gizińska z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu:

ET
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama