UWAGA!

„Wycieczkowicze

Elbląg, „Wycieczkowicze

Biblioteka Elbląska im. C. Norwida zaprasza 24 lutego o godz. 18 do sali klubowej (Spatium Novum) na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Przedmiotem rozmowy będzie książka "Wycieczkowicze" Michala Viwegha. Wstęp wolny.

Dyskusyjne Kluby Książki to projekt adresowany do czytelników korzystających z bibliotek publicznych. Oparty jest na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach oraz że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze. Celem Klubów jest również ożywienie środowisk skupionych wokół bibliotek i zachęcenie samych bibliotekarzy do aktywnego promowania mody na czytanie.
     Kluby działają przy bibliotekach stopnia wojewódzkiego, miejskiego, powiatowego i gminnego od kwietnia 2007. Ich pracę ustalają koordynatorzy wojewódzcy z ramienia Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. W ramach działalności klubów odbywają się spotkania autorskie z pisarzami, których książki są czytane, z krytykami literackimi itd.
     O książce: Atrakcyjna, lecz niedojrzała pracownica biura podróży, skłócone małżeństwo, ich niezamężna córka, dwie studentki szukające wakacyjnej przygody, para gejów, poseł z rodziną, dwie starsze panie, pisarz i co najmniej czterech krytyków literackich to bohaterowie powieści jednego z najpopularniejszych współczesnych pisarzy czeskich. Banalna wakacyjna wyprawa nad Adriatyk staje się dla Viewegha okazją do ukazania przeplatających się w tragikomiczny sposób historii życiowych, obalenia kilku obyczajowych stereotypów i ukazania swych rodaków w sposób ironiczny, ale i pełen czułości. Melancholijno-groteskowy klimat, wielkie dramaty skryte pod warstwą komedii i ostatecznie optymistyczne przesłanie – „Wycieczkowicze” Viewegha to znakomity przykład współczesnej czeskiej prozy.
     Michal Viewegh (1962) - pisarz czeski, autor kilkunastu powieści, z których w Polsce ukazały się: „Cudowne lata pod psem”, „Powieść dla kobiet”, „Wychowanie dziewcząt w Czechach”, „Sprawa niewiernej Klary” oraz „Zapisywacze ojcowskiej miłości”. Viewegh bywa także publicystą oraz scenarzystą filmów na motywach własnych książek. Powieść „Wycieczkowicze” ukazała się w Czechach w 1996 roku, na jej podstawie powstała sztuka teatralna, a w 2007 roku film w reżyserii Jiřiego Vejdelka.
Oprac. Anieze
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama