UWAGA!

Wykład i premiera na Święto Niepodległości

 
Elbląg, Wykład i premiera na Święto Niepodległości
fot. nadesłana

Burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego zaprasza 11 listopada na obchody Narodowego Święta Niepodległości. W programie m. in. wykład historyka dr. Dariusza Piaska "Powstańcy listopadowi na Żuławach" oraz premierowy pokaz filmu "Z dziejów polskiej tolerancji - mennonici na Żuławach" w Żuławskim Parku Historycznym.

W programie:
       10.00 Msza Święta w intencji ojczyzny i miasta Nowy Dwór Gdański w Parafii Przemienienia Pańskiego,
       10.45 Przemarsz pod pomnik w hołdzie poległym i pomordowanym za wolną i niepodległą ojczyznę (skwer między ulicami Wejhera i Sikorskiego),
       11.00 Uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem,
       11.30 Otwarte spotkanie dla mieszkańców "Powstańcy listopadowi na Żuławach - czyli polskie drogi do niepodległości" w Żuławskim Parku Historycznym (Kopernika 17).
       O przyczynach i początku powstania, armiach walczących stron, działaniach wojennych, bitwach i dowódcach, internowaniu polskich żołnierzy w Prusach, pamiętnikach powstańczych, wspomnieniach z pobytu powstańców na Żuławach, w Elblągu i w Wisłoujściu, stosunku Niemców do polskich żołnierzy, masakrze w Fiszewie tudzież drodze powstańców na emigrację - opowie dr Dariusz Piasek.
       12.30 Premierowy pokaz filmu "Z dziejów polskiej tolerancji - mennonici na Żuławach", Sala Dwukolumnowa Żuławskiego Parku Historycznego.
       Projekcję poprzedzi słowo wstępne dr Dariusza Piaska i realizatora filmu.
       Po upadku Zakonu Krzyżackiego przez blisko 300 lat Deltą Wisły władali Królowie Rzeczypospolitej. Potwierdzali przywileje nadane mieszkańcom przez poprzednich władców nie przeszkadzając bogacić się żuławskim gospodarzom. Polskie panowanie zaznaczyło się przyjęciem wspólnoty religijnej menonitów, prześladowanej za swe przekonania w Niderlandach. Kim byli tajemniczy i skromni wyznawcy mennonityzmu, jakie były ich żuławskie losy, jakie obowiązywały ich zasady religijne, czym zajmowali się na Żuławach i co dziś po nich pozostało… w ciągu 20 minut filmu możemy się tego dowiedzieć.
      
oprac. redakcja
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama