UWAGA!

Wystawa z odrobiną (studenckiego) szaleństwa

 Elbląg, Wystawa z odrobiną (studenckiego) szaleństwa
Fot. Michał Skroboszewski

Krajobraz / metamorfozy wyobraźni – to nowa ekspozycja w Centrum Sztuki Galerii EL, której wernisaż odbył się wczoraj (20 stycznia). Jest wystawą przekrojową prac studentek i studentów kierunku Architektura Przestrzeni Kulturowych w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zobacz zdjęcia.

Początek współpracy

Kuratorem wystawy jest prof. Andrzej Pniewski z ASP w Gdańsku.

- Profesor zwyczajny, Andrzej Pniewski, jest promotorem ponad stu dyplomowych opracowań magisterskich oraz 50 licencjackich z dziedziny sztuki użytkowej. W jego dorobku artystycznym znajdują się liczne projekty architektoniczne, wnętrzarskie i wystawiennicze. Jest współautorem opracowań konkursowych w wielu dziedzinach twórczych a także uczestnikiem gremiów oceniających kunszt artystyczny. W latach 2005-2008 pełnił obowiązki dziekana Wydziału Architektury i Wzornictwa ASP w Gdańsku. Profesor Andrzej Pniewski jest inicjatorem powstania kierunku Architektury Przestrzeni Kulturowych na Wydziale AWiW – czytamy o nim na stronie uczelni.

- Chciałabym bardzo podziękować za tę wystawę i za tę współpracę - mówiła podczas otwarcia wystawy Emilia Orzechowska, która pełni obowiązki dyrektor Centrum Sztuki Galerii EL. - Chyba nie będzie tajemnicą, jeśli powiem, że jest to początek współpracy pomiędzy Galerią EL a panem profesorem i całą kadrą katedry. O tym jeszcze będziemy opowiadać – zaznaczyła. Zapowiedziała też, że wystawa będzie dostępna w Galerii EL do 27 lutego i w związku z nią mają odbywać się wydarzenia towarzyszące.

 

Wysiłek, zrozumienie, zaufanie, trochę szaleństwa...

  Elbląg, Wystawa z odrobiną (studenckiego) szaleństwa
Fot. Michał Skroboszewski

- Podzielę się krótką anegdotą dotyczącą profesora Pniewskiego - mówiła Karina Dzieweczyńska z Galerii EL, która współpracowała z profesorem przy organizacji tej ekspozycji. - Z galerią związany jest już bardzo, bardzo długo. W 72' roku bardzo intensywnie działał tutaj wspólnie z Gerardem Kwiatkowskim – podkreśliła. - Teraz, gdy zapraszałam na tę wystawę panią Halinę Różewicz-Książkiewicz, zapytała, czy to jest ten „nasz” Pniewski. Więc tak, to jest ten „nasz”, z 1972.

- Naszym obowiązkiem, osób, które tworzą kadry (…), jest kształcenie młodych twórców - mówił prof. Pniewski. - Aby to zrobić, musimy posiadać świadomość własnych możliwości i znać też swoją wartość. Na dwóch piętrach (empory - red.) pokazaliśmy wyniki naszej pracy - podkreślił kurator ekspozycji. W krużganku Galerii EL pokazano także dokonania twórcze zespołu dydaktyczno-naukowego kierunku Architektury Przestrzeni Kulturowych.

- One (prace studentów – red.) nie mówią o tym, jak wygląda cały proces kształcenia. Za tym kryje się trochę więcej: trochę więcej wysiłku, zrozumienia, zaufania ze strony studentów, ale też tego, co nazywamy odrobiną szaleństwa - mówił Andrzej Pniewski. - To szaleństwo tolerujemy i spodziewamy się, że jest to składnik wyobraźni. Bez tego nie powstałaby jakakolwiek sztuka – zaznaczył kurator wystawy. Podkreślił też, że możliwość pokazania prac w miejscu takim jak Galeria EL jest zaszczytem.

 

Estetycznie i funkcjonalnie

Wystawa przedstawia prace kilkudziesięciu autorów, nie sposób opisać wszystkiego szczegółowo. Takie słowa możemy przeczytać w zapowiedzi ekspozycji prac studentów kierunku Architektury Przestrzeni Kulturowych:

- Sztuka i wyobraźnia młodych artystek i artystów tworzy specyficzny, nieokreślony rodzaj energii emanującej z otaczającej, jej struktur i przedmiotów. Powstałe dzieła są efektem wynikającym z oddziaływania tej energii i podlegają ocenie widza i użytkownika. Sposób akceptacji efektów wyobraźni zależy od kontekstu miejsca, rodzaju środowiska oraz metody przyswojenia. Poszczególne prace są też odzwierciedleniem talentu i umiejętności młodych twórców w konstruowaniu artystycznego detalu rzeźbiarskiego, w budowaniu estetycznych i funkcjonalnych propozycji użytkowania ulicy, placu miejskiego, czy ukształtowania zieleni parkowej.

- W przestrzeni krużganka i na obu piętrach empory zobaczyć można będzie m.in. projekty, elementy czy wizje bliskich, codziennych miejsc, w których spędzanie czasu może być dzięki ciekawym pomysłom przyjemniejsze - tak z kolei o wystawie pisali "Galernicy" w mediach społecznościowych.

Przypomnijmy, w Galerii EL od zeszłego tygodnia można oglądać wystawę prac Elżbiety Jabłońskiej zatytułowanej „A wszystko co istnieje jest miłością”. Ważną w niej rolę odgrywają... neony. Również ta wystawa potrwa do 27 lutego. Więcej dowiemy się tutaj.

TB

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Dzięki dobrobytowi zaserwowanemu przez wspaniałe rządy Prawa i Sprawiedliwości elblążanie są coraz zamożniejsi. Nie da się ukryć iż portfele większości elblążan już się nie domykają. Dzięki temu chętniej korzystają z oferty kulturalnej miasta. Chętnie odwiedzają galerię i muzeum. Również bilety do teatru, kina oraz multikina znikają w błyskawicznym tępie. Mieszkańcy dzięki dobrobytowi mogą pozwolić sobie na zakup taniego popcornu, żelków oraz orzeszków w czekoladzie, które dostępne są w gastronomicznej ofercie multikina.
  • pani bez maseczki i reszta chroniąca brodę. Ogłoszenie sanepidu!!! wszyscy co 20 stycznia byli na. .. .:)
  • Zbytni indywidualizm i ucieczka w strony wysublimowanych przeżyć artysty w stylu co autor miał na myśli w dzisiejszych czasach jest coraz mniej wyraziste i funkcjonalne.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    1
    Tralala(2022-01-21)
  • Ty chyba na śniadanie jesz TVP info. A w główce już ósma fala ?
Reklama