UWAGA!

XVIII Letni Salon Muzyczny. Kolejny koncert w niedzielę

Elbląg, XVIII Letni Salon Muzyczny. Kolejny koncert w niedzielę

W najbliższą niedzielę, 19 lipca o godz. 17 Elbląskie Towarzystwo Kulturalne zaprasza na kolejny koncert XVIII Letniego Salonu Muzycznego Bażantarnia 2015. Gościć będziemy Kapelę Podwórkową Fakiry. „Muzyka mnie trzyma” to tytuł koncertu i zarazem najnowszy krążek zespołu. Piosenki z płyty usłyszymy na niedzielnym koncercie. Będzie to muzyczny powrót do lat 20. i 30. XX wieku. Wstęp wolny.

Kapela Podwórkowa Fakiry powstała w 1976 roku przy Technikum Budowy i Remontu Maszyn Górniczych w Piotrkowie Trybunalskim. Podczas pierwszego występu przypadkowo użyta przez konferansjera nazwa Fakiry pozostała do dzisiaj. Kapela dosyć szybko wytworzyła sobie swoisty styl opierając się głównie na twórczości własnej. Repertuar stanowią piosenki wynikające z obserwacji rzeczywistości, przywar i uroków życia. Stylistycznie nawiązuje do muzyki folkloru miejskiego. Uzupełnieniem są znane piosenki muzyki popularnej i biesiadnej. Rok 2000 to pierwsza płyta CD, na której zamieszczone zostały najbardziej popularne utwory z repertuaru kapeli.
       Fakiry to najbardziej utytułowana kapela wśród obecnie działających w kraju. W 2006 roku Kapela została uhonorowana prestiżową nagrodą Prezydenta Miasta Piotrkowa Trybunalskiego. W 2007 roku Rada Miasta Piotrkowa Trybunalskiego przyznała Kapeli Złoty Medal Za zasługi dla Piotrkowa Trybunalskiego - za upowszechnianie muzyki opartej na folklorze miejskim i muzyki biesiadnej oraz za liczne sukcesy i zorganizowanie Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel Podwórkowych. Są laureatami Plebiscytu na Osobowość Roku PIOTR 2007. Statuetkę Małego Piotrusia otrzymał Marek Doleciński (lider Kapeli) za „konsekwencję, niezważanie na trudności, optymizm, a przede wszystkim jednak za sentyment do kapel podwórkowych i miejskiego folkloru oraz za propagowanie miasta poza jego granicami poprzez zorganizowanie festiwalu kapel podwórkowych o zasięgu ogólnopolskim”.
       Zespół bierze udział w przeglądach i festiwalach organizowanych w kraju, m.in. Przegląd Kapel w Przemyślu, Krasnymstawie, Biłgoraju, Toruniu, Zlocie Kapel w Przeworsku, Spotkaniach Muzycznych w Radomsku - zajmując najwyższe lokaty i uznanie publiczności. Uczestniczą w Jarmarku Wojewódzkim, Festiwalu "Na styku kultur" w Łodzi. Wielokrotnie brali udział w wielu biesiadach rodzinnych oraz imprezach na rzecz osób niepełnosprawnych. Uczestniczyli w programach telewizyjnych, wielokrotnie koncertowali poza granicami kraju.
       „Muzyka mnie trzyma” to tytuł koncertu i zarazem najnowszy krążek Fakirów. Piosenki, które sie na nim znajdują usłyszymy na niedzielnym koncercie. Będzie to muzyczny powrót do lat 20. i  30. XX wieku. Piękne, pełne miłości i optymistycznego przesłania teksty napisał Stanisław Witold Kabziński. Płytę można wygrać w konkursie portEl.pl
       W Elblągu Fakiry wystąpią w składzie: Marek Doleciński - vocal, bęben; Mirosław Klepaczka – klarnet; Krzysztof Kociszewski – gitara; Piotr Przybył – skrzypce; Marcin Snakowski – akordeon; Jarosław Widera- gitara basowa.
      
       Niedziela, 19 lipca, godz. 17, muszla koncertowa w Bażantarni. Wstęp wolny.
      

       Projekt realizowany jest przy pomocy finansowej Miasta Elbląg.
      
       Patronat medialny: Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl, Dziennik Elbląski, współpraca redakcyjna RMF Classic
Elbląskie Towarzystwo Kulturalne
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama