UWAGA!

Z katedralnego skarbca na wystawę

 Elbląg, Wzgórze katedralne we Fromborku,
Wzgórze katedralne we Fromborku, fot. arch. muzeum

Zakończyły się prace konserwatorskie rzeźb ze skarbca katedralnego fromborskiego muzeum. Po kilkudziesięciu latach spędzonych w magazynach rzeźby trafią na wystawę. Można je także oglądać w internecie.

We fromborskim muzeum dobiegły końca prace konserwatorskie i digitalizacyjne rzeźb ze skarbca katedralnego. - Pochodzą one z terenu dawnych Prus Wschodnich, do skarbca trafiły w okresie przedwojennym lub tuż po drugiej wojnie światowej. Przeleżały w magazynach do 2012 roku, kiedy to zaczęła się ich inwentaryzacja. Cztery lata później rozpoczęto konserwację rzeźb - mówi Maja Dzieciątek z Muzeum Pomnika Historii we Fromborku.

Rzeźby trafią na wystawę na katedralnym poddaszu. Tam będzie je można oglądać w sezonie turystycznym.

  Elbląg, Jedna z odrestaurowanych rzeźb,
Jedna z odrestaurowanych rzeźb, fot. arch. muzeum

- Udało się zdigitalizować 14 rzeźb. Efekty tych prac można obejrzeć na stronie www.muzeum.frombork.pl. Ta galeria, mamy nadzieję, będzie początkiem galerii wirtualnych, które pokażą to, co ciekawego dzieje się we Fromborku - podkreśla Maja Dzieciątek. Digitalizacji poddane zostały również obiekty zabytkowe z terenu historycznej Warmii.

- To pokazuje nam nie tylko obiekty, które znajdują się w tych wnętrzach, ale również ich rozmieszczenie. Będzie to nowoczesny sposób ich udokumentowania i archiwizowania zasobów, niekiedy też w miejscach niezbyt dostępnych dla zwiedzających - podkreśla Maja Dzieciątek.

Projekt renowacji i digitalizacji rzeźb wsparło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

daw

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Niech kler odda zabytki, które ma i korzysta na plebanii!!!!! Nie wiem czemu się boicie odzyskać komody, sekretarzyk, i inne zabytki, które zostały odrestaurowane za publiczne pieniądze a kler korzysta prywatnie !!!! Tak poszły pierwsze miliony na katedrę na jego prywatne cele a potem szukaliście dalej inwestorów Czy muzeum aż tak boi się go??? To nie Pan Bóg tylko zwykły człowiek i tak powinniście odzyskać przez nasze podatki zabytki do muzeum a nie korzysta jak zwykle kler bo za darmo
 • Niech Pani z muzeum jak czyta odpowie!!! Czemu zabytkowe meble odrestaurowane za publiczne pieniądze, stoją i są używane przez proboszcza????? A powinny być w muzeum, czemu Pani boi się ich odzyskać. Tu niech się Pani. Muzeum wyjaśni!!!!!
 • Ten artykuł wprowadza w błąd. Te rzeźby nigdy nie należały do Muzeum Mikołaja Kopernika. Muzeum przy okazji różnych wystaw czasowych, we współpracy z Muzeum Pomnika Historii Frombork Zespół Katedralny (a wcześniej z parafią), owszem, konserwowało i ratowało wiele zabytków sakralnych Warmii, ale nigdy nie było ich właścicielami. Muzeum Mikołaja Kopernika jako partner wspiera merytorycznie Muzeum Pomnika Historii w digitalizacji, ale nie prowadzi jej u siebie. To są dość poważne niedomówienia i przeinaczenia. Bądźmy rzetelni w przekazywaniu informacji. Hashtagi: #frombork, #muzeumkopernika, #muzeumfrombork
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6
  2
  Mieszkanka Fromborka(2022-01-03)
 • Warto się przyglądnąć również temu jak nasiliły się remonty za publiczne pieniądze obiektów należących do kleru a użytkowanych przez wspomniane Muzeum Mikołaja Kopernika. Za parę lat kler odbierze pięknie odremontowane obiekty a muzeum popadnie w zapomnienie. Tak to się robi teraz w tym kraju.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  8
  Pegazus(2022-01-03)
 • "Szacuje się, że nawet co 10 ojciec w Polsce wychowuje nie swoje dziecko. ". W osresie świątecznej zadumy tak sobie pomyślałem że Józek też uwierzył że Maryśka jest dziewicą w ciąży. I ta opowieść przetrwała 2 tyś lat. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  7
  Znalezione w sieci(2022-01-03)
 • "Jak podaje Ermländische Zeitung z 22 czerwca 1922 r. : Pewnego wiosennego dnia tego roku na Wzgórze Katedralne we Fromborku wtoczyły się obładowane wozy, z łoskotem przejechały przez bramę i zatrzymały się przed portalem starego pałacu biskupiego. Była tam mieszanina obrazów i garnków, baniaków i sakw jeźdźców, babcinych krzeseł, małych anielskich figurek i wielkich rzeźb, puzonów i drewnianych łyżek, odlewanych zamków i porcelanowych filiżanek, parasolek i tabakierek, lamp oliwnych i chorągwi, portfeli i zwierciadeł, haków piwnicznych i pucharów, itp". .. Przypomina mi to łupy z kolejnej wyprawy krzyżowej
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  1
  Znalezione w sieci(2022-01-03)
 • Nie można otworzyć strony pod podanym linkiem. Strona nie działa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  Bożena L.(2022-01-03)
 • Dzięki rządowi PiS mamy zachowaną kulturę i tradycję Polaków. Inni pokazują, jakby wyglądały kościoły i zabytki, gdyby dorwali się do władzy.
 • @Irek12@ - komuniści, też tak robili. ..
 • @Dzięki rządowi PiS mamy - ukrywanie przestepst na dzieciach i wzrost nienawiści do oprawców.
 • Już olsztyn tam przetrzepal zbiory.
 • @Miko1213@wp - Chyba nigdy nie byłeś w muzeum. Wszystkie odrestaurowane meble można oglądać na wystawie stałej w Nowym Pałacu Biskupim. Mieści się tam również plebania. Mieszkańcy Fromborka mają jeszcze ten przywilej, że mogą zwiedzać za darmo przy różnych okazjach. Tak samo korzystają z wyremontowanej wozowni, gdzie mają miejsce wystawy, warsztaty, zajęcia muzyczne.
Reklama