UWAGA!

Zalew Wiślany jakiego nie znacie

 
Elbląg, Wojciech Kujawski ze swoim albumem
Wojciech Kujawski ze swoim albumem (fot. RG)

Prawie 450 stron, 300 ilustracji (pocztówek i zdjęć), przeplatanych cytatami z przedwojennych publikacji na temat regionu. Tak w skrócie można opisać wydawnictwo „Zalew Wiślany. Szlak wodny”, przygotowane przez Wojciecha Kujawskiego. To skarbnica wiedzy na temat historii tych ziem przed 1945 r.

Wojciech Kujawski od 2006 roku promuje krajobraz dawnych Prus Wschodnich, wydając albumy z przedwojennymi pocztówkami i zdjęciami, przybliżając historię poszczególnych terenów. W tym roku wydał już 14. album z serii, tym razem poświęcony regionowi Zalewu Wiślanego. Na 450 stronach znajdziemy pocztówki i zdjęcia z przedwojennego Elbląga, Tolkmicka, Braniewa, Fromborka, Krynicy Morskiej i innych nadzalewowych miejscowości.
       - Pocztówki pochodzą z moich prywatnych zasobów. Od lat interesuje się tą tematyką, gromadzę różne materiały, zarówno kartki jaki i regionalną literaturę przedwojenną, z której obficie korzystam w formie cytatów w albumach. W książce o Zalewie Wiślanym jest ich chyba najwięcej – mówi Wojciech Kujawski.
       Autor przybliża opisy m.in. z przedwojennych przewodników krajoznawczych dr Roberta Dorra (1835-1919), wieloletniego przewodniczącego Elbląskiego Towarzystwa Starożytności i byłego dyrektora Muzeum Miejskiego, a także fragmenty książki „Elbinger Heimatbuch” z 1924 r., autorstwa konrektora jednej ze szkół czy opracowania miejscowych nauczycieli i duchownych.
       Album to wielka skarbnica uporządkowanej wiedzy na temat historii i krajobrazu miejscowości nadzalewowych, którego lektura daje nie tylko możliwość przeniesienia się w czasie, ale także odkrycia, jak bardzo zmieniły się miejsca udokumentowane na widokówkach.
       Wydawnictwo „Zalew Wiślany. Szlak wodny” można kupić w elbląskich księgarniach i w informacji turystycznej w Ratuszu Staromiejskim. Jest też do wygrania w naszym konkursie.
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama