UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zaśpiewają chórzyści, zagra organista

 
Elbląg, W najbliższą niedzielę na fromborskich organach zagra Hartwig Barte – Hanssen
W najbliższą niedzielę na fromborskich organach zagra Hartwig Barte – Hanssen (fot. nadesłane)

We Fromborku trwa 45. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej. W niedzielę (22 lipca) odbędzie się koncert Hartwiga Barte – Hanssena z towarzyszeniem Młodzieżowego Chóru z Katedralnej Szkoły Śpiewu w Brunszwiku. Początek o godz. 14.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej we Fromborku, jeden z najstarszych w Polsce i Europie. Od wielu lat przybywają tu zarówno turyści, jak i miłośnicy gry na wspaniałym fromborskim instrumencie. Organy Fromborskie powstały w 1684 roku i po wielu naprawach i przeróbkach służą do dnia dzisiejszego.
       Podczas niedzielnego (22 lipca) koncertu w Bazylice Archikatedralnej na organach zagra Hartwig Barte – Hanssen (Niemcy), zaśpiewa zaś Młodzieżowy Chór z Katedralnej Szkoły Śpiewu w Brunszwiku.
      
       Program:

       Peteris Vasks (*1946) :
       „Canto di forza”, organy solo
      
       Lynn Trapp (*1963) :
       Salutation, Petition and Acclamation on „Salve Regina“,organy solo
      
       Johann Herman Schein (1586-1630)
       Zion spricht, Dennoch bleibe ich stets an dir, chór solo
      
       Georg Phillip Telemann (1681-1767)
       Psalm 150, chór solo
      
       Felix Mendelssohn – Bartholdy (1809-1847)
       Denn er hat seinen Engeln, chór solo
      
       Jean Langlais (1907-1991) :
       “Regina pacis”, organy solo
      
       John Campbell Maclagan (1904-1927) :
       Bach’s strathspey, organy solo
      
       Mikołaj Gomułka (1535-1609)
       Nieście chwałę mocarze
      
       Początek o godz. 14. Bilety do nabycia przed wejściem do kościoła przed koncertem w cenie: 20 zł bilet normalny, 15 zł bilet ulgowy.
       Patronat medialny nad 45. Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Organowej objęła Elbląska Gazeta Internetowa portEl.
      
       O artystach:
       Hartwig Barte – Hanssen
studiował na uniwersytecie w Hamburgu u prof. Rose Kirn (organy), u prof. Eberharda Müllera w konserwatorium w Salzburgu (kompozycję). Koncertował w wielu pańśtwch Europy: w Norwegii (katedra w Oslo, kościół św. Jana i Bazylice Mariacka w Bergen), w Szwecji (sztokholmski ratusz i kościół św. Oscara, katedry w Göteborgu, Västeras, Uppsala oraz w Kristianstad i Falkenbergu) oraz w Danii.
       W Polsce występował w Katedrze Oliwskiej oraz w Bazylice św. rygidy w Gdańsku, w Warszawie na Międzynarodowym Festiwalu Bachowskim w 2002, 2004, 2006 i 2010 r. oraz w katedrach w Łowiczu i Koszalinie. Koncertował także w Holandii (Maastricht-Houthem, Delft), oraz Belgii w Katedrze św. Bawona w Gandawie oraz w Bazylice Mariackiej w Dadizele. Inaugurował organy Bazyliki Mariackiej
       w Turynie (2012 r.). W Wielkiej Brytanii koncertował na Uniwersytecie Cambridge, w katedrze w Leicester Christ Cathedral w Oxfordzie, katedrze w Norwich,
       w katedrze św. Pawła w Londynie w 1995, 2003 i 2009 r. w opactwie Westminster w 2008 i 2011 r, w kosciele All Hallows by the Tower w 2009 oraz w katedrze Westminster w 2009.
       W Czechach wystąpił na praskim festiwalu w 2003 i 2004 r. w Bazylice św. James. oraz w bazylice św. Idziego w 2006. W Niemczech koncertował w hamburskich katedrach św. Piotra , św. Mikołaja i św. Michała oraz w katedrach w Lubece i Berlinie, w bazylize w Ottobeuren i wielu innych. W USA wystąpił w kościele Maryi Dziewicy w Nowym Jorku w 2010 oraz w Waszyngtonie w 2011. Nagrał płyty ze skandynawską muzyką organową oraz z własnymi kompozycjami. W Lipc 2004 wydał płytę ze swą kompozycją „Ausschwitz-Elegie” na sopran, baryton, orkiestrę kameralną i organy, zarejestrowaną w katedrze św. Michała w Hamburgu. Rok 2012 przyniesie kolejne nagrania. Od 18 lat jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Festiwalów Organowych. Obecnie jest organistą i chórmistrzem w kościele św. Bartłomieja w Wilster (nieopodal Hamburga), gdzie również prowadzi chór.
      

 


       Jugendkantorei der Braunschweiger Domsingschule Młodzieżowy chór z Katedralnej Szkoły Śpiewu w Brunszwiku składa się z ponad 100 młodych śpiewaków. Młodzież spotyka się dwa razy w tygodniu na próbach, które w większej części stanowią lekcje śpiewu. Chór ten jest częścią Katedralnej Szkoły Śpiewu, która posiada 800 aktywnych członków i jest największym przedsięwzięciem w zakresie muzyki ewangelickiej w Niemczech. Trzech kantorów opiekuje się 600 dziećmi oraz 200 dorosłymi. Wielu członków chóru młodzieżowego śpiewa w nim w Katedrze już od piątego roku życia i wędruje przez wiele dziecięcych grup chóralnych. Wieloletnie podróże koncertowe prowadziły chór przez takie państwa jak: Cypr, Anglia, Francja, Czechy i Szwajcarię. Jugendkantorei der Braunschweiger Domsingschule był jednym z pierwszych chórów, który w 2005 roku wystąpił w odrestaurowanym „Frauenkirche“ w Dreźnie. Jako jedyny chór w Niemczech jest prowadzony przez dwóch dyrygentów - kantorów. Organistka Elke Bruns - Lindemann oraz organista katedralny Gerd-Peter Munden dzielą się partnersko próbami i koncertami. Chór śpiewa muzykę katolicką oraz przeplatając je popularną muzyką chóralną, sięgając aż po muzykę filmową i musicalową. Tak np. W 2012 będzie śpiewał oratorium „The armed man“ Karla Jenkinsa razem z projekcją video.
       Prowadzenie chóru : Elke Bruns Lindemann i Gerd-Peter Münden.
      
      

oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama