UWAGA!

Zawa & Worpus "Skrypty". Dziś wernisaż

 Elbląg, Zawa & Worpus "Skrypty". Dziś wernisaż

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na wernisaż wystawy duetu Zawa & Worpus pt.: "Skrypty". Wernisaż odbędzie się dziś, 31 marca o godz. 18 na emporze Galerii EL. Wstęp wolny. Wystawa będzie czynna do 24 kwietnia.

"Twórczość Zawa & Worpus od dawna zakorzeniona jest w procesie przetwarzania form liter w transcendentny i symboliczny język sztuki. Artyści tworzą typoformy, w których przejawiają się zakodowane znaczenia. Zainspirowani m.in. projektem liter alfabetu Władysława Strzemińskiego, dążą do redefinicji unikalnej spuścizny awangardy lat 20 i 30.
       (...) w typoformach ZAWA&WORPUS zaciera się granica między sztuką, a użytecznością. Artyści udostępniają odbiorcy system, w postaci elementów do budowy osobistych przeżyć. Z jednej strony odzierają sztukę z transcendentnych znaczeń, prezentując struktury o czysto estetycznym wymiarze. Z drugiej sprowadzają sztukę ją do znaczenia absolutnego – słowa przedstawionego za pomocą liter, które uruchamia machinę interpretacji i subiektywnych odczuć. Artyści tworzą skrypty rozumiane jako język, system, kod, ale również skrypty poznawcze, prowokując widza do budowania własnych skojarzeń. Zachęcają do interakcji z dziełem, które przestaje być tylko przekazem, a wchodzi w sferę przeżywania odbiorcy."
       Marek Lewoc
      
       Hanna Zawa-Cywińska urodziła się w Łomży. Studiowała dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim (dyplom w 1965). W latach 1967-1994 mieszkała w Stanach Zjednoczonych. Studiowała reklamę i grafikę w State University of New York. W 1981 roku otrzymała dyplom w dziedzinie reklamy. Lata 1994-2004 spędziła w Szwajcarii. Aktywnie działa w Szwajcarskim Stowarzyszeniu Sztuki Wizualnej VISARTE. Jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Sztuki (UNESCO). Od 2004 roku mieszka w Warszawie. Zajmuje się malarstwem, grafiką i rzeźbą. W 2006 roku utworzyła z WORPUSEM (Wiesławem Budziejewskim) tandem artystyczny ZAWA & WORPUS.
       Brała udział w ponad 150 wystawach zbiorowych. Zrealizowała wiele wystaw indywidualnych w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Francji, Szwajcarii. Dotychczasowy dorobek twórczy Zawy zebrany i opisany został w książce pt. "Hanna Zawa Cywińska", wydanej przez Muzeum Historyczne w Sanoku. Obszerna nota o artystce umieszczona została w Wielkiej Encyklopedii Malarstwa Polskiego, wydanej w 2011 przez Wydawnictwo Kluszczyński.
       Jej prace znajdują się w wielu kolekcjach muzealnych w Polsce i na świecie, m.in.: w National Museum of Women in Arts, Washington, USA; Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi; Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Hünfeld, Niemcy; MIT Museum, Cambridge, USA; New England Center for Contemporary Art, USA; Tucson Museum of Fine Arts, USA; Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie; Muzeum Historycznym w Sanoku.
      
       Worpus (Wiesław Budziejewski)
urodził się w 1951 roku w Grotnikach koło Łodzi. Ukończył Wydział Grafiki Użytkowej w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego). W latach 1989-2011 prowadził działalność pedagogiczną w Studium Technik Teatralnych i Filmowych przy Zespole Szkół Plastycznych w Łodzi. Obecnie nadal jako nauczyciel przedmiotów plastycznych w łódzkim ZSP, prowadzi pracownie technik scenograficznych oraz pracownie malarstwa i rysunku. Zajmuje się malarstwem, grafiką, rzeźbą i grafiką projektową. Od 2006 roku wraz z Hanną Zawą-Cywińską tworzy dwuosobowy zespół artystyczny Zawa & Worpus.
       Brał udział w kilku wystawach zbiorowych w Polsce i zagranicą. Nieliczne jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą, między innymi w Belgii, USA, Szwajcarii i Francji.
      
Beata Branicka, Centrum Sztuki Galeria EL
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama