UWAGA!

Zbigniew Gostomski: Forma przestrzenna w Galerii EL

 Elbląg, Zbigniew Gostomski: Forma przestrzenna w Galerii EL

Centrum Sztuki Galeria EL oraz Galeria Miejska BWA w Bydgoszczy zapraszają na wystawę Zbigniewa Gostomskiego „Forma Przestrzenna”.

- Wernisaż wystawy wraz z oprowadzaniem kuratorskim: 11 lipca, godz. 18

- Wystawa potrwa do: 8 września 2024 r.

- Kuratorki: Joanna Mierzejewska, Karolina Leśnik-Patelczyk

 

Na ekspozycji prezentowanej na emporach Galerii EL pokazany zostanie wybór prac odwołujących się do różnych okresów twórczości artysty. W 1965 roku Gostomski, jako uczestnik I Biennale Form Przestrzennych w Elblągu, zrealizował w przestrzeni miasta monumentalną Formę Przestrzenną. Jej model, ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie będzie jednym z obiektów pokazywanych w czasie wystawy. Ponadto, wśród dzieł eksponowanych w ramach planowanej ekspozycji pojawią się obiekty, rysunki, neony czy materiały archiwalne pochodzące z kolekcji Galerii EL, z Fundacji Signum, z kolekcji Tomasza Ziętaka oraz prywatnych zbiorów Barbary Gostomskiej.

 

Zbigniew Gostomski – (1932 – 2017) malarz, twórca artystycznych eksperymentów, fotografik, uczestnik i twórca happeningów, aktor teatru Tadeusza Kantora „Cricot 2”, współzałożyciel galerii Foksal (razem z krytykami: Wiesławem Borowskim, Anką Ptaszkowską, Mariuszem Tchorkiem, oraz artystami: Henrykiem Stażewskim i Edwardem Krasińskim). Urodził się w Bydgoszczy, gdzie uczył się w Miejskiej Szkole Plastycznej (dzisiejsze Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego). Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa (1953 – 1959) w pracowni prof. Michała Byliny. W latach 1961–1962 uzyskał specjalizację w pracowni gobelinu artystycznego u Mieczysława Szymańskiego. Od 1988 był profesorem warszawskiej uczelni. Jego prace znajdują się w muzeach i kolekcjach prywatnych na całym świecie.

Centrum Sztuki Galeria EL

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama