UWAGA!

Żywiołak w Mjazzdze

Elbląg, Żywiołak w Mjazzdze

Czy folk może być heavy? Jeszcze jak! Energia jaka uwalnia się na ich koncertach zasiliłaby średniej wielkości miasto. W sobotę, 15 listopada o godz. 20.15 w elbląskim Klubie Muzycznym Mjazzga, w ramach trasy koncertowej "Złota Karrota", wystąpi jedna z najlepszych polskich folk-rockowych formacji - Żywiołak. Bilety w cenie 25 zł (ilość ograniczona) i 30 zł.

Zespół Żywiołak powstawał od początku 2005 r. - początkowo jako duet dwóch muzyków: Roberta Jaworskiego - grającego wcześniej m.in. w zespołach takich jak: "ich troLe", czy "Kapela ze Wsi Warszawa", oraz Roberta Wasilewskiego - współzałożyciela i gitarzysty zespołu "Open Folk". Niemalże cały rok 2005 to żmudna współpraca tych dwóch muzyków, do których to stopniowo dołączają dwie wokalistki: Anna Piotrowska z zespołu "Goście z Nizin" i Izabela Byra z zespołu "Detonacja" (zastąpione w 2011 roku przez Monikę Wierzbicką i Karinę Kumorek) oraz specjalista od etnicznych instrumentów perkusyjnych: Maciej Łabudzki (zastąpiony potem przez Macieja Dymka).
       Za debiut zespołu Żywiołak można przyjąć występ w warszawskim klubie "Jadłodajnia Filozoficzna" 8 grudnia 2005. Już dzień później zespół bierze udział w XV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe" w Lublinie, na którym to zostaje bardzo gorąco przyjęty i zdobywa Nagrodę Publiczności. Cztery miesiące później grupa otrzymuje Grand Prix - Nagrodę Prezesa Polskiego Radia na najbardziej prestiżowym festiwalu muzyki folkowej "Nowa Tradycja" w Warszawie.
       W połowie 2013 zespół zawiesił działalność. Do życia powrócił na początku tego roku. Powołany na nowo przez Roberta Jaworskiego skład ma muzycznie zmierzać w stronę dokonań zespołu znanych z płyt "Muzyka psychodelicznej Świtezianki" oraz "Nowa Ex-Tradycja".
       Aktualny skład zespołu:
       Robert Jaworski
       Michał Stawarz
       Kamil Strzyżewski
       Patrycja Zisch
       Olga Rembowska
       Kolejna płyta pt: "Obyczaje śmiertelne", nad którą pracują muzycy, poprzedzona zostanie Epką "Muzyka Psychoaktywnego Stolema". Materiał z obu krążków oparty będzie w 90 procentach na materiale etnograficznym Pomorza. Przypadkowo i nieprzypadkowo idea ta wpisuje się idealnie w "Rok Kolbergowski". Większość muzycznych inspiracji pochodzić będzie właśnie z jego tomu "Pomorze" , studiowanego przez Jaworskiego "niczym Biblia". Przeżytki zwyczajów przedchrześcijańskich na Pomorzu zachowały się o wiele mocniej, niż w innych częściach kraju. Ma to związek z ciągłymi podbojami i zmianami granic Pomorza i idącymi za tym, częstymi "zmianami orientacji wyznaniowych" jego mieszkańców.. Na tym gruncie zwyczaje przedchrześcijańskie dotrwały jeszcze nawet do lat 60. A jeszcze dziś w powiecie Żarnowieckim starzy ludzie witają serdecznym
       pozdrowieniem wstające słońce. Chyba nie bez kozery kartografowie jeszcze do XVIII w. używali określenia Vandalia (kraj Wendów) w odniesieniu do opisywanych części Pomorza. "Tego nie dało rady odpuścić".
       Sukcesy warte odnotowania:
       Grand Prix na "Międzynarodowym Festiwalu gry na instrumentach dawnych i byle czym" w Starogardzie Gdańskim
       Pierwsza nagroda w przeglądzie zespołów rockowych "Młode Wilki - Rebelia" organizowanym przez warszawski klub "Stodoła".
       Wybór przez Piotra Kaczkowskiego utworu "Oko Dybuka" na składankę Minimax 4
       Nominacja do Nagrody Muzycznej Programu Trzeciego im. Mateusza Święcickiego - "Mateusze 2007" - za nowatorstwo w zmaganiu się z folkową materią (2007)
      
       Mjazzga 15 listopada, godz. 20.15
       Bilety w cenie 25 zł (ilość ograniczona) i 30 zł.
       Organizacja SK Co Jest? i klub Mjazzga
       Więcej na www.mjazzga.pl
      
       Następny koncert 19 listopada - Schroeter & Breitfelder Trio (blues - GER)
      
Patronat medialny nad cyklem jesiennych koncertów w klubie Mjazzga objęła Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
Wojtek Minkiewicz, Mjazzga
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama