UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Sąsiedzi nie muszą się nudzić

 
Elbląg, Justyna Sztandera i Agnieszka Szkup prowadzą kreatywne zajęcia dla dzieci w SP 9
Justyna Sztandera i Agnieszka Szkup prowadzą kreatywne zajęcia dla dzieci w SP 9 (fot. Anna Dembińska)

Szare blokowisko – tak o Zawadzie mogą myśleć ci, którzy omijają to osiedle szerokim łukiem. Warto wiedzieć, że Zawada ma własne kulturalne centrum. A o to, by sąsiadom się nie nudziło, dba kilka stowarzyszeń. Zobacz zdjęcia z kreatywnych zajęć z dziećmi. 

150 kobiet (trzech mężczyzn ma status „osób wspierających”) tworzy Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych „Fantazja”. Realizują swoje pasje w trzynastu sekcjach. Jedną z nich jest grupa wokalna „Fantazyjki”, którą można usłyszeć na osiedlowych imprezach. Do tego oczywiście zespół teatralno-artystyczny, który wystawia skecze i różne scenki. Członkinie „Fantazji” współpracują z pobliską szkołą, spółdzielnią mieszkaniową „Zakrzewo”, w której siedzibie wynajmują pomieszczenia.
       - Marzyłam o tym, żeby stworzyć coś dla kobiet w późniejszym wieku, gdy już zostaną same, gdy dzieci są dorosłe, wnuki już tak bardzo nie potrzebują opieki, żeby te panie mogły robić to, co lubią – mówi Alicja Sobecka, prezes i założycielka Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych „Fantazja”. - Zaczęło się od 70 osób, które razem ze mną wystąpiły z Ligi Kobiet i założyły stowarzyszenie. A teraz na każde spotkanie co rusz przychodzą nowe osoby. Panie dowiadują się, że jest fajnie i przychodzą. Tylko w moim bloku mieszka pięć członkiń stowarzyszenia.
       Stowarzyszenie nie działa tylko dla siebie. Panie mają też sekcję kulinarną, w której razem z młodzieżą z Zespołu Szkół nr 3 pieką, gotują i udowadniają, że w kuchni nie ma rzeczy niemożliwych. Nie brakuje też talentów malarskich. Prace dwunastu pań będzie można od 19 maja podziwiać w pobliskiej przychodni zdrowia.
       Na Zawadzie działa również stowarzyszenie Art-Kreatywni, które organizuje zajęcia dla dzieci.  

  Elbląg, Kobiety z Fantazji na nudę nie narzekają
Kobiety z Fantazji na nudę nie narzekają (fot. archiwum stowarzyszenia)


       -Dzieci poprzez zabawę tworzą, a przy okazji usprawniają motorykę małą – mówi Justyna Sztandera ze stowarzyszenia Art – Kreatywni. - Łamiemy konwenanse, na naszych zajęciach dzieci robią tak, jak chcą. Kiedyś weszłam do przedszkola i powiedziałam, że dziś nie będziemy malować pędzelkami tylko rękoma. Dzieci miały problem z tym, żeby się pobrudzić – wspominają art-kreatywne instruktorki: Justyna Sztandera i Agnieszka Szkup. Podczas wakacji Art Kreatywnych będzie można spotkać na elbląskiej starówce.
       Nie można też nie wspomnieć o Stowarzyszeniu Przyjaciół „Zawada”, które również angażuje się w życie społeczne dzielnicy. No i oczywiście o samej Spółdzielni Mieszkaniowej „Zakrzewo”.
       A kto nie wierzy, niech w wypatruje dnia, kiedy plac koło domu handlowego „Jantar” znowu zapełni się mieszkańcami osiedla. Tam będzie można zobaczyć „Fantazyjki”, spróbować domowych wypieków i swoich sił na polu sztuki artystycznej. - To miejsce jest dla nas szczególne – dodaje Alicja Sobecka.
      

Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama