UWAGA!

Absolwent filologii obcej atrakcyjny i skuteczny na rynku pracy

2014-07-10
07:00
 
Absolwent filologii obcej atrakcyjny i skuteczny na rynku pracy

Zostań dziennikarzem, anglistą lub logopedą. Studiuj języki obce w biznesie. Zdobądź nowy pożądany zawód asystenta rodziny. Wybierz bezpłatne studia dzienne w Instytucie Pedagogiczno-Językowym w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu. W przyszłym roku akademickim rusza również nowość: lingwistyka stosowana – interdyscyplinarna, prestiżowa specjalność filologiczna dla entuzjastów nie tylko języków obcych.

Znajomość języka obcego – doskonała, co należy podkreślić – uchodzi za wyróżnik na rynku pracy. Znajomość każdego kolejnego języka stanowi wartość dodaną, zwiększa szansę na znalezienie ciekawej posady, przekładając się jednocześnie na wysokość zarobków. Według danych Eurostatu osoba znająca dwa języki obce zarabia dwa razy więcej od osoby nieznającej żadnego. W wielu przypadkach wysoko rozwinięte umiejętności językowe przedkładane są ponad doświadczenie zawodowe. Coraz więcej pracodawców przekonuje się, iż w niemalże każdej profesji, można wyszkolić pracownika w stosunkowo krótkim czasie, ale biegła znajomość jednego, czy dwóch języków obcych – zwłaszcza w ich specjalistycznych odmianach – to efekt przynajmniej kilku lat systematycznej i rzetelnej pracy.
      
       – Umiejętność posługiwania się językiem obcym nie jest oczywiście domeną jedynie absolwentów filologii – mówi dr Ewa Leszczyńska, Zastępca Dyrektora ds. Organizacyjnych Instytutu Pedagogiczno-Językowego. – Studia filologiczne dają jednak umiejętności wykraczające dalece poza kluczową, zaawansowaną kompetencję komunikacyjną – poszerzają horyzonty, uwrażliwiają na odmienne sposoby postrzegania świata, umożliwiają właściwe odczytanie i rozumienie kodów kulturowych, czyniąc swych absolwentów świadomymi pośrednikami, elastycznie i pewnie poruszającymi się w przestrzeni międzykulturowej – dodaje Pani Dyrektor.
      
       Planując własną karierę zawodową warto oczywiście połączyć szeroko pojmowaną kompetencję lingwistyczną z dodatkowymi umiejętnościami, umożliwiającymi odnalezienie się w branżach, według danych miesięcznika Forbes, szczególnie chętnie zatrudniających filologów, tj. w marketingu i PR, HR, obsłudze klienta, administracji, doradztwie/konsultingu, logistyce, działach obsługi tłumaczeniowej oraz współpracy zagranicznej urzędów i firm. Czy nabywanie dodatkowych praktycznych umiejętności zawodowych może odbywać się w ramach studiów filologicznych, uchodzących za akademickie, dość wymagających i przeznaczonych dla pasjonatów kunsztu językowego i wytrwałych zapaleńców? Bez wątpienia jest to możliwe w ramach kierunków filologicznych zaprogramowanych i zorganizowanych innowacyjnie i adekwatnie do realiów.
      
       Przygotowana przez IPJ PWSZ w Elblągu specjalność lingwistyka stosowana – język angielski z językiem niemieckim adresowana jest do wszystkich, którzy oczekują doskonałego przygotowania językowego w zakresie dwóch, uchodzących za uniwersalne, języków specjalności nie tylko pod kątem merytorycznym, lecz przede wszystkim właśnie praktycznym. Atuty studiów to:
      
       • 690 godzin praktycznej nauki języka angielskiego
       • 570 godzin praktycznej nauki języka niemieckiego (nauczanego – zgodnie z wyborem kandydata – od podstaw lub kontynuowanego)
       • możliwość pozyskania wiedzy i umiejętności z zakresu językoznawstwa, kultury, literatury i historii krajów anglojęzycznych i niemieckojęzycznych, a także komunikacji interkulturowej
       • 2 atrakcyjne specjalizacje poszukiwane na rynku pracy, tj. translatoryka i komunikacja w biznesie – do wyboru od II semestru studiów
       • szeroki wachlarz przedmiotów specjalizacyjnych, pozwalających na zdobycie - w zależności od obranej specjalizacji - teoretycznej wiedzy translatorycznej oraz praktycznych umiejętności warsztatowych w zakresie przekładu tekstów użytkowych i fachowych w relacji polsko-angielskiej, angielsko-polskiej oraz polsko-niemieckiej i niemiecko-polskiej (specjalizacja translatoryczna) lub wiedzy z zakresu wybranych aspektów ekonomii i prawa, praktycznych umiejętności lingwistycznych z zakresu angielskiego oraz niemieckiego języka biznesu i prawa, prowadzenia korespondencji handlowej w obu językach obcych, jak również organizacji spotkań biznesowych oraz konferencji, technik negocjacji i mediacji, itp. (specjalizacja biznesowa)
      
       • 90 godzin praktyk zawodowych w wybranych firmach regionu, urzędach, instytucjach użyteczności publicznej itp., w których funkcjonowaniu istotną rolę odgrywają tłumaczenia oraz/lub komunikacja biznesowa w zakresie dwóch języków obcych specjalności
       • możliwość studiowania w ramach programu LLP Erasmus w jednej z wielu zagranicznych uczelni partnerskich, min. w Niemczech, Hiszpanii, Czechach i Turcji
       • możliwość odbycia dodatkowej praktyki zawodowej w ramach LLP Erasmus w wybranym państwie Unii Europejskiej
       • możliwość uczestnictwa w studenckim ruchu naukowym w ramach naukowego koła Humanitas oraz jego licznych sekcji, min. translatorycznej, kulturoznawczej, dziennikarskiej oraz sekcji anglistów
       • możliwość zaangażowania w inne aktywności, takie jak studencki wolontariat, dołączenia do grupy teatralnej czy działalność w studenckiej telewizji.
      
       Wszystkie zajęcia w obrębie nowej specjalności prowadzone będą przez wykładowców-praktyków, dysponujących wieloletnim doświadczeniem nie tylko w zakresie nauczania języków obcych, lecz także w branży tłumaczeniowej i środowisku biznesu.
      
       Pełna oferta Instytutu Pedagogiczno-Językowego na nadchodzący rok akademicki 2014/2015 obejmuje następujące kierunki i specjalności:
      
       kierunek: Filologia
      
       specjalności: Filologia angielska – nauczycielska
       Filologia angielska – języki obce w biznesie
       Lingwistyka stosowana – język angielski z językiem niemieckim – nowość!
       Filologia germańska – nauczycielska
       Filologia germańska – translatoryka
       Filologia germańska – języki obce w biznesie
      
       kierunek: Filologia Polska
      
       specjalności: Filologia polska nauczycielska
       Filologiczna obsługa biznesu
       Filologia polska z logopedią
       Dziennikarsko-publicystyczna
      
       kierunek: Pedagogika
      
       specjalności: Edukacja wczesnoszkolna (II spec.: logopedia/ terapia pedagogiczna)
       Edukacja wczesnoszkolna z oligofrenopedagogiką
       Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza z pomocą rodzinie
      
       Rekrutacja na rok akademicki 2014/2015 w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu rozpocznie się już 1 czerwca. Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą kształcenia na stronie: www.pwsz.elblag.pl.
      
-------- Reklama ---------
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej