UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Doświadczenie najważniejsze

Na początku października dziesięciu studentów kierunku Informatyka PWSZ w Elblągu wyjechało na 15-tygodniowe praktyki zawodowe do Karlsruhe w Niemczech. Trzech z nich - Tomek Maciuk, Bartek Polak i Piotrek Tomporowski - przesyłają serdeczne pozdrowienia i opowiadają swoje wrażenia z pobytu u zachodniego sąsiada.

Młodzi informatycy są bardzo zadowoleni, że zdecydowali się na wyjazd. Pracując dla firm takich jak CAS Software (Bartek), Forschungszentrum Informatic (Piotrek) oraz SPIE Doutschland System Integration GmbH (Tomek), mogą w pełni rozwijać swoje umiejętności programistyczne. Dzięki praktykom nie tylko poznają zasady funkcjonowania firm, ale także mają okazję sprawdzić swoją wiedzę i zdobyć nowe doświadczenia. Co napawa ich dumą najbardziej - to, że firmy wykorzystują ich programy w swoich projektach, np. Piotrek zaangażowany jest w tworzeniu projektu nawigacji satelitarnej GPS dla nowej marki samochodów Mercedes i BMW.
     Niestety, do tej pory za swoją pracę studenci nie dostają kieszonkowego od swoich pracodawców, a pieniądze z programu wystarczają tylko na utrzymanie, dlatego „nie ma mowy o imprezach czy wyjściu na koncert czy mecz” - pisze Tomek. „W tygodniu po pracy odpoczywamy, w weekendy organizujemy sobie różnego rodzaju wycieczki po okolicy np. do muzeum techniki w Speyer czy na pokaz motocykli do Baden-Baden” - opowiada Piotrek. „Zwiedzamy miasto, które zresztą jest bardzo ładne i ciekawe, pełne fontann, a dookoła miasta roztaczają się piękne góry” - dodaje Tomek.
     Na miejscu „opiekuje się nami Pani Anita Reitz (z Walter-Eucken-Schule z Karlsruhe - przyp. red.), odwiedza nas w każdy poniedziałek pod pretekstem prowadzenia nauki języka niemieckiego. Można się do niej zwrócić z razie jakiegoś problemu” - relacjonują chłopaki. „Życie tutaj wydaje się dużo lepsze niż w Polsce, z większymi możliwościami i lepszymi perspektywami, dlatego gdyby była taka możliwość, zdecydowałbym się podjąć pracę w CAS Software” - pisze Bartek. Tomek natomiast najbardziej tęskni za domem i krajem i liczy, że dzięki swoim umiejętnościom i zdobytemu doświadczeniu w Niemczech znajdzie pracę w podobnej firmie, ale w Polsce.
     Nasi elbląscy studenci będą pracować w Niemczech prawie do końca stycznia, po powrocie czeka ich obrona pracy inżynierskiej, a później… świetlana przyszłość.
MB
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama