UWAGA!

Gaudeamus w PWSZ po raz szesnasty

 
Elbląg, Gaudeamus w PWSZ po raz szesnasty
(fot. AD)

Ci spośród Was, którzy rozpoczynają dziś studia, wchodzą w najpiękniejszy okres życia, gdzie zdobywanie wiedzy w zasadzie jest przyjemnością, a wiele miłych aspektów życia studenckiego osładza te gorsze chwile – powiedział rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu prof. dr hab. inż. Zbigniew Walczyk podczas dzisiejszej (27 września) inauguracji nowego roku akademickiego. Zobacz zdjęcia.

Z ostatnim dniem września zamknięty zostanie piętnasty, jubileuszowy rok elbląskiej PWSZ. Uczelnia przez lata swojej działalności konsekwentnie umacnia swoją pozycję w lokalnym środowisku i daje swoim studentom możliwość poruszania się po całym Europejskim Obszarze Szkolnictwa Wyższego oraz znalezienia miejsca pracy w Europie stosownie do poziomu swoich kwalifikacji.
       – Nasza nawa uczelniana, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elbląga, idąc z biegiem czasu, osiąga kolejne porty, kolejne cele – mówi prof. Zbigniew Walczyk. – Podczas rejsu trwającego już piętnaście lat natrafiała na burze i sztormy, ale również miała dobre kursy na przyjaznych pasatach pozwalających jej płynąć naprzód. Szczęśliwie liczne rafy i mielizny udało się ominąć. Okazało się, że nasza nawa ma silną i dobrą konstrukcję, a jej załoga jest zgranym zespołem znającym się na żegludze Pomorza edukacji studiów wyższych. Pozwoliłem sobie na tę marynistyczną metaforę, gdyż pewne cechy naszej uczelni prowadzonej przez od lat niezmieniającą się kadrę mogą takie skojarzenia powodować.
       PWSZ zatrudnia około dwustu nauczycieli akademickich oraz stu pracowników administracji i obsługi, którzy tworzą zgrany i stabilny zespół, zapewniając uczelni wysoką pozycję w rankingach krajowych. Uczelnia od lat próbuje sprostać wymogom lokalnego rynku pracy, wciąż dostosowując i modyfikując programy kształcenia. Jej podstawową misją jest służba Elblągowi.
       – Mogę z satysfakcją stwierdzić, że najważniejsze cele strategiczne uczelni są osiągane – mówi prof. Walczyk. – Programy kształcenia dostosowane do potrzeb regionu są cyklicznie modyfikowane zgodnie z potrzebami lokalnymi i ideami Polskiego Szkolnictwa Wyższego, integrującego się z Europejskim Obszarem Szkolnictwa Wyższego. Misją naszej uczelni jest służyć Elblągowi, gdyż z niego wyrastamy i dla niego zostaliśmy powołani. Nauczyciele akademiccy oraz pracownicy administracji i obsługi PWSZ są z tego dumni.
      
       Niż w szkole
      
Jednym z podstawowych zadań uczelni jest obecnie niwelowanie niżu demograficznego i zachowanie rekrutacji na niezmienionym poziomie.
       – Obecnie PWSZ w Elblągu kończy opracowywać strategię swego rozwoju do 2020 roku, którą silnie wiąże ze strategiami rozwoju województwa warmińsko-mazurskiego i miasta Elbląga – opowiada rektor. – W nadchodzącym pięcioleciu uczelnia nasza chce rozwinąć i umocnić Centrum Transferu Technologii przy współpracy z wieloma partnerami, przede wszystkim z Elbląskim Parkiem Technologicznym. Kolejnym celem strategicznym uczelni jest zachowanie rokrocznej rekrutacji na niezmienionym poziomie, co faktycznie jest niwelowaniem skutków niżu demograficznego, którego minimum nastąpi około 2020 roku. Wymaga to już teraz i będzie wymagało wzrastających działań na wielu polach, od promocji, poprzez uatrakcyjnienie obecnych programów kształcenia, po nowe formy studiowania, być może również na nowych kierunkach kształcenia.
       PWSZ znalazła miejsce dla prawie połowy elbląskich maturzystów, dając tym samym szansę mniej zamożnej młodzieży, której nie stać na podjęcie nauki w wielkich ośrodkach akademickich, na dalsze kształcenie.
      
       Student-wolontariusz
      
Jednym z uczelnianych celów jest krzewienie idei wolontariatu.
       – Zaczęliśmy od krzewienia idei wolontariatu, niezwykle wysoko cenionej w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych – wyjaśnia prof. Walczyk. – Dosłownie tydzień temu zakończyły się Mistrzostwa Europy w Siatkówce na Siedząco. Trzydziestu naszych studentów jako wolontariuszy pomagało w obsłudze mistrzostw, jak wstępnie oceniono, spisując się znakomicie. Fakt tego wolontariatu zostanie wpisany do suplementu ich dyplomu ukończenia studiów, a ponadto trójka najlepszych wolontariuszy, wybrana konkursowo, w nagrodę spędzi weekend w Sztokholmie.
       Podczas dzisiejszej, szesnastej już inauguracji roku akademickiego rektor podkreślił, jak istotną sprawą jest w obecnych czasach zdobywanie wykształcenia i podnoszenie kwalifikacji.
      
       Gwarancja
      

 

– W ostateczności cała misja uczelni i jej cele i strategie służące Elblągowi, służą jego młodzieży, którą uczelnia kształci na studia wyższe – mówi. – Coraz wyraźniej widać, że podnoszenie własnego wykształcenia i kwalifikacji jest jednym z pierwszych czynników zwiększających szanse na zdobycie dobrego zatrudnienia lub utworzenia własnej firmy. Obie drogi otwierają perspektywę spełnienia się w życiu, spełnienia marzeń, zaspokojenia ambicji. Za korzyściami osobistymi w ślad idą korzyści społeczne, gdyż wiele naszych kreatywnych działań powoduje pozytywne skutki w szerokim zakresie w przestrzeni społecznej, przyczyniając się do jej rozwoju, co oczywiście musi mieć miejsce, aby te pierwsze cele, osobiste, były osiągane z dużą dozą gwarancji. Koło się zamyka – dodaje. – Będąc wykształconymi uczestnikami życia społecznego, biorąc udział w przedsięwzięciach ekonomicznych, młodzi ludzie staną się gwarantami rozwoju całej naszej społeczności, a w ostateczności całego kraju. Dlatego tak ważne jest kształcenie młodzieży. Ci spośród Was, którzy rozpoczynają dziś studia – zwrócił się do młodzieży – wchodzą chyba w najpiękniejszy okres życia, gdzie zdobywanie wiedzy w zasadzie jest przyjemnością, a wiele miłych aspektów życia studenckiego osładza te gorsze chwile, które zdarzają się przy niepowodzeniach niezdanego egzaminu czy niezaliczonych ćwiczeń.
       W dzisiejszej uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i kościelnych, przedstawiciele instytucji pożytku publicznego, biznesu i administracji oraz młodzież akademicka. Podczas uroczystości wręczono odznaczenia państwowe: Złote i Srebrne Medale za Długoletnią Służbę oraz Medale Komisji Edukacji Narodowej.
      
      

dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • podoba mi się zdanie : "Jednym z podstawowych zadań uczelni jest obecnie niwelowanie niżu demograficznego i zachowanie rekrutacji na niezmienionym poziomie". Czy to będzie należało do nowych zadań wykładowców ? he, he
 • Czyli w tym roku płacimy i wymagamy ??? :D
 • kształcenie owszem ważne ale ani pwsz ani euhe mi tego nie zapewni, słaba oferta. niestety mam inne zainteresowania musże dojeżdzac; ) na siłę mam się uczyc w elblagu? tak nie da rady. .. .dajcie nowe kierunki bez wzgledu na stan miasta!
 • fsf wczr9raz
 • elbląskei uczelnie są słabe, . dajcie ciekawsze kierunki!
 • a jakie to są ciekawsze. .. .Co elblążanie chcieliby studiować?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  ciekawadobólu(2013-09-28)
 • bezpieczeństwo narodowe na przykład.
 • Przecież w EUH-E właśnie powstał taki kierunek Bezpieczeństwo Wewnętrzne. Jestem wojskowym i jestem bardzo zadowolony że mogę na miejscu uzupełnić wykształcenie a nie muszę nigdzie dojeżdzać.
 • pwsz euhe jański to lipa
 • Na miejscu tych studentów. .. .ehh co tu dużo mówić, główne postacie na załączonych zdjęciach to osoby mające wysokie mniemanie o sobie. Bez względu na fakty i posiadaną wiedzę przez studentów, to ich słowo jest zawsze najważniejsze. Prowadząc wykłady robią to zwyczajnie po łebkach, zaś po czasie nadrabiają wszystko rzucając studentom dosłownie wszystko na raz. Byłem, wiem (udało się skończyć), nerwów się już nie liczy. .. .. Teksty wykładowców typu "nie jestem Panem, tylko Panem profesorem" mówi samo za siebie. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  4
  lukassss(2013-10-01)
 • Euhe i Jański to lipa, PWSZ mimo wszystko jest wyżej oceniany.
 • Jakie kierunki? humanistyczne! Plotki głoszą, że tylko techniczne się liczą kierunki ale jeśli mnie to nie interesuje to informatykiem czy terapetuą na siłę będę bezużyteczny. Więc wolę być mgr historii sztuki, historii, archeologii, socjologii, dziennikarstwa, kulturoznawstwa, geografii itp. Nie ma po tym pracy? A po czym jest? Jest jakiś pewniak po pWSZ? Znajomości się licza. Żenujace jest to że masę kasy wywala się na obce uczelnie, a pozniej jakimś cudem pracuje w elblagu albo nie wraca. Inwestyjca nie równa zarobkom czy miejscu życia. Elblag = emeryci lub ludzie ograniczeni, na siłe mieszkajacy tutaj albo majacy dobrą pracę na lata bez zmian dla innych. Kto zyw ucieka. ja na siłe mieszkam. Nie mam wyboru na razie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  siłownia(2013-10-04)
Reklama