UWAGA!

Gaudeamus w PWSZ

 Elbląg, Gaudeamus w PWSZ
(fot. PS)

Wczoraj (29 września) w Teatrze im. Sewruka zainaugurowano jedenasty rok akademicki w elbląskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Inauguracja była nowego roku była jednocześnie zwieńczeniem obchodów 10-lecia PWSZ. Zobacz fotoreportaż .

Uroczystość prowadziła rektor uczelni prof. dr hab. Halina Piekarek-Jankowska. Zasłużeni pracownicy PWSZ a także jej najlepsi absolwenci zostali uhonorowani odznaczeniami państwowymi i Nagrodami Rektora. Pamiątkowe medale wybite z okazji 10-lecia PWSZ rektor Halina Piekarek-Jankowska wręczyła przedstawicielom niektórych elbląskich mediów (otrzymał go również portEl.pl).
     Była oczywiście immatrykulacja studentów pierwszego roku, Gaude Mater Polonia i Gaudeamus Igitur w wykonaniu Akademickiego Chóru PWSZ w Elblągu, a wykład inauguracyjny pt. „Niebezpieczne zakwity sinic - problem nie tylko ekologiczny” wygłosił prof. dr hab. Marcin Pliński z Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.
     Przypomnijmy, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu powstała 1 lipca 1998 r. na bazie elbląskiego oddziału Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej oraz Kolegium Nauczycielskiego i Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych. W pierwszym roku działalności studia w PWSZ rozpoczęło 223 studentów. Do tej pory uczelnie ukończyło ponad 3500 absolwentów studiów inżynierskich i licencjackich oraz 1150 absolwentów studiów podyplomowych.
     

 


     W tym roku akademickim na 10 kierunkach kształcenia (administracja, ekonomia, informatyka, pedagogika, filologia polska, filologia - język angielski i język niemiecki, mechanika i budowa maszyn, elektrotechnika, ochrona środowiska oraz budownictwo) rozpocznie naukę 3446 studentów, w tym 791 na pierwszym roku. Uczy ich 210 nauczycieli akademickich, w tym 47 profesorów i doktorów habilitowanych.
     Prof. Halina Piekarek-Jankowska w swym przemówieniu inauguracyjnym podkreślała, ze jednym z najważniejszych wyzwań uczelni jest ciągłe dostosowywanie oferty kształcenia do potrzeb rynku pracy. Efektem tego jest otwarty w tym roku kierunek budownictwo. Uczelnia przygotowuje się również do uruchomienia nowych specjalności w najbliższych latach, będą to m.in. ekonomia turystyki, administrowanie nieruchomościami, zarządzanie środowiskiem, pedagogika społeczna i praca socjalna.
     
     Relacja Marty Hajkowicz:

PD

Najnowsze artykuły w dziale Szkoły i uczelnie

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Az dziwne, ze relacja ta wsrod elblaskich malkontentow nie wywolala jeszcze zadnej reakcji!!!
  • w takim razie ja się wypowiem jako studentka UJ. Wybaczcie dordzy studenci PWSZ ale poziom na tej uczelni niestety nie jest zbyt wysoki, owszem kto chce sie uczyc sam sie nauczy ale to nie zmienia faktu o niskim poziomie tej uczelni. Oczywiscie nie mohe jej porównywac do UJ czy UW bo to stare uczelnie z tradycjami, ale błagam jak czytam komentarze studentow PWSZ o poziomie to mi sie smiac chce. Zapraszam do siebie jesli tak Wam cięzko.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    studentka prawa(2008-10-06)
  • A gdzie Ty widzisz jakis komentarz studenta? Skad mozesz cos wiedziec o poziomie na PWSZ-u? Studiowalas tu? Podziel sie wiec wrazeniami i przyznaj, za ktorym razem udalo Ci sie dostac na UJ. .. A poza tym nie wszystkich rodzicow stac na wyslanie dziecka na studia do Krakowa. ..
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Student UG(2008-10-06)
  • Kolezanko z UJ - UW zostal zalozony w pierwszej polowie XIX (dokladna data na pierwszej pieczeci uczelni), nie porownuj wiec go z tradycjami UJ, bo to jakies ponad 500 lat "roznicy w tradycji":-))
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Absolwentka UJ(2008-10-06)
  • Chyba faktycznie macie problem z czytaniem - kolezanka z UJ napisała ze oczywisciie nie mozna porównac PWSZ z UJ czy UW wiec o co pani wyzej pisze to co zostało juz napisane. A co do poziomu to wybaczcie ale tez popre kolezanke - poziom na PWSZ do wysokich na pewno nie nalezy. I powiedzmy to sobie szczerze. A co do kosztów studiów to juz nie dramatyzujmy tez nie pochodze z arcybogatej rodziny a studiuje na UW wiec błagam nie mówcie mi ze sie nie da z powodów finansowych. Pozdrawiam kolegów z UW :) i zapraszam na ta uczelnie no i pozdrawiam kolezanke z UJ :)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    student UW(2008-10-07)
  • dokładnie :) i dziekuje za poparcie. A do kolezanki pytającej sie za którym razem zdałam - za pierwszym moja droga i to na 10 lokacie wiec mysle ze jak na tak oblegany kierunek i uczelnie to całkiem niezle :) no ale moze sie myle i na PWSZ bym sie nie dostała na nic :) pozdrawiam
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    studentka prawa(2008-10-07)
  • Hehe, Ziobro tez skonczyl prawo na UJ - gratuluje wyboru:-))
  • Ludki drogie! Zejdźcie z PWSZ-u i skończcie powrównywać go z uniwersytetami, do czego to ma prowadzić? UJ i UW to uczelnie akademickie (mające prawo do nadawania stopni i tytułów naukowych), PWSZ to wyższa uczelnia zawodowa, zorientowana na praktyczne przygotowanie do zawodu, która ma prawo nadawać tytuły zawodowe inżyniera lub licencjata. Może zamiast poziomu nauczania (nota bene – jak go mierzycie, bo mają z tym problemy nawet specjaliści od edukacji!) porównajcie ilość praktyk, jakie odbywają studenci PWSZ-ek z ilością praktyk oferowanych czy wymaganych przez inne uczelnie? Tu każda PWSZ-ka w kraju bije na głowę nawet UW i UJ. .. Poza tym koncepcja wyższego szkolnictwa zawodowego jest pomysłem dość młodym nie tylko w Polsce ale i innych krajach europejskich, dajcie więc szansę na rozwinięcie się tej koncepcji i nie oceniajcie (wątpliwymi kryteriami i zasłyszanymi opiniami) poziomu, tylko szanse na rynku pracy. .. A tu oczy na wierzch wyjdą nawet absolwentom UJ czy UW!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Realistka(2008-10-08)
  • brawo!!!!! jeśli chodzi o rynek pracy to 70% absolwentów z mojego kierunku ( mechanika i budowa maszyn ) pracuje i to za całkiem niezłe pieniądze, dodam jeszcze ze większość nie zdążyła się nawet obronić, czego nie można powiedzieć o tysiącach absolwentów kierunków typu zarządzanie i marketing itp. którzy zasilają rzesze bezrobotnych !!! a jeśli chodzi o studentkę prawa to życzę Ci powodzenie na egzaminach na aplikację, bo takich prezentów jakie wam robił Zbyszek Ziobro już raczej nie będzie :)
  • Kochani moi, Studia na PWSZ wspominam pracowicie i majac porownanie i przebyte studia rowniez w Irlandii i Niemczech, poziom nauczania uwazam za odpowiedni. Przynajmniej byl on taki kilka lat temu. Rowniez Newsweek w klasyfikacji uczelni w Polsce umieszcza PWSZ w Elblagu w pierwszej 10,wyzej niz na przyklad UG. Pozdrawiam, A.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Johana(2008-10-10)
  • Inzyniera zrobilem Elblagu, potem studiowalem 2 semestry na Ecole Polytechnique Fédérale w Lausannie (Szwajcaria) i jedyna rzecza, jaka musialem robic, zeby mi nostryfikowali dyplom z naszego PWSZu byl intensywny kurs technicznego francuskiego:-)) Pozdrowka dla chwalipiet z UW i UJ:-))
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Suisse(2008-10-10)
  • taaa ? taki jest ekstra poziom kierunków technicznych w elblągu ? to zapraszam na politechnike warszawska moi koledzy to pogadamy. Nie powiecie mi ze PWSZ jest tak niesamowicie renomowana uczelnia. Owszem nie jest to totalne dno ale tez nie przesadzajmy. Jak porównałem swoje notatki i kolegi z AGH do notatek kolegi z PWSZ to błagam o czym my mówimy. A popyt na absolwentów kierunków technicznych bedzie i taka jest prawda bo po prostu brakuje ludzi po tych uczelniach bo brakuje ludzi na polibudach i nie mamy inzynierów wiec o czym tu mowa. A co do studiów za granica to tez raczej nie ma sie czym chwalic bo tam kształcenie wygląda inaczej niz u nas, kształci sie znakomitych fachowców ale o bardzo wąskim pojęciu w danej dziedzinie. Pozdrawiam UW Uj i AGH
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    student PW(2008-10-11)
Reklama