UWAGA!

Inne uczelnie stawiają na magistrów

 
Elbląg, Elbląska PWSZ stawia na studia licencjackie, magisterskich nie prowadzi
Elbląska PWSZ stawia na studia licencjackie, magisterskich nie prowadzi (fot. WS, archiwum portEl.pl)

W Elblągu nie ma bezpłatnych magisterskich studiów i miasto na tym traci – pisał kilka dni temu nasz Czytelnik. Sprawdziliśmy: w miastach podobnej wielkości, gdzie również działają Państwowe Wyższe Szkoły Zawodowe, takie studia funkcjonują już od kilku lat.

„Problem polega na tym, że po ukończeniu trzyletnich studiów zarówno elblążanie jak i mieszkańcy okolicznych miejscowości, którzy studiowali w naszym mieście, zasadniczo nie mają możliwości pozostania tutaj, osiedlenia się, podjęcia pracy a przede wszystkim kontynuowania edukacji z powodu braku oferty studiów magisterskich dziennych” - pisał kilka dni temu nasz czytelnik. - „Świeżo upieczeni absolwenci elbląskich uczelni wyższych są wręcz zmuszeni do wyjazdu do Gdańska, Olsztyna, Torunia lub innych miast i najczęściej tam już pozostają po ukończeniu edukacji. Gdyby takie osoby miały możliwość kontynuowania nauki przez dwa lata na bezpłatnych studiach lub skorzystania z ciekawej oferty (niedrogiej!) studiów zaocznych, na pewno zdecydowałyby się pozostać w naszym mieście, szukać pracy, być może osiedlić się na stałe.”
       Sprawdziliśmy. Bezpłatne studia magisterskie mogłyby powstać jedynie na państwowych uczelniach, a taka w Elblągu jest jedna - Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. Przepisy dopuszczają takie rozwiązanie, czego najlepszym dowodem są przykłady z innych miast, nawet mniejszych niż Elbląg.
      
       Uczelnia bardziej atrakcyjna
       Bezpłatne dzienne studia magisterskie uruchomiono już w 2009 roku w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie, który ma 112 tysięcy mieszkańców. Od pięciu lat można tam uzyskać tytuł magistra filologii polskiej, a w zeszłym roku uruchomiono studia magisterskie na kierunku pielęgniarstwo.
       - Decyzja o rozpoczęciu kształcenia na poziomie studiów drugiego stopnia podyktowana była chęcią poszerzenia oferty edukacyjnej uczelni i uczynienia jej bardziej atrakcyjną w oczach potencjalnych kandydatów na studia – mówi Wojciech Nowak z Biura Rektora w PWSZ w Tarnowie. - Nie bez znaczenia były również aspiracje lokalnego środowiska, które z uwagą śledzi rozwój tarnowskiej PWSZ.
       Jak zapewnia Biuro Rektora tarnowskiej PWSZ, większość studentów kierunków drugiego stopnia to absolwenci uczelni. - W przypadku filologii polskiej ok. 90 proc. studentów to absolwenci tarnowskiej PWSZ. W przypadku pielęgniarstwa również ogromną większość stanowią rodzimi absolwenci. Studia te prowadzone są jednak od niedawna, w związku z czym jeszcze nie wszyscy absolwenci szkół wyższych województwa małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego posiadają wiedzę o możliwości podjęcia studiów drugiego stopnia w Tarnowie.
       Zainteresowanie studiami magisterskimi w tarnowskiej PWSZ jest zróżnicowane. - W przypadku filologii polskiej jest przeciętne, na co niewątpliwie wpływ ma ogólnopolska tendencja rezygnacji absolwentów szkół średnich z kierunków humanistycznych na rzecz kierunków technicznych – informuje Wojciech Nowak. - W przypadku kierunku pielęgniarstwo zainteresowanie jest duże. Kandydaci nie tylko wypełniają limit przyjęć na studia stacjonarne, ale są zainteresowani również studiami niestacjonarnymi. W tegorocznym naborze, w przypadku pielęgniarstwa, o przyjęcie na studia stacjonarne ubiegało się 85 osób przy limicie miejsc – 60.
      
       Będą kolejne kierunki
       Podobnie jest w PWSZ w Legnicy, która liczy 101 tysięcy mieszkańców. Jak twierdzą przedstawiciele uczelni, nie było łatwo uzyskać zgodę ministerstwa na prowadzenie studiów drugiego stopnia, ale się udało. – Uczelnia musi spełnić rygorystyczne kryteria: musi posiadać odpowiednie programy kształcenia, odpowiednią kadrę – mówi Mirosław Szczypiorski, rzecznik władz PWSZ w Legnicy. - Wszystko to podlega ocenie Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego, które wydaje zgodę na uruchomienie studiów drugiego stopnia.
       W legnickiej PWSZ studenci mają na razie możliwość podjęcia studiów magisterskich na kierunkach pedagogika oraz zarządzenie i inżynieria produkcji.
       – Ubiegamy się o uruchomienie kolejnych kierunków – mówi Mirosław Szczypiorski. - Dzięki temu uczelnia się rozwija i daje studentom możliwość pozostania na miejscu, za czym idą mniejsze nakłady finansowe.
       Rzecznik władz PWSZ w Legnicy informuje także, że aż 90 procent osób na studiach magisterskich to absolwenci legnickiej uczelni. – Studia wybierają nie tylko absolwenci pedagogiki czy zarządzania i inżynierii produkcji, lecz także innych kierunków. Studenci są świadomi, że uzyskując podwójne kwalifikacje, zwiększają swój portfel umiejętności i są bardziej atrakcyjni na rynku pracy – dodaje Mirosław Szczypiorski.
      
       Wszyscy na urlopie
       Jak do tych danych odnoszą się władze elbląskiej PWSZ? Chcieliśmy o to zapytać, ale jak dowiedzieliśmy się w Biurze Promocji PWSZ, obecnie wszystkie osoby, które mogą udzielić informacji na ten temat, przebywają na urlopie. - Prosimy w tej sprawie kontaktować się, gdy zacznie się rok akademicki – usłyszeliśmy przez telefon.
      
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Magistry są potrzebne, kto będzie w nowych markietach pracować ? A przepraszam nie będzie marketów więc zawsze lepiej wyglada berobozny magister niz bezrobotny po zawodówce, a przepraszam po zawodówce ciągle szukają do pracy i nie ma ich za duzo
 • Wystarczy wejść w ogłoszenia i zobaczyć ilu magistrów szukają
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  3
  dropss(2014-08-11)
 • Prawda jest brutalna elbląską PWSZ rządzą profesorowie z 3M i maja głęboko w d. .. rozwój tej uczelni!!! Tak długo jak władzę na uczelni nie przejmą rodowici elblążanie tak długo będzie tam panował marazm!
 • BARDZO DOBRZE, że wreszcie poruszona została ta kwestia! Bardzo dobrze, że ktoś się tym zajął! Uważam, że ktoś z PWSZ powinien zająć stanowisko i wypowiedzieć się dla redakcji. Nie wierzę, żeby przez miesiąc nie było zupełnie nikogo kto mógłby o tym się wypowiedzieć.
 • skoro jest technikum farmaceutyczne to może magisterskie farmaceutyczne ?
 • Witam! Dlatego wyjściem z tej sytuacji jest podjęcie studiów magisterskich poza miastem. Ze swojej strony serdecznie zapraszam na takie studia do oddziałów WSB w Gdańsku. Na naszej uczelni można podjąć studia z finansów i rachunkowości, logistyki i zarządzania. Zapraszam na naszą stronę internetową w celu zapoznania się ze szczegółową lista kierunków. Dodam też, że do 20 września można skorzystać z promocji w ramach której można oszczędzić aż 700zł na wpisowym i czesnym. W razie pytań jestem do dyspozycji. Pozdrawiam, Andrzej Czarnecki Online Ekspert WSB II stopnia
Reklama