UWAGA!

Jeśli chcesz pracować

Już wkrótce rozpoczyna się rok akademicki. Niektórzy będą musieli podjąć dodatkową pracę, aby dorobić do licznych wydatków związanych z nauką. Przypominamy więc, jakie skutki finansowe rodzi zawarcie umowy-zlecenia przez studenta.

Na podstawie umowy-zlecenia zleceniobiorca zobowiązuje się do świadczenia prac o stałym charakterze ich wykonywania, np. prowadzenia sekretariatu, wprowadzania danych do bazy przez określony umową okres. W tym rodzaju umowy, zryczałtowane koszty uzyskania przychodu wynoszą 19 proc., odejmujemy je więc od wynagrodzenia, a następnie od otrzymanej różnicy odejmujemy 19 proc. zaliczki na podatek i tę właśnie kwotę potrącamy od sumy wynagrodzenia brutto.
     Studenci wyższych uczelni do 26 roku życia są zwolnieni z opłacania składek emerytalnych i rentowych, ale mogą wpłacać je dobrowolnie, np. z myślą o przyszłej emeryturze. Składka emerytalna opłacana przez zainteresowanego wynosi 9,76 proc., zaś rentowa 6,5 porc. (pieniądze te trafiają do ZUS-u, który przekazuje ich część do wybranego przez daną osobę otwartego funduszu emerytalnego). Podobne kwoty wnosi zleceniodawca.
     Natomiast studenci, którzy ukończyli 26 rok życia i praca na umowę-zlecenie jest ich jedynym źródłem dochodu, mają obowiązek płacenia składek ZUS. Dobrowolne jest ubezpieczenie chorobowe. Natomiast ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe. W przypadku tego ubezpieczenia, 7,75 porc. podstawy wynagrodzenia odlicza się od zaliczki na podatek dochodowy na kasę chorych.
     
RN
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama