UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Jeśli pedagogika, to tylko na EUH-E

2012-06-14
08:00
 

Do wyjścia na rynek pracy przygotowujemy ludzi elastycznych, ludzi potrafiących się uczyć, otwartych na możliwości i poszukujących - mówi prof. EUH-E, dr hab. Astrid Męczkowska-Christiansen, dziekan Wydziału Pedagogiki Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej.

Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna gwarantuje solidne przygotowanie do wykonywania zawodu. Uczelnia oferuje szeroki wybór kierunków i specjalizacji, nie tylko stricte pedagogicznych. EUH-E to elastyczny tok studiów, dwa stopnie edukacji wyższej, wysoce wykwalifikowana kadra, praktyki przygotowujące do wejścia na rynek pracy.
      
       O wyborze kierunku studiów często decydują perspektywy zdobycia zatrudnienia. Warto więc zaznaczyć, że dyplom ukończenia Wydziału Pedagogiki otwiera przed absolwentami EUH-E wiele drzwi.
       - Studia pedagogiczne dają możliwość zatrudnienia w różnego rodzaju instytucjach oświatowych i pozaoświatowych, resocjalizacyjnych, samorządowych, instytucjach trzeciego sektora, które są otwarte na działalność kulturalno-oświatową, edukacyjną, które czerpią źródła finansowania nie tylko ze środków publicznych, ale także prywatnych, już nie wspominając o programach europejskich itd. - wymienia dr hab. Astrid Męczkowska-Christiansen prof. EUH-E. - Możliwości znalezienia pracy jest wiele, z tym że zależy to od samych naszych absolwentów i ich zdolności uczenia się. Studia pedagogiczne mają charakter wymagający otwarcia się na uczenie się o różnych aspektach rzeczywistości, tej społeczno-kulturowej i tej instytucjonalnej, z instytucjonalnym wymiarem szkolnictwa publicznego, ale także pozwalają poznać wiele innych dziedzin wiedzy, np. dają możliwość uczenia się tego, jak założyć własną firmę, własne przedszkole, jak poruszać się w rzeczywistości ekonomicznej. To wszystko sprawia, a przynajmniej mamy takie wrażenie i do tego byśmy dążyli, że przygotowujemy do wejścia na rynek pracy ludzi elastycznych, potrafiących uczyć się, mających świadomość różnych źródeł uczenia się, otwartych na wiele możliwości i poszukujących.
       - Nasi absolwenci maja możliwość zatrudnienia poza granicami kraju - dodaje dr Izabela Seredocha, prodziekan Wydziału Pedagogiki EUH-E. - Współpracujemy z krakowską firmą, która oferuje naszym studentom pracę w Niemczech jako wychowawca przedszkolny i pomoc wychowawcy albo przedszkolanka.
      
       EUH-E oferuje kształcenie na kierunkach:
       studia pierwszego stopnia - pedagogika opiekuńcza i wychowawcza, pedagogika resocjalizacyjna, pedagogika opiekuńcza i wspomaganie rozwoju małego dziecka, zintegrowana edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna;
       studia drugiego stopnia - pedagogika resocjalizacyjna z profilaktyką społeczną, pedagogika opiekuńczo-wychowawcza z elementami pracy socjalnej, pedagogika społeczno-rodzinna, szkolenia dorosłych i doradztwo personalne, zintegrowana edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna, terapia pedagogiczna oraz edukacja dla bezpieczeństwa.
      
       - Naszą flagową specjalnością, realizowaną od wielu, wielu lat, jest pedagogika społeczno-rodzinna. Jest to specjalność, która cieszy się nieustającym powodzeniem, która daje bardzo dobre przygotowanie do roli asystenta rodziny. Mamy również różnego rodzaju specjalności które realizujemy we współpracy z innymi wydziałami naszej uczelni, przy okazji korzystając z pomocy najlepszych praktyków i naukowców zatrudnionych na większych uczelniach, takich jak Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, czy Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy - dodaje prof. Astrid Męczkowska-Christiansen. - Do specjalności, które mają zdecydowanie prorynkowy charakter, a są nowościami od ubiegłego roku, należy np. pedagogika opiekuńcza i wspomaganie rozwoju małego dziecka, jest to specjalność, której wprowadzenie łączyło się ze zmianami w prawodawstwie dotyczącymi opieki żłobkowej. Chcemy przygotowywać nie tyle opiekunki, które zajmowałyby się spełnianiem takich typowo opiekuńczo-pielęgnacyjnych potrzeb dziecka, ale też stymulowały jego rozwój intelektualny, co w tej fazie rozwojowej jest niezwykle ważne.
       Ukończenie kierunku zintegrowana edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna (prowadzona na dwóch poziomach - II stopnień) daje kwalifikacje zawodowe, czyli pełne przygotowanie do pracy w młodszych klasach szkolnych i przedszkolach. Jedną z nowości jest także oferta szkoleń dorosłych i doradztwa personalnego.
       - Biorąc pod uwagę specyfikę rynku pracy poszukujemy i wprowadzamy coraz to nowe formy kształcenia, coraz to nowe specjalności - mówi prof. Astrid Męczkowska-Christiansen. - Na przykład w tym roku, w związku dość poważnymi zmianami prawnymi dotyczącymi organizacji opieki psychologicznej i pedagogicznej (w tej chwili ta opieka zostaje przejęta przez szkoły) wprowadziliśmy na studiach magisterskich drugiego stopnia studia terapii pedagogicznej. To kierunek adresowany przede wszystkim do nauczycieli i do osób które posiadają już wykształcenie pedagogiczne, po to aby właśnie w obszarze instytucji opiekuńczo-wychowawczych szkół mogły realizować zajęcia z terapii pedagogicznej oraz dokonywania podstawowej diagnostyki.
       - Myślimy o tym, aby w przyszłym roku, w związku ze zjawiskiem starzenia się społeczeństwa, przygotowywać pracowników sektora opieki i edukacji ludzi starszych, chcemy wprowadzić gerontologię pedagogiczną - dodaje pani dziekan. - Chcielibyśmy także aby studia dzienne funkcjonowały u nas w jak najszerszym wymiarze. Bardzo nam zależy na realizacji studiów stacjonarnych w cyklu tygodniowym. A gdyby uzbierała się grupa studentów, zainteresowana taką formą kształcenia, to jest możliwość realizowania tych studiów późnymi popołudniami, np. od 16 do 20.
      
       EUH-E prowadzi także studia podyplomowe - na wielu kierunkach i specjalnościach, nie tylko pedagogicznych.
       - Jesteśmy otwarci na studentów z różną przeszłością edukacyjną - informuje prof. Astrid Męczkowska-Christiansen. - Ukończenie studiów licencjackich na kierunku pedagogika nie jest koniecznym warunkiem rozpoczęcia studiów drugiego stopnia na kierunku pedagogika na naszej uczelni.
      
       - W minionym roku wręczyliśmy dyplomy 350 osobom, to dosyć pokaźna grupa osób - podkreśla dr Izabela Seredocha. - Na pierwszym stopniu kształcenia mamy obecnie ponad 300 studentów, na drugim jest to zbliżona liczba. Do tego dochodzą studenci kierunków podyplomowych, więc łącznie kształcimy obecnie ponad tysiąc osób na Wydziale Pedagogiki.
      
       Jednym z powodów tak dużego zainteresowania uczelnią jest wysoce wykwalifikowane kadra.
       - Zatrudniamy z jednej strony doskonałych naukowców, a z drugiej - świetnych praktyków. Oczywiście spełniamy formalne wymagania dotyczące ilości i jakości kadry akademickiej, uzyskaliśmy wysoką ocenę naszych studiów i zasobów kadrowych dokonaną przez Państwową Komisję Akredytacyjną. Nasza kadra regularnie publikuje, wyjeżdża na konferencje, dba o awanse naukowe, spełniając wszelkie kryteria akademickości.
      
      
Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna
       82-300 Elbląg
       ul. Lotnicza 2
       tel. 055 239 38 10 lub 512 543 321
       e-mail
rekrutacja@euh-e.edu.pl
      
www.euh-e.edu.pl
      

 


       ------Artykuł sponsorowany----

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl