UWAGA!

Most nauki i biznesu dla PWSZ

 Elbląg, Prof. Zbigniew Walczyk odbiera nagrodę z rąk Marka Klimka
Prof. Zbigniew Walczyk odbiera nagrodę z rąk Marka Klimka (fot. PWSZ)

Prawie 600 studentów i 153 firmy  wzięły udział w ciągu trzech lat w programie praktyk zawodowych, na który Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa  w Elblągu pozyskała unijne dofinansowanie. Dzisiaj za współpracę z biznesem uczelnia odebrała nagrodę, przyznaną przez „Monitor Biznesu” dziennika „Rzeczpospolita”.

- Most to jedna z nagród przyznawanych przez naszą redakcję wraz kapitułą konkursu, w którym co roku nagradzamy około 50 laureatów. Kategoria Most  Nauki  i Biznesu jest najbardziej prestiżowa, bo promuje te działania, które są najbardziej oczekiwane przez gospodarkę  – mówił dzisiaj w elbląskiej PWSZ Marek Klimek, redaktor „Monitora Biznesu” dziennika „Rzeczpospolita”, wręczając nagrodę rektorowi uczelni prof. Zbigniewowi Walczykowi.

- Mamy dowody na skuteczność naszych działań. Od dwóch lat dostajemy nagrodę w wysokości miliona złotych od naszego ministerstwa za to, że nasze programy kształcenia  mają pozytywną opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej, a jednocześnie wśród absolwentów bezrobocie wynosi mniej niż 2 procent. To duży sukces, zważywszy że w regionie bezrobocie wynosi powyżej 10 procent – mówił prof. Zbigniew Walczyk, rektor PWSZ w Elblągu.

Nagroda za współpracę z biznesem została wręczona podczas konferencji poświęconej działalności PWSZ w tzw. otoczeniu gospodarczym. Rektor podkreślał, że uczelnia ściśle współpracuje z biznesem, ma na koncie już pierwszy wspólny patent, drugi jest w trakcie realizacji, a wizytówką elbląskiej PWSZ jest system praktyk zawodowych, którego elbląska uczelnia była inicjatorem w skali kraju.  

Uczelnie zawodowe w całym kraju pozyskały na jego wdrożenia 105 mln złotych, elbląska PWSZ z tej puli wykorzystała 9 mln zł, przeznaczając je na stypendia dla studentów, wynagrodzenia dla opiekunów uczelniach i zakładowych oraz materiały dla studentów. W ciągu trzech lat w Elblągu z programu skorzystało prawie 600 studentów, którzy odbywali praktyki w ponad 150 zakładach pracy.

- To pokazuje jak bardzo uczelnia stara się przygotować absolwentów do potrzeb rynku – podkreślał Jarosław Niedojadło, dyrektor Instytutu Politechnicznego PWSZ w Elblągu. - Pilotażowy system praktyk przyczynił się do zmian w przepisach. Od 2019 roku na uczelniach o kierunkach technicznych i społecznych praktyki trwają 6 miesięcy, na studiach drugiego stopnia – trzy miesiące.

red.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Szkoły i uczelnie

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama