UWAGA!

Nowy kierunek na EUH-E

Nowy kierunek na EUH-E

Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna sukcesywnie poszerza swoją ofertę edukacyjną wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu rynku pracy. Od nowego roku akademickiego uczelnia, na mocy decyzji Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, będzie kształciła na nowym kierunku – bezpieczeństwo wewnętrzne.

Do wyboru są dwie specjalności: zarządzanie kryzysowe i bezpieczeństwo cywilne oraz służby mundurowe i bezpieczeństwo państwa. Studenci tego kierunku będą więc przygotowywani do podjęcia pracy w organach administracji publicznej różnego szczebla. Dotyczy to zwłaszcza zatrudnienia w służbach i instytucjach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne państwa (jak np. policja, Straż Graniczna, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Służba Celna) oraz w organach i służbach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo powszechne i zarządzanie kryzysowe (np. Państwowa Straż Pożarna, Wojsko Polskie, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego).
      
      
       Specjalność to nie to samo co kierunek

       W chwili obecnej Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna jest jedyną uczelnią wyższą w Elblągu, która ma w swojej ofercie kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne.
       - Owszem są uczelnie, które mają specjalności o podobnej nazwie. Warto jednak podkreślić, że różnica między kierunkiem, a specjalnością jest bardzo duża. Na czym ona polega? Głównie na lepszym przygotowaniu do zawodu co wynika z większej ilości przedmiotów bezpośrednio związanych z kierunkiem kształcenia. Aby uruchomić kierunek Uczelnia musiała spełnić szereg wymogów, chociażby odnośnie wykwalifikowanej kadry czy bazy dydaktycznej - mówi mgr Henryk Fall, kanclerz EUH-E. - Podołaliśmy jednak temu zadaniu i spełniliśmy je wszystkie. Udało nam się stworzyć zespół bardzo dobrej kadry naukowej, którą dopełniają specjaliści i praktycy pracujący w służbach mundurowych jak i w administracji publicznej. Ministerstwo ostatecznie oceniło pozytywnie nasz wniosek.
       Absolwenci kończący studia na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne będą zatem konkurencyjni, na dzisiejszym tak trudnym rynku pracy, w stosunku do osób które ukończą tylko specjalność - dodaje Henryk Fall.
      
       Potrzebni specjaliści

       Najwyraźniej zdają sobie z tego sprawę również kandydaci na studia, bo choć rekrutacja na studia w EUH-E rozpoczęła się dopiero tydzień temu zainteresowanie nowym kierunkiem już jest spore.
       - Nie ukrywam, że bardzo nas to cieszy. Z tego bowiem wniosek, że spełniliśmy oczekiwania społeczeństwa na rosnące zapotrzebowanie i możliwość studiowania problematyki bezpieczeństwa, wynikające z perspektyw zmieniającego się rynku pracy - mówi Elżbieta Sas, kierownik Centrum Rekrutacji EUH-E. - Mamy dużą satysfakcję, że jako jedyna uczelnia w mieście i regionie mamy kierunek, podkreślam to szczególnie, a nie specjalność. Tym samym dajemy możliwość kształcenia na wysokim poziomie i zdobycia dyplomu ukończenia studiów wyższych wszystkim zainteresowanym pracą w sektorach związanych z nowym kierunkiem lub chcącym podnieść swoje kwalifikacje.
      
       - To studia dla młodych ludzi poważnie myślących o przyszłości, o kierunku, który przyniesie im życiową stabilizację - mówi prof. Andrzej Sylwestrzak, dziekan Wydziału Administracji i Ekonomii EUH-E. - Na jego atrakcyjność z pewnością wpływa fakt, że osoby z dyplomem uzyskanym na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne, nie powinny mieć problemu ze znalezieniem pracy.
       Rzeczywiście zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie na rynku pracy jest bardzo duże. Stąd też decyzja uczelni o uruchomieni takiego kierunku. Choć jak się okazało było to spore wyzwanie.
      
      
Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna
       ul. Lotnicza 2
       82-300 Elbląg
       tel. 55 239 38 10
       rekrutacja@euh-e.edu.pl
        
------------ Reklama -------------
Natasza Jatczyńska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Najnowsze artykuły w dziale Szkoły i uczelnie

Artykuły powiązane tematycznie