UWAGA!

O rewitalizacji elbląskich zabytków

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu zaprasza na wykład otwarty dr hab. Marii Lubockiej-Hoffmann pt. „Rewitalizacja zabytków Starego Miasta w Elblągu”, który odbędzie się 27 marca (czwartek) o godz. 16 w sali 113/114 w budynku na ul. Wojska Polskiego 1.

Dr hab. Maria Lubocka - Hoffmann jest profesorem na Wydziale Nauk Społecznych i Sztuki na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie oraz kuratorem ds. konserwacji zamków w Malborku i Kwidzynie w Muzeum Zamkowym w Malborku.
     W 1983 roku opracowała metodę retrowersji - nowy sposób odbudowy zniszczonych miast historycznych. Autorka konserwatorskiego programu odbudowy Starego Miasta w Elblągu, setek programów konserwacji zabytków ruchomych oraz konserwacji, restauracji i odbudowy zabytków nieruchomych, a także kilku programów rewaloryzacji, odbudowy i retrowersji starych miast. Była polskim ekspertem PKN ICOMOS w sprawie wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO miast Pecz (Węgry) i Lwów (Ukraina). Pełniła funkcję konsultanta rewaloryzacji zabytków w Bańskiej Szczawnicy (Słowacja) i w Wilnie. Brała też czynny udział w wielu konferencjach naukowych w kraju i za granicą.
     W latach 1998-2002 współrealizowała cykl popularno-naukowych filmów o wspólnym: polskim i niemieckim dziedzictwie kultury na terenie dawnych Prus. Film pt. „Malbork - wspólne dziedzictwo” w 1999 r. zdobył główną nagrodę na ogólnopolskim Festiwalu Filmów Naukowych w Krakowie. Organizowała ogólnopolskie konferencje konserwatorskie oraz międzynarodową konferencję ICOMOS pn. „Odbudowa miast historycznych" (Elbląg 1997). W latach 1995-1998 była członkiem Programu Rządowego Ratowanie Miast Historycznych pod auspicjami Ministra Kultury i Sztuki. Jest członkiem Stowarzyszenia Historyków Sztuki oraz Polskiego Komitetu Narodowego ICOMOS.
     W uznaniu osiągnięć otrzymała nagrodę zespołową Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa za Miejscowy Plan Ogólny Zagospodarowania Przestrzennego Elbląga (1989 r.), Złotą Odznakę za Opiekę nad Zabytkami (1983, 1997), Złoty Krzyż Zasługi (2001), Honorowe Obywatelstwo Fromborka, wyróżnienie Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków. W 1998 r. wydała książkę „Elbląg Stare Miasto”, w roku 2002: „Zamek w Malborku. Historia, architektura, konserwacja”, w 2004: „Miasta historyczne północnej i zachodniej Polski. Zniszczenia i programy odbudowy” - wszystkie w polskiej i niemieckiej wersji językowej.
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Szkoły i uczelnie

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • pytanie z innej beczki czy to prawda ze na juwenaliach u nas w elblagu pojawi sie COMA bo tak słyszałem. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  student(2008-03-21)
 • Droga Amelio prosze o interpretację "rewitalizacja zabytków starego miasta" ? Jakiego Naszego? Może pani doktor przygotuje na spotkanie wypowiedz dotycząca rewitalizacji pomnika rycerza von Balka ?
 • ". .. W uznaniu osiągnięć otrzymała nagrodę zespołową Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa za Miejscowy Plan Ogólny Zagospodarowania Przestrzennego Elbląga (1989 r. ). ." w mojej skromnej opinii to ta pani raczej powinna sie wstydzić? Przy okazji zapytam się gdzie lub kiedy przybędą inwestorzy i gdzie mogą inwestować?
 • -podobny program powstaje w um e-g, ale dotyczy pomocy czesciowej przy remontach starych budynkow przed 1939rokiem. i co sie okazuje ze tez dotyczy wybranych ulic w miescie. takie przepisy i wytyczne nie powinny byc dla jednych dobre a dla innych zle. prawo powinno byc jednakowo stosowane a poza tym wszyscy placimy podatki.
 • Bardzo jestem ciekaw kto w PWSZ jest odpowiedzialny za organizację i dobór tematu !!!!?????
 • Może Amelia wie ????
 • "w mojej skromnej opinii to ta pani raczej powinna sie wstydzić? Przy okazji zapytam się gdzie lub kiedy przybędą inwestorzy i gdzie mogą inwestować?" - nie bardzo rozumiem, ale wydaje mi sie ze owy minister zajmowal sie sprawami względnie apolitycznymi
 • Uwierzę w istnienia biura konserwacji zabytkow w Elblągu, gdy zajma sie w koncu niszczejącym palacykiem przy ul. Piechoty /Pulaskiego.
 • Pani Dr hab. Maria Lubocka - Hoffmann nie jest kuratorem ds. konserwacji zamków w Malborku i Kwidzynie w Muzeum Zamkowym w Malborku od ok. 2 lat, jej może nie najefektowniejsza ale zato spujna i korzystna dla urbanistyki Starego Miasta koncepcja retrowersji umarła w miejscu swoich narodzin tj. Elblągu jakieś 4-5 lat temu. To co dziś robi Mytych nie spełnia kryteriów tej doktryny.
 • "Uwierzę w istnienia biura konserwacji zabytkow w Elblągu, gdy zajma sie w koncu niszczejącym palacykiem przy ul. Piechoty /Pulaskiego. " Od kiedy urzędy sponsorują renowację zabytków. Od tego są dotacje o które mozna się ubiegać w ministerstwie i innych instytucjach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  pascuda(2008-03-27)
 • Tak już niedługo trzeba będzie opracować plan rewitalizacji zrewitalizowanego już starego miasta z białego pustaka okrytego styropianem. PARODIA
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  fan fana(2008-03-27)
 • To wcale nie jest śmieszne, bo w obliczu prawa chylą się ku upadkowi tysiące obiektów zabytkowych, których kondycja i przyszłość leży po stronie instytucji rządowych i samorządowych nie koniecznie tkwi jedynie w funduszach. Na obecnie naszych, przejętych po Niemcach ziemiach generalnie czystkę i demontaż mienia przeprowadzili byli bracia ze wschodu z wielka pomocą nastających po nich władzach socjalistycznych, dla których architektura i zabytki były drobnomieszczańskim zbytkiem. Hołubili, co widać wokoło, kult prostopadłościanu, więc skąd mogli zrozumieć zawiłości stylów wszelakiego rodzaju i oczywiście gustu. Więc dajmy pokój rozważaniom natury wyższej, gdy do drzwi wali rzeczywistość wyrażająca się szczególny stylem cygańsko-pruszkowskim ta dotkliwie nas doświadczającym na Starówce i nie tylko.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AborygenMiejscowy(2008-03-28)
Reklama