UWAGA!

Obchody Święta Niepodległości w PWSZ

 
Elbląg, Obchody Święta Niepodległości w PWSZ
fot. nadesłana

W czwartek, 5 listopada w Auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu świętowaliśmy 97. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Uroczyste spotkanie pod hasłem „Patriotyzm wczoraj i dziś” rozpoczęło się od wykładu dr Krzysztofa Sidorkiewicza, który przedstawił wieloznaczność terminu „patriotyzm” zarówno w ujęciu historycznym, jak i w teraźniejszości. Ciekawym elementem prelekcji było zaprezentowanie wyników ankiety przeprowadzonej wśród studentów PWSZ w Elblągu na temat ich poczucia patriotyzmu i jego przejawów w codziennym życiu.
       Następnie głos zabrała dr Olga Filaszkiewicz, przypominając, że dzień 11 listopada 1918 roku jest jedynie datą symboliczną, która w swej istocie oznacza złożony proces odbudowy struktur państwa polskiego. Przybliżyła najważniejsze dokumenty, które miały wpływ na odrodzenie się Rzeczypospolitej w nowej politycznej rzeczywistości.

 

Fragmenty aktów normatywnych, odezw, manifestów, ale również i wspomnień zostały zaprezentowane przez studentów z Koła Naukowego Administracji Bezpieczeństwa Publicznego. Prezentacji towarzyszył pokaz fotografii z tamtego okresu, co wprowadziło słuchaczy w nastrój zadumy i pozwoliło choć na moment przenieść się do 1918 roku.
       Mocnym punktem programu tego wieczoru był występ Akademickiego Chóru PWSZ w Elblągu pod dyrekcją dr Anny Grodziewicz-Cernuto. Usłyszeliśmy najpopularniejsze patriotyczne pieśni, a do odśpiewania „Roty”, która po odzyskaniu przez Polskę niepodległości była rozważana do określenia mianem hymnu narodowego, przyłączyli się wszyscy zgromadzeni na Auli goście.
       W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele związków: Kombatantów, Żołnierzy WP, Inwalidów Wojennych, słuchacze uniwersytetów Trzeciego Wieku, a także Zarząd Uczelni, pracownicy i studenci PWSZ w Elblągu oraz mieszkańcy Elbląga i okolic. Swoją obecnością zaszczycił nas również Prezydent Elbląga - Witold Wróblewski.
      

Biuro Promocji i Współpracy z Zagranicą, PWSZ w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama