UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Od teorii do praktyki. Pedagogika w EUH-E

2015-09-09
13:00
 
Od teorii do praktyki. Pedagogika w EUH-E

 Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza, zintegrowana edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna, pedagogika resocjalizacyjna, społeczno-rodzinna czy może terapia pedagogiczna – to tylko niektóre specjalności na kierunku pedagogika, które przygotowała w nowym roku akademickim Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna w Elblągu.

EUH-E gwarantuje solidne przygotowanie do wykonywania zawodu. Uczelnia oferuje szeroki wybór kierunków i specjalizacji, nie tylko stricte pedagogicznych. EUH-E to elastyczny tok studiów, dwa stopnie edukacji wyższej, wysoce wykwalifikowana kadra, praktyki przygotowujące do wejścia na rynek pracy.
      
       Rozmowa z dr Magdaleną Kiełbasiewicz, pedagogiem i wykładowcą w Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej.
      
       Pani doktor, jakie kompetencje i umiejętności zdobywa absolwent studiów pedagogicznych?
       Bardzo ważnym celem edukacji przyszłych pedagogów jest kształtowanie takich kompetencji, które pozwolą im nie tylko sprawnie i efektywnie podejmować obowiązki zawodowe, ale także angażować się w różnego rodzaju przedsięwzięcia na rzecz innych osób, grup społecznych, instytucji czy organizacji, wynikających z potrzeb tych środowisk. Przykładem aktywności społecznej mogą być różnego rodzaju kampanie, programy, wiece oraz inne inicjatywy, które cechuje otwartość na potrzeby innych i pomysłowość. Bardzo często wsparcie udzielone zostaje reprezentantom grup definiowanych jako wykluczone, czy marginalizowane, na przykład bezrobotnych, bezdomnych, niepełnosprawnych, starszych, czy osób przebywających w zakładach karnych.
      
       Przejawem takiej aktywności społecznej studentów pedagogiki w EUH-E była zorganizowana w minionym roku akademickim akcja „Książka – oknem na świat”. Jaki był cel tej akcji?
       Głównym celem tej inicjatywy była zbiórka książek dla biblioteki Zakładu Karnego w Kamińsku. Zdaniem realizatorów akcji, wzbogacenie księgozbioru biblioteki pozwoli na upowszechnienie czytelnictwa wśród osadzonych, przyczyni się do przeciwdziałania wtórnemu analfabetyzmowi, pozwoli na wdrażanie do konstruktywnego sposobu spędzania czasu wolnego oraz rozwijania pasji i zainteresowań więźniów. Partnerem przedsięwzięcia było Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Elblągu a do akcji włączyli się nauczyciele i uczniowie z osiemnastu szkół ponadgimnazjalnych z Elbląga, Sztutowa, Nowego Dworu Gdańskiego i Pasłęka. W efekcie przeprowadzonej akcji księgozbiór biblioteki w Zakładzie Karnym w Kamińsku wzbogacił się o około dwa tysiące nowych pozycji o różnorodnej tematyce. Równolegle z prowadzoną zbiórką książek studenci pedagogiki prowadzili w zaangażowanych w inicjatywę szkołach zajęcia dotyczące problematyki identyfikowania i rozwijania zdolności kierunkowych oraz wyboru przyszłej szkoły i zawodu.
      
       Czy studenci EUH-E chętnie biorą udział w tego rodzaju przedsięwzięciach?
       Tak, w ostatnich latach obserwuję znaczny wzrost zainteresowania aktywnością społeczną wśród studentów. Wzrasta również świadomość społeczeństwa w zakresie różnego rodzaju problemów i zagadnień niepokojących, czy trudnych. Ważne staje się umożliwienie przyszłym pedagogom włączenie się w różnego rodzaju przedsięwzięcia na rzecz innych. Korzyści w tym przypadku są obopólne. Włączanie się w różnego rodzaju przedsięwzięcia o charakterze społecznym sprawia, że życie człowieka staje się pełniejsze, bardziej optymistyczne i sensowne.
      
       Zatem studia w EUH-E to nie tylko wykłady i teoria?
       Studiowanie na EUH-E to nie tylko zdobywanie profesjonalnej wiedzy pod okiem świetnie wykwalifikowanej kadry naukowej, ale także możliwość spotkania z przyszłym zawodem poprzez kontakt z praktyką. Studenci oprócz odbywania ciekawych zajęć na uczelni, wychodzą do środowiska lokalnego, gdzie mogą sprawdzić się w dokonanych przez siebie wyborach profesji zawodowej. Pomaga im to w późniejszym poszukiwaniu pracy na tak współcześnie trudnym i przesyconym rynku zawodowym.
      
       Jakie specjalności przygotowała Uczelnia w nowym roku akademickim, dla tych którzy zdecydują się podjąć studia pedagogiczne?
       Oferta edukacyjna Elbląskiej Uczelni Humanistyczno – Ekonomicznej na kierunku pedagogika obejmuje wiele interesujących specjalności, zarówno na studiach pierwszego, jak i drugiego stopnia. W ramach studiów licencjackich, osoby zainteresowane studiowaniem pedagogiki mogą wybierać spośród trzech specjalności: pedagogika resocjalizacyjna, pedagogika opiekuńcza i wychowawcza oraz zintegrowana edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna. W ramach uzupełniających studiów magisterskich oferta kształcenia na kierunku pedagogika obejmuje takie specjalności jak: pedagogika resocjalizacyjna z profilaktyką społeczną, pedagogika opiekuńcza i wychowawcza z elementami pracy socjalnej, pedagogika społeczno–rodzinna, zintegrowana edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna oraz terapia pedagogiczna.
      
Dziękujemy za rozmowę.
Materiał EUH-E
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl