UWAGA!

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu w międzynarodowym rankingu Multirank

2014-06-06
15:33
 
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu w międzynarodowym rankingu Multirank

PWSZ w Elblągu przystąpiła do międzynarodowego rankingu Multirank, organizowanego przez Centre for Higher Education (CHE) w Niemczech oraz Center for Higher Education Policy Studies (CHEPS) w Holandii, pod auspicjami Komisji Europejskiej. Do rankingu przystąpiło około 850 uczelni z 70 krajów, w tym około 30 z Polski, wśród których są najlepsze polskie uniwersytety i politechniki. W grupie wszystkich rankowanych uczelni zarówno cała PWSZ w Elblągu, jak i oba zgłoszone kierunki studiów, uzyskała oceny bardzo dobre i dobre za: wysoką zatrudnialność absolwentów, współpracę z otoczeniem gospodarczym, dobre studenckie praktyki zawodowe oraz za studenckie firmy spin-off inkubowane w Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości.

Spośród publicznych i niepublicznych polskich wyższych szkół zawodowych tylko PWSZ w Elblągu jest obecna. W rankingu ocenie podlegają oddzielne kierunki studiów (w tym roku tylko cztery) lub całe uczelnie (w ocenie instytucjonalnej). Ważne, z punktu widzenia procesu kształcenia i prowadzonej działalności naukowej, aspekty kierunku studiów lub całej uczelni są parametryzowane. To te właśnie parametry leżą u podstaw rankingu, który polega na oddzielnym porównywaniu poszczególnych parametrów ze średnią ich wartością w wytypowanej grupie uczelni. Zastosowano pięć ocen: 1 – very good, 2 – good, 3 – average (gdy wartość parametru jest bliska średniej), 4 – below average, 5 – weak.
       PWSZ w Elblągu do rankingu zgłosiła dwa kierunki kształcenia: „Mechanikę i Budowę Maszyn” i ”Ekonomię” oraz całą Uczelnię. Ważny dla PWSZ w Elblągu kierunek „Informatyka” (ostatnio nagrodzony milionową nagrodą przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego) nie został przyjęty ze względów formalnych jakie narzucił Multirank.
       W grupie wszystkich rankowanych uczelni (około 850 uczelni z 70 krajów) zarówno cała PWSZ w Elblągu, jak i oba zgłoszone kierunki studiów), uzyskała oceny bardzo dobre i dobre za: wysoką zatrudnialność absolwentów, współpracę z otoczeniem gospodarczym, dobre studenckie praktyki zawodowe oraz za studenckie firmy spin-off inkubowane w Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości. Wszystko to zaświadcza o wysokim stopniu „uzawodowienia” studiów prowadzonych w PWSZ w Elblągu. Dalsze rankingowe „jedynki” PWSZ w Elblągu otrzymała za małą liczbę studentów przypadających średnio na jednego nauczyciela akademickiego, za bardzo dobre laboratoria oraz za dobrą bibliotekę uczelnianą, co ma ścisłe przełożenie na wysoką jakość kształcenia.
       W ten sposób w pełni potwierdza się skuteczność wysiłku, który już od piętnastu lat PWSZ w Elblągu wkłada w pełnienie swej misji, której celem jest kształcenie młodzieży na wysokim poziomie w specjalnościach dających dużą szansę zdobycia pracy lub założenia własnej firmy.
      
      
------- Reklama ------
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej