UWAGA!

Piknik naukowy PWSZ

Elbląg, Piknik naukowy PWSZ
Fot. PS (archiwum).

Człowiek uczy się całe życie. Kto pyta, nie błądzi. Na naukę nigdy nie jest za późno. Każdy, kto zgadza się z tymi maksymami, powinien wybrać się na piknik naukowy, który odbędzie się w czwartek 27 maja. Impreza przygotowana jest przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Elblągu w ramach VIII Bałtyckiego Festiwalu Nauki.

Bałtycki Festiwal Nauki jest imprezą popularno-naukową organizowaną od 2003 roku przez wyższe uczelnie regionu pomorskiego oraz instytucje naukowe. Festiwal jest adresowany do szerokiego grona społeczeństwa, niezależnie od wieku i wykształcenia. – Celem festiwalu jest upowszechnienie tematyki i osiągnięć prowadzonych badań naukowych oraz przybliżenie ich społeczeństwu w możliwie zrozumiałej, atrakcyjnej formie, rozwinięcie ciekawości świata i radości z jego poznawania – informują organizatorzy.
       Piknik naukowy odbędzie się w czwartek, 27 maja na placu przed budynkiem i w salach wykładowych PWSZ przy ul. Grunwaldzkiej 137, w godzinach 10-15. Elblążanie w każdym wieku będą mogli uczestniczyć w atrakcyjnych pokazach, doświadczeniach, warsztatach i wykładach. Przygotowano również konkursy, wycieczki i spektakl.
      
       Oto lista stoisk przygotowanych w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki:
      

       Frycek z Szafarni i jego muzyka
      
Goście będą mogli obejrzeć przygotowany przez studentów nauczania zintegrowanego program artystyczny poświęcony geniuszowi polskiej muzyki – Fryderykowi Chopinowi w jego 200 rocznicę urodzin. Wezmą udział w warsztatach przybliżających niezapomnianą twórczość wielkiego kompozytora. Dzieci aktywnie uczestniczyć będą w poznawaniu życia małego Frycka, a potem dojrzałego Fryderyka. Muzyka Chopina (z jej całym bogactwem) stanie się inspiracją wszystkich działań twórczych spotkania.
      
       Matematyka od przedszkola do Oxfordu
      
Gry i zabawy matematyczne z wykorzystaniem różnorodnych środków dydaktycznych. Dzieci będą brały udział w warsztatach rozwijających myślenie (gry w karty, kości, domino, układanki geometryczne, bingo matematyczne, itp.) Poprzez te aktywności zrozumieją, że matematyka może być łatwa i dostarczać wiele radości. Za udział w poszczególnych formach aktywności dzieci otrzymają nagrody. Studenci zaprezentują zrobione przez siebie środki dydaktyczne. Stworzą też uczestnikom warunki do poszukiwań matematycznych oraz „łamania głowy”.
      
       Epoka wiktoriańska bez tajemnic
      
Przybliżenie uczestnikom prezentacji epoki wiktoriańskiej poprzez przedstawienie wybranych reprezentantów; zaznajomienie z ich ciekawymi i wybitnymi osiągnięciami w dziedzinach, którym poświęcili swoje życie i niezwykłe zdolności; prezentacje oraz konkurs przygotowane przez studentów filologii angielskiej.
      
       Strefa sportu i rekreacji
      
Gry i zabawy na wesoło oraz warsztaty taneczne, pokazy sztuk walki, pokazy capoeiry, mini ZOO, Bajdocja, przejażdżki na kucyku, pokazy kowalstwa użytkowego Mistrza Podkuwaczy Józefa Antczaka. Streetball – turniej koszykówki ulicznej.
      
       Rok 2010 rokiem Afryki
      
Prezentacja elementów kultury afrykańskiej oraz slajdów z Afryki. Udział w pokazie weźmie Afrykanin mówiący po polsku, ubrany w strój regionalny.
      
       Zróżnicowanie turystyczne Polski
      
Prezentacja multimedialna dotycząca zagospodarowania turystycznego Polski połączona z pokazem eksponatów dziedzictwa lokalnego kulturowego. Wykład dotyczący rozwijających się form turystyki oraz determinantów rozwoju turystyki.
      
       Warsztaty z grafiki i multimediów
      
Celem zajęć jest przedstawienie podstawowych zagadnień, możliwości realizacyjnych i tendencji rozwojowych grafiki komputerowej, a także zapoznanie z podstawowymi problemami grafiki oraz metodami i algorytmami stosowanymi do ich rozwiązywania. Zadanie projektowe w ramach warsztatów pozwolą uczestnikom nabyć praktycznych umiejętności w rozwiązywaniu problemów graficznych.
      
       Robotyka mobilna
      
Celem zajęć będzie propagowanie umiejętności z zakresu automatyki i robotyki mobilnej w ramach ćwiczeń laboratoryjnych. Uczestnik dowie się, co to jest procesor, pamięć, magistrala, układy wejścia/wyjścia, cykl pracy procesora czy typy pamięci. Odpowiemy na pytanie, jak wygląda mikroprocesor i mikrokomputer? Zobaczycie przykład rozwoju rodziny mikroprocesorowej, czyli roboty.
      
       Turniej gry w sieci
      
Konkurs z nagrodami dla zdobywców pierwszych trzech miejsc.
      
       Cyfrowa obróbka zdjęć
      
Chcesz „dorobić” uszy koledze? Półgodzinna sesja zdjęciowa z obróbką zdjęć. Przekonaj się, co można zrobić ze zdjęciem przy pomocy programu komputerowego.
      
       Z wody zrobimy energię
      
Malejące zasoby naturalne, wpływ na środowisko naturalne i ciągle rosnące potrzeby energetyczne zmuszają do poszukiwania czystych źródeł energii. Wszyscy z nadzieją patrzymy na rozwój technologii wodorowej, ponieważ zapewnia ona rozwiązanie niektórych z powyższych problemów. Na naszym stanowisku poprzez proste eksperymenty z wykorzystaniem zestawu „Dr Fuel Cell Science” zrozumiesz podstawowe zasady technologii wodorowej.
      
       Sterownik PLC – serce automatyki
      
Automatyka, mechatronika, nowoczesność. Zapraszamy na pokaz działania sterowania sterownikiem PLC w układzie z obiektami wykonawczymi. Prezentacja modeli, praca przy stanowisku, materiały multimedialne.
      
       Domowa fabryka kosmetyków
      
Lubisz eksperymenty? Chcesz żyć ekologicznie? Spróbuj zrobić krem lub balsam bez konserwantów. Samodzielne przygotowanie kosmetyku to naprawdę dobra zabawa! Warsztaty będą polegały na samodzielnym wykonaniu kosmetyku, np. kremu nawilżającego, mleczka do ciała czy musujących kul pieniących. Ekologiczne produkty zabieramy do domu.
      
       Dbaj o środowisko, w którym żyjesz
      
Gleba, woda i powietrze to komponenty środowiska, których jakość powinna być przedmiotem troski każdego człowieka. Uczestnicy warsztatów będą mogli samodzielnie skontrolować wybrane parametry fizyko-chemiczne wody, gleby i powietrza decydujące o ich jakości i czystości.
      
       Jak powstaje prognoza pogody?
      
Podczas wizyty na stacji meteorologicznej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zwiedzającym zostanie udostępniony ogródek meteorologiczny i budynek stacji. Zostaną zaprezentowane przyrządy i urządzenia pomiarowe, omówimy metodykę pomiaru oraz sposób kodowania i przesyłania danych meteo, jak również tworzenia prognozy pogody.
      
       Przyrodnicze, produkcyjne i ochronne funkcje okrywy glebowej
      
Procesy glebotwórcze, budowa profilu glebowego, oznaczanie składu granulometrycznego, filtracja, pomiar odczyn gleby, gęstość gleby, zawartości wapna i azotanów.
      
       Pomiar wysokości budynku
      
Podczas warsztatów dowiesz się, jak pracuje geodeta. Wykorzystamy niwelację trygonometryczną do wyznaczenia wysokości niedostępnych punktów elewacji budowli. Na podstawie pomiaru: kąta zenitalnego (z), odległości poziomej (d), odczytu z łaty (o) obliczać będziemy wysokości charakterystycznych punktów budynku.
      
       Przyroda, historia i walory kulturowe Żuław Wiślanych
      
Świat roślin i zwierząt basenu jeziora Drużno. Historia Truso. Kanał Elbląski. Okres państwa zakonnego. Mennonici na Żuławach – architektura i technika. Fascynująca wycieczka po Żuławach.
      
       Elektryczność – energia naszych czasów
      
Wybrane metody wykorzystania energii elektrycznej dla celów użytkowych. Prezentacja modeli, gotowych stanowisk, materiały multimedialne.
      
       Kolorowy świat chrząszczy
      
Pokaz gatunków chrząszczy żyjących w Polsce. Jak je rozróżnić? Czym się żywią? Gdzie mieszkają? Jakie mają przyzwyczajenia? Na te i inne pytania odpowiedzą studenci ochrony środowiska.
      
       Okrzemki jak pudełeczka
      
Okrzemki – co to za organizmy? Jak są zbudowane? Uczestnicy warsztatów dowiedzą się podczas interaktywnych zajęć plastycznych. Pod mikroskopami zobaczą prawdziwe okazy pięknych okrzemek. Ułożą puzzle okrzemkowe. Z wykonanymi przez siebie pudełeczkami okrzemkowymi wrócą do domu.
      
       Ryby pod lupą
      
Uczestnicy wezmą udział w sekcji ryby. Opowiemy, dzięki jakim elementom budowy ryby mogą żyć w wodzie. Wypreparowane organy rybie obejrzymy pod mikroskopem. Rozszyfrujemy znaczenie powiedzenia: czuję się jak ryba w wodzie.
      
       Bicie medali
      
Podczas pokazu uczestnik osobiście będzie mógł wybić medal Bałtyckiego Festiwalu Nauki, czyli dokona obróbki plastycznej.
      
       Magia fizyki
      
Pokazy z fizyki przeplatane sztuczkami iluzjonistycznymi. W ramach pokazów „Magia ruchu drgającego” i „Magia ruchu obrotowego”.
      
       Dziwny rower
      
W ramach konkursu uczestnicy będą mięli do pokonania krótką trasę na rowerze, który zaprojektowali i wykonali studenci mechaniki i budowy maszyn PWSZ w Elblągu. Na najlepszego „kierowcę” czeka nagroda.
      
       Karetka DRM z ratownikiem medycznym
      
Jak wygląda karetka, która ratuje życie. O urządzeniach i pracy w karetce opowie ratownik medyczny.
      
       Pierwsza pomoc
      
Dowiemy się, kiedy i jak trzeba udzielać pierwszej pomocy.
      
       Promocja zdrowia
      
Stoisko dla każdego. Ciśnienie tętnicze warto mierzyć w każdym wieku. Na stoisku znajdą się również materiały promujące zdrowie, programy profilaktyczne realizowane przez Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu.
      
       Mały Festiwal Nauki
      
Stoisko laureatów Małego Festiwalu Nauki ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Elblągu. Będą to najlepsi „naukowcy, badacze, pasjonaci,...”, którzy przybędą z ulic: Doświadczeń, Techniki, Recyklingu, Pochwały bioróżnorodności, Ciszy i dźwięku.
      
       Koordynatorem festiwalu jest dr Agata Rychter. Współorganizatorami są: Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu, Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej, stacja hydrologiczno-meteorologiczna IMGW, Stacja Meteorologiczna w Elblągu, Baltic Racing Team (Formula 1) Fachhochschule Stralsund.
      
      
OK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Pomysł super, ale jak Elblążanin pracujący może przyjść w godzinach 10-15?? Chciałam wybrać się tam z dziećmi, ale nie zdążą wrócić ze szkoły, a ja z pracy. Może wydłużyć godziny, albo robić takie spotkania w sobotę?
  • Miałem okazje podziwiać najmłodszych. Gratulacje dla Szkoły Podstawowej nr. 1,i Gimnazjum z ul. Rawskiej. Fajne dzieciaki, ciekawe świata i takie radosne. .. .jednak jest nadzieja na lepsze czasy z takimi ludzmi. ..
  • Ci najmłodsi byli z SP 18; O) Faktycznie fajne, otwarte dzieciaki.
Reklama