UWAGA!

Prezent dla dorosłych w przeddzień Dnia Dziecka

 Elbląg, Prezent dla dorosłych w przeddzień Dnia Dziecka
fot. nadesłana

W sobotę, 30 maja w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu odbyła się konferencja adresowana do rodziców i opiekunów małych dzieci.

Tytuł konferencji "Mądry start w dziecięcy świat" miał zwrócić uwagę na znaczenie wczesnego okresu życia dziecka dla dalszego rozwoju, stać się przyczynkiem do refleksji dorosłych nad tym, w jaki sposób wspólnie z dzieckiem przeżywają ten, jakże ważny i jak szybko przemijający, czas.
       Treści przedstawione podczas konferencji, zarówno w ramach wykładów wygłoszonych przez zaproszonych gości: specjalistę integracji sensorycznej, Ewę Romanik z Gdańska i przez lekarza pediatrę doktora Juranda Orlikowskiego, jak i podczas zajęć warsztatowych, były odpowiedzią na spostrzeżenia z przeprowadzonej w mijającym roku szkolnej przez elbląskie poradnie psychologiczno – pedagogicznej innowacji. Dzięki spotkaniom z rodzicami małych dzieci i ich opiekunami odbywającym się w żłobkach i przedszkolach dostrzeżono bowiem, że rodzice i opiekunowie poszukują wiedzy o procesach rozwojowych, chcą potwierdzenia, czy rozwój dzieci przebiega prawidłowo, rozwiania obaw doświadczanych w związku ze wzrastaniem dzieci oraz ukierunkowania jak postępować, gdy coś w rozwoju dziecka jest nie tak. Potrzebują też pomysłów na to, w jaki sposób kreatywnie, twórczo, i „prorozwojowo” spędzać czas z małym dzieckiem, aby czas ten dawał satysfakcję zarówno dzieciom, jak też opiekunom. Oczekują ukierunkowania postaw przejawianych wobec dzieci, co w dzisiejszym wielowątkowym, dynamicznym, pełnym zmian i różnych zawirowań świecie nie zawsze jest kwestią prostej decyzji, że tak czy inaczej - jako człowiek dorosły, będę postępował. Wskazują również na potrzebę pomocy rodzicom w określaniu ich własnych potrzeb, co z psychologicznego punktu widzenia ma ogromne znaczenie dla mądrego wychowywania dziecka.
       Zainteresowanie, z jakim spotkała się konferencja i warsztaty (w gościnnych progach PWSZ w Elblągu pojawiło się niemal 1200 osób) wskazuje, że pomysł, który zaproponowały poradnie, był trafny. Pytania kierowane do doktora Orlikowskiego pokazały, jak wiele jest wątpliwości i jak w dzisiejszych czasach potrzebne są autorytety. Zaangażowanie uczestników warsztatów z kolei skłania do refleksji, że elblążanie poszukują sposobów, by ich codzienność była mądrze przeżywanym czasem, warto więc wkładać wysiłek, by potrzeby te zaspokajać.
       Wszystkim uczestnikom konferencji serdecznie dziękujemy za udział w tym przedsięwzięciu.
      
      
organizatorzy
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Szkoły i uczelnie

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama