UWAGA!

PWSZ otwiera nowy kierunek i kusi studentów stypendiami

 Elbląg, Do studiowania na nowym kierunku zachęca PWSZ oraz pracodawcy
Do studiowania na nowym kierunku zachęca PWSZ oraz pracodawcy (fot. Anna Dembińska)

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu uruchamia nowy kierunek studiów: inżynieria środowiska. Będzie to kierunek „zamawiany”, bo lokalne firmy już deklarują chęć zatrudnienia przyszłych absolwentów. Dodatkowo uczelnia kusi studentów stypendiami. 500 złotych otrzyma każdy w pierwszym semestrze nauki, w drugim już tylko najlepsi.

W roku akademickim 2016/2017 w Instytucie Politechnicznym PWSZ uruchomiony zostanie nowy kierunek studiów inżynierskich: inżynieria środowiska, ze specjalnością sieci i instalacje wewnętrzne. Zajmie on miejsce „ochrony środowiska”.
       - Poprzedni kierunek, który wydał ok. 900 absolwentów nasycił rynek, stąd zmiana – wyjaśnia prof. dr hab. inż. Zbigniew Walczyk, rektor PWSZ w Elblągu. - Po rozmowach z pracodawcami i analizie rynku zdecydowaliśmy się na inżynierię środowiska. I niech nie odstrasza nikogo słowo „środowisko”, bo nowy kierunek będzie miał więcej wspólnego z budownictwem – zastrzega rektor.
       W uproszczeniu – inżynier budownictwa projektuje i wykonuje bryłę budynku, zaś inżynier środowiska zajmuje się instalacjami wewnątrz niego (z wyjątkiem instalacji elektrycznych). Ukończenie takich studiów – zachęca uczelnia – stanowi także punkt do dalszej specjalizacji np. w zakresie melioracji, co ze względu na specyfikę i walory środowiskowe naszego regionu, a w szczególności Żuław Wiślanych, jest wartością dodaną. Jest tu bowiem duże zapotrzebowanie lokalnego rynku pracy na specjalistów tej unikalnej branży.
       Już dziś na myśl o absolwentach inżynierii środowiska cieszą się dyrektorzy EPWiK i EPEC.
       - Po zdobyciu uprawnień zawodowych to będzie elita techniczna naszego miasta – prognozuje Andrzej Kurkiewicz, dyrektor Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. - W obliczu planowanych inwestycji EPWiK czeka na absolwentów inżynierii środowiska, bo tacy specjaliści będą nam niezbędni.
       - Młodzi ludzie będą mieli dobry zawód i dobrze płatny – kusi przyszłych studentów prezes EPEC Łukasz Piśkiewcz.
       Kusi też PWSZ oferując wszystkim studentom podejmującym naukę na nowym kierunku stypendium w wysokości 500 zł na miesiąc. - Tak będzie przez pierwszy semestr, by ułatwić im start – mówi prof. dr hab. inż. Zbigniew Walczyk. - W drugim semestrze stypendiów będzie o połowę mniej, a ich przyznanie będzie uzależnione od wyników w nauce.
       Rekrutacja rozpocznie się 1 czerwca. Szacuje się, że pierwszy rok nauki rozpocznie ok. 60 studentów.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Szkoły i uczelnie

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • a co ze sprawą stwierdzonych nieprawidłowości w EPEC-u czy został już odwołany obecny zarząd?
 • tak słyszałem - lekarz z uprawnieniami sanitarnymi do projektowania i nadzorowania. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  1
  AMalejużniekoniecznie(2016-02-26)
 • A kiedy to był jakikolwiek nabór do EPWiK ? Przecież tam wszystko idzie po rodzinie i znajomych. Hahaha I tak samo w EPECu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  0
  hrabia_George(2016-02-26)
 • A co ma z tym wspólnego specjalista od ciepłej posadki? Aż dziw bierze, że na spotkanie przyszedł bez obstawy posłanki i senatora kto wie jakby Rektor zorganizował spotkanie o 7 rano?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  1
  Opus.Dei(2016-02-26)
 • A co z medycyną w tej drugiej uczelni, rusza ? Lepiej wybrać kierunek gdzie każdego przyjmują, niż taki gdzie idzie sie od razu na zasiłek :D
 • Jak młodym ludziom można wklejać takie kity? Dobrze płatną posadę zazwyczaj załatwia się poprzez kumoterstwo. Panie P. iś, kie, wic, z, co najwyżej tym młodym ludziom może pan powiedzieć jak nie należy przeprowadzać postępowanie opartego na UZP bo ma pan w tym pewne doświadczenie czego dowodem są protokoły pokontrolne między innymi CBA.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  0
  prawdawoczykole(2016-02-26)
 • na stronie Jawnego Elbląga jest napisane cyt. W związku z sytuacją powstałą w EPEC po zakończonych kontrolach (UZP, CBA oraz RN i UM), w poniedziałek 22.02.2016 r. o godz. 7:00 w Urzędzie Miejskim odbyło się spotkanie Pana Prezydenta Witolda Wróblewskiego z Panem Prezesem EPEC Łukaszem Piśkiewiczem oraz parlamentarzystami – Panią Posłanką Elżbietą Gelert (PO) i Panem Senatorem Jerzym Wcisła (PO). Pytam się w jakim celu ci parlamentarzyści znaleźli się na tym spotkaniu czy chodzi o wywieranie presji politycznej?
 • na stronie Jawny Elbląga piszą, że w spotkaniu prezydenta z prezesem epec-u uczestniczyli parlamentarzyści PO pytam się dlaczego? czy chodzi o wywarcie presji politycznej?
 • W Elblągu możesz być po Oksfordzie i i tak roboty bez układów nie znajdziesz (a już na pewno nie w swoim zawodzie i z godziwą pensją)
 • Na kazdy 1 semestr? czy kazde 2 dziecko? tylko nie klamcie jak PISlamisci :P
 • a jaka to godziwa pensyja dl człeka bez doświadczenia 3-4 tyś ale ojro
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  biednabiedronka(2016-02-26)
 • jak żyję daleko ponad pół wieku i przyglądam się radosnej twórczości aborygenów (szczególnie na polu samorządności, budownictwa i planowania przestrzennego, bo o urbanistyce już nie wspomnę - nigdy w tej krainie pozbawionej korzeni nie widziałem ogłoszenia o poszukiwaniu inżyniera jakiejkolwiek specjalności z doświadczeniem w branży - toż to potężne zagrożenie dla miejscowego standardu bylejakości no i jaka to sekta? sami powiedzcie. .. ..
Reklama