[ X ]
Nie ma wolnej prasy bez finansowego wsparcia reklamodawców. Wszystko co publikujemy poniżej dostajesz w zamian za oglądanie banerów.To chyba nie jest wygórowana cena? Może wyłącz więc AdBlocka?

UWAGA!

Zadbaj o swoją przyszłość. Idź na wybory!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

PWSZ w Elblągu podłączona do sieci !

Elbląg, Mapa sieci światłowodowej Pionier.
Mapa sieci światłowodowej Pionier.

Dobiegły końca prace wdrożeniowe związane z przyłączeniem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu do sieci Konsorcjum Pionier. Jednym z celów PWSZ w Elblągu od samego początku istnienia, jest uczestnictwo w transformacji gospodarki lokalnej do gospodarki opartej na wiedzy, tj. do budowy społeczeństwa informacyjnego.

Konsorcjum Pionier zostało utworzone 2003 roku. Celem konsorcjum jest budowa ogólnopolskiej sieci optycznej oraz rozwijanie w oparciu o tę sieć działalności, służącej realizacji celów statutowych jednosteknaukowo-badawczych i rozwojowi Społeczeństwa Informacyjnego. Sieć łączy przede wszystkim wiodące ośrodki naukowe i badawcze, w szczególności uczelnie wyższe oraz sieci miejskie.
       14 lipca 2009 roku została zakończona instalacja nowego optycznego toru światłowodowego w relacjach Gdańsk – Elbląg – Olsztyn, co pozwoliło na „domknięcie” tzw. ringu północno-wschodniego na trasie Gdańsk - Białystok. Jednocześnie Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu, w której mieści się elbląski węzeł sieci Pionier, stała się beneficjentem programu Polski Internet Optyczny i dzięki temu może świadczyć usługi dostępu do sieci podmiotom trzecim.
       To, że węzeł pośredni na odcinku Gdańsk - Olsztyn znalazł się w naszym obiekcie wynika z działań władz uczelni podjętych już w końcu lat dziewięćdziesiątych. W 1998 roku z inicjatywy ówczesnego rektora prof. dr hab. inż. Zbigniewa Walczyka oraz mgr inż. Krzysztofa Brzeskiego, kierownika zakładu informatyki działającego w PWSZ w Elblągu (obecnie dyrektora Instytutu Informatyki Stosowanej) opracowano projekt sieci miejskiej MAN (Metropolitan Area Network) z założeniami:
       - światłowodowego połączenia obiektów PWSZ w Elblągu,
       - udostępnienia połączeń dla pobliskich szkół oraz instytucji użyteczności publicznej.
       Efektem dobrej współpracy z Centrum Informatycznym Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej (CI TASK) w Gdańsku oraz Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym (PCSS) jest dostęp PWSZ w Elblągu do łącza o gigantycznej przepustowości - docelowo aż 10 Gb/s.
       Misją PWSZ w Elblągu od samego początku istnienia (od 1998 roku) było i jest uczestnictwo w transformacji gospodarki lokalnej do gospodarki opartej na wiedzy, tj. do budowy społeczeństwa informacyjnego, co doskonale się wiąże z celami programu Pionier, czyli niekomercyjnego udostępnienia usług dla instytucji z Elbląga i okolic z wykorzystaniem łączy lokalnych oferowanych przez Elman lub w oparciu o połączenia bezprzewodowe – radiolinie PtP.
       W ramach programu Pionier zaplanowano szereg działań związanych z badaniami nowoczesnych technologii, z których PWSZ w Elblągu - jako beneficjent programu - może korzystać. W szczególności są to zagadnienia obejmujące obszary: badań naukowych (e-science), kształcenia (e-learning), treści cyfrowych (e-content), informatyzacji instytucji rządowych i samorządowych (e-government), wsparcia współpracy regionalnej (e-region), archiwizacja danych cyfrowych, platforma obsługi nauki Platon.
       Fakt uzyskania przez PWSZ w Elblągu dostępu do sieci Pionier ma ogromne znaczenie w obliczu realizacji projektu „Rozbudowa i modernizacja infrastruktury dydaktycznej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu, służącej do kształcenia kadr nowoczesnej gospodarki, ze szczególnym nastawieniem na nowoczesne technologie informatyczne”, który między innymi ma w zakresie budowę studia internetowej telewizji cyfrowej pod potrzeby profesjonalnego systemu e-learning. Ma też duże znaczenie dla projektu realizowanego przez gminę miasta Elbląg, w ramach którego prowadzona jest rozbudowa szkieletu sieci światłowodowej w Elblągu.
       - Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu ma dostęp do wielu zasobów Pionier, w tym do Internetu. Dysponujemy łączem synchronicznym o przepustowości 1 Gbps full duplex. Tak duża przepustowość umożliwia zaspokojenie potrzeb nie tylko Uczelni, ale także innych podmiotów. Podłączanie ich przez PWSZ do sieci PIONIER jest możliwe, o ile podmioty te spełniają odpowiednie wymagania formalne, m.in. ich działalność jest współfinansowana z funduszy publicznych - mówi Miłowan Odya, kierownik Ośrodka Informatyki PWSZ w Elblągu.
       - Pierwsze jednostki, które zgłosiły chęć dostępu są już podłączone i korzystają z wielu zasobów udostępnionych w ramach sieci, zaś kolejne są w trakcie przyłączania. Liczymy, że dzięki uczelni z możliwości oferowanych przez konsorcjum w przyszłości skorzysta cały nasz region - dodaje.
       W przedsięwzięciu udział mogą wziąć szkoły wyższe, jednostki naukowe, instytucje edukacyjne i oświatowe, m.in.: jednostki administracji rządowej i samorządowej, instytucje kulturalne, biblioteki, publiczne jednostki służby zdrowia, instytucje wyższej użyteczności publicznej, instytucje pożytku publicznego, a także inne instytucje, których działalność jest finansowana z budżetu Państwa
      
Justyna Kościuk, PWSZ w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama