UWAGA!

Rzecznik Praw Studenta

Już niedługo rozpoczyna się nowy rok akademicki 2004/2005. W związku z tym wielu z Was wkrótce rozpocznie studia lub też będzie kontynuowało naukę w szkołach wyższych na terenie całego kraju. Będzie to również pierwszy rok funkcjonowania Rzecznika Praw Studentów.

Kim jest Rzecznik Praw Studenta i co może dla Was zrobić w trudnych chwilach studenckiego życia? Rzecznika Praw Studenta został powołany 21 lutego 2004 roku przez Radę Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej (jedyny ustawowy reprezentant polskich studentów). Rzecznik Praw Studenta to zupełnie nowa instytucja w systemie szkolnictwa wyższego. Jego zadaniem jest obrona praw studenckich, zwłaszcza w tych szczególnych sytuacjach, w których wszelkie inne środki i procedury okazują się niewystarczające. Rzecznik zajmuje się również monitorowaniem ich przestrzegania w skali ogólnopolskiej.
     Podobną rolę w wielu uczelniach pełnią centra informacji administracyjnej, rzecznicy w szkołach wyższych, adwokatury studenckie istniejące przy samorządach studenckich, stowarzyszeniach, fundacjach lub wydziałach prawa. Udzielają one bezpłatnej pomocy prawnej, zwłaszcza z zakresu: prawa o szkolnictwie wyższym, statutów uczelni i regulaminów studiów, regulacji dotyczących procedur przyznawania pomocy materialnej, przestrzegania praw studenta, wspierają lub zastępują samorządy studenckie w sytuacjach "napięć prawnych" z władzami uczelni.
     Niestety nie zawsze ta pomoc prawna okazuje się wystarczająca. A blisko dwumilionowa społeczność posiada dobre prawo do obrony tych wszystkich przymiotów, które składają się na pojęcie studenckości. Zdarza się jednak czasami, iż obrony wymagają również prawa przynależne każdemu obywatelowi, łamane przez przypadki patologii, obecne także niestety w systemie szkolnictwa wyższego. Kwestie związane z wnoszeniem opłat podczas studiów, naruszenia godności osobistej, oferowanie edukacyjnej usługi o nieadekwatnym do ceny i obietnic standardzie to najczęstsze pola nadużyć uderzające w studentów.
     Rzecznikiem Praw Studenta został Robert Pawłowski, w latach 1995-97 Przewodniczący Parlamentu Studentów RP. Skargi i zapytania do Rzecznika Praw Studenta można wnosić pisząc na adres: Rzecznik Praw Studenta, Al. Szucha 25/3, 00-918 Warszawa, e-mail: rps@psrp.org.pl.
RN
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Może ktoś mi powie dlaczego szkółka pt. Szkoła Wyższa im. B.Jańskiego / już nie WSZiP / ustanowiła sobie czesne pobierane od studentów również za okres sierpień ! Jeżeli władze tej szkółki nastawiły się w pierwszym rzędzie na komercję to mam dla nich pomysł - niech idą handlować pietruszką ... Będzie uczciwiej .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  polka_kolka(2004-09-15)
 • Na EUH-E płaci się cały okrąły rok - lipiec, sierpień, wrzesień... I nie ma to znaczenia, że jest to jeszcze okres wakacji, a szkoła jest pusta...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Bishop(2004-09-16)
 • To nie czesne to HARACZ !!!!!!!! Oczywiście na rzecz p. Rektora , tzw. wykładowców oraz innych darmozjadów typu pracownice dziekanatu .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  mix_turka(2004-09-16)
 • trzeba bylo sie uczyc
 • To niech nam ten rzecznik wynegocjuje znizki 50% na pks i pkp w calym kraju!!!! a nie tylko w wybranych miastach!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Julcia(2004-09-22)
 • ...ja mysle ze oni wszyscy to nadaja sie do pchania karuzeli,kiedys to moze byly studia a teraz robi sie z tego wszystkiego mafia rektorska od sciagania kasy z biednego studenta - ...pacanowo nie studia!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wieczny student(2004-09-22)
 • masz racje szanowny studencie z "Jańskiego", ale nie wiem czy wiesz ze te pieniadze ktore od Ciebie uczelnia "wyciaga" nie ida nawet na wyplaty dla wykladowcow!!! Dowiedz sie gdzie one wychadza, bo mozesz sie nie dziwic, ze czasami czujesz gorsze warunki nauki, bo niby dlaczego wykladowcy maja robic za darmo podczas gdy Wy studenci placicie tyle kasy. Zycze milego studiowania
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wykladowca(2004-11-13)
 • To nie karacz szanowny mix_turka. Jak juz napisalem wykladowcy tych pieniedzy nie widza na oczy, wszystko kasuje W-wa
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wykladowcy(2004-11-13)
 • BUHAHA...WRESZCIE KTOS ZACZĄŁ DOSTRZEGAĆ ŻE JAŃSKI TO PARODIA STUDIÓW :)))) ŻENUJĄCA SZKÓŁKA BO TO NAWET UCZELNIA NAZWAĆ SIE NIE DA A KASE PŁACCIE KSIEDZU REKTOROWI ALBO INNEMU KIECUCHOWI :)))))))) TYLE NORMALNYCH SZKÓŁ W POLSCE.....
 • A czy szanowni studenci z Janskiego zastanowili sie dlaczego np. w tym roku zmienila sie znacznie kadara wykladowcow? mala podpowiedz: domagali sie zaleglych kilkumiesiecznych wynagrodzen i nie przedluzono z nimi umow!!! Etyka idzie w parze z chrzescijanskim podejsciem ksiedza Piwko. Szanwoni studenci jezeli chcecie aby szkola byla lepsza to zrobcie Wy cos zamiast narzekac, przeciez to Wasza kasa, no nie? Bo jak wykladowcy sie buntuja to zostaja w imie wiary wywalani.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  sprawiedliwy(2005-03-11)
Reklama