UWAGA!

Seminarium zaprasza na sesję o „In vitro”

Elbląg, Seminarium zaprasza na sesję o „In vitro”

Jutro (24 marca) Wyższe Seminarium Duchowne w Elblągu organizuje sesję naukową zatytułowaną „Życie - dar, który zobowiązuje”. Sesja odbędzie się w auli Wydziału Zamiejscowego Szkoły Wyższej im. B. Jańskiego przy ul. Stoczniowej 10 i rozpocznie się o godz. 16.

- W ostatnich miesiącach obserwujemy w polskich mediach gorącą dyskusję na temat zapłodnienia pozaustrojowego „In vitro”, jego aspektów moralnych i prawnych - pisze ks. Grzegorz Puchalski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu. - Dyskusja ma charakter w dużej mierze emocjonalny, brakuje natomiast prostej informacji, choćby o przebiegu procedury „In vitro”. Wyższe Seminarium Duchowne w Elblągu, widząc potrzebę rzetelnego informowania ludzi wierzących oraz wszystkich zainteresowanych, w trosce o życie poczęte i godność człowieka, organizuje w dniu 24 marca - Narodowym Dniu Życia - sesję naukową, zatytułowaną „Życie - dar, który zobowiązuje”. Zaprosiliśmy na tę sesję prelegentów najwyższej próby, którzy od lat specjalizują się w zagadnieniach medycznych, bioetycznych i teologicznych. Przewidujemy cztery wykłady: ks. dr Arkadiusz Śnigier, teolog moralista naszego Seminarium przedstawi Instrukcję Kongregacji Nauki Wiary „Dignitas personae”, dotyczącą niektórych problemów bioetycznych. Następnie Piotr Mielcarek, doktor nauk medycznych, adiunkt Katedry i Kliniki Ginekologii Onkologicznej Akademii Medycznej w Gdańsku zajmie się ukazaniem technik wspomaganego rozrodu od strony medycznej i etyki zawodu lekarza. Dalej ks. prof. dr hab. Marian Machinek z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie ukaże „In vitro” jako problem teologiczno-moralny. Na zakończenie pan dr Tomasz Terlikowski, dziennikarz tygodnika „Wprost”, znany publicysta i działacz katolicki przedstawi dogmatyzm zwolenników „In vitro”. Przewidziana jest także dyskusja. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych tą ważną problematyką. Wstęp wolny.
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • hasło tej jednostronnej dyskusji: "In vitro jest złe" ale ok, trzeba dyskutować
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  szimurina(2009-03-23)
 • rzeczowa dyskusja. .. i zaproszeni to księża i działacze katoliccy. nie ma sensu iść, po co się denerwować. rzeczowa dyskusja to by była, gdyby były tam pary, które mają dzieci dzięki in vitro, pary, które mogą te dzieci mieć dzięki tej metodzie oraz lekarze, etycy i ewentualnie księża. (ewentualnie bo nie wszyscy wciąż rozumieją, że jesteśmy póki co krajem świeckim a nie kościelnym). taka dyskusja jak tu się odbędzie to parodia co widać po tym, kogo zaproszono i kto to organizuje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  proinvitro(2009-03-24)
 • Wg. Kościoła Katolickiego zapłodnienie in vitro "...Może być powrotem do teorii eugenicznych, gdyż stwarza zagrożenie produkowania dzieci wybiórczo, by uzyskać ich wyższą jakość..." (źródło: Wikipedia) - A naukowcy ostrzegają, że ewolucja człowieka już 10tyś. lat temu zaczęła 'zbaczać z kursu' ( a wybiórcze rozmnażanie z manipulacją genami może być jedyną nadzieją. ...no ale kościół nie wierzy w ewolucję. ;P
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Krystus(2009-03-24)
 • gdybyż tak księżą troszczyli się bardziej o już narodzonych. .. Jest zadziwiające, że istnieją księża błogosławiący czołgi działą i bombowce a jednocześnie kościół wypowiada się na tematy na które nie ma pojęcia jak sex albo in vitro. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  lucjan(2009-03-24)
 • Mam wielką nadzieję, że ta debata nie będzie jedynie jednostronnym atakiem Kościoła na in vitro, ale rzeczową dyskusją. Bardzo dobrze, że zaproszeni zostali specjalisci Uwazam, że poziom wiedzy o niepłodności jest zbyt niski i niestety ludzie zaczynają się o nim dowiadywać jedynie kiedy samych ich dotknie ten problem. Mam nadzieje, że Kościól zliberalizuje swoje poglądy i da ludziom możliwość doświadczenia najpiekniejszego w ich życiu.
 • nalezy sie cieszyc ze ktos chce uswiadamiac ludzi czym jest i jak dziala in vitro praktycznie same negatywne odpowiedzi a ciekawe ilu z Was bylo na tym spotkaniu? obrona zycia ludzkiego jest najwazniejsza i nie jest wazne czy opowiada o tym ksiiadz czy osoba swiecka.
Reklama