UWAGA!

Studenci Erasmusa żegnają PWSZ

Elbląg, Studenci Erasmusa żegnają PWSZ
(fot. nadesłane)

Powoli dobiega końca wizyta zagranicznych studentów z Universidad de Castilla-La Mancha i Universidad de Oviedo (Hiszpania), Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave (Słowacja) oraz Károly Róbert Főiskola (Węgry) w elbląskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej.

Blisko dziewięć miesięcy temu PWSZ w Elblągu w ramach programu LLP Erasmus przyjęła hiszpańskich studentów z Universidad de Castilla-La Mancha na roczną naukę do Instytutu Politechnicznego w ramach kierunków: Mechanika i budowa maszyn oraz Elektrotechnika. W połowie roku akademickiego 2010/11 dołączył do nich student z Universidad de Oviedo, który do Elbląga przyjechał w celu odbycia praktyki z zakresu budownictwa w firmie Strabag.
       W semestrze zimowym Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu gościła również studenta z Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Michał Kolencik przez 4 miesiące studiował na kierunku Informatyka w Instytucie Informatyki Stosowanej. - Pan Michał pomimo trudnego polskiego języka informatyczno-technicznego doskonale poradził sobie z opanowaniem materiału i bez problemu zaliczył wybrane przedmioty – mówi mgr inż. Miłowan Odya, wykładowca PWSZ w Elblągu.
       Zawarta w 2009 roku umowa z Károly Róbert Főiskola, w mijającym roku akademickim zaowocowała przyjazdem na semestr letni siedmiu węgierskich studentów. Węgrzy przez 4 miesiące uczęszczali na prowadzone w Instytucie Ekonomicznym przedmioty z zakresu: prawa handlowego, podatków, finansów publicznych w Polsce i Unii Europejskiej, zarządzania zasobami ludzkimi oraz języka angielskiego i polskiego.
       Pobyt obcokrajowców w Polsce nie opierał się wyłącznie na nauce. Studenci bardzo chętnie uczestniczyli w wyjazdach krajoznawczych do różnych polskich miast oraz odwiedzili wiodące na elbląskim rynku firmy. Brali również aktywny udział w różnego rodzaju imprezach uczelnianych, takich jak: juwenalia, otrzęsiny oraz studenckie czwartkowe dyskoteki. Hiszpański temperament, węgierski smak i słowacki humor idealnie wpasował się w elbląskie życie studenckie. Przyjazd na zagraniczne studia i praktyki pozwolił im poszerzyć wiedzę z zakresu studiów oraz lepiej poznać historię, tradycję i kulturę Polski.
       Podsumowując, w roku akademickim 2010/11 Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu gościła 14 studentów z 4 zagranicznych uczelni wyższych. Wyjeżdżający Erasmusi pytani o opinię na temat naszej szkoły, podkreślają przede wszystkim wysoki, nieodbiegający od europejskich uczelni poziom kształcenia oraz komfortowe warunki studiowania.
       Tegoroczni obcokrajowcy w elbląskiej Uczelni nie są jednak nowością. PWSZ-tka od 2005 roku posiada Kartę Erasmusa przyznaną przez Komisję Europejską. Obecnie PWSZ w Elblągu współpracuje z 16 zagranicznymi Uczelniami w ramach Programu Erasmus i do tej pory gościła wielu studentów i wykładowców. Jak podkreśla mgr Iwona Dwojacka, uczelniany koordynator Programu Erasmus – Wizyta zagranicznych gości przyczynia się umiędzynarodowienia Uczelni. Dzięki Programowi Erasmus polscy studenci mają okazję poznać innych europejskich kolegów, rozmawiać w języku obcym oraz wzbogacić wiedzę na temat krajów, z których pochodzą „erasmusi”.
       Żegnając tegorocznych studentów pozostajemy z nadzieją, że czas który spędzili w Polsce zapamiętają pozytywnie i kto wie, może jeszcze nas odwiedzą. Serdecznie zapraszamy.
      
Justyna Kościuk, Biuro Promocji i Współpracy z Zagranicą PWSZ w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama