UWAGA!

W sieci nikt nie jest anonimowy

 
Elbląg, W ramach konkursu uczniowie odgrywali scenki dotyczącej hejtu
W ramach konkursu uczniowie odgrywali scenki dotyczącej hejtu (fot. Magdalena Jaworska)

Hejt - niebezpieczne narzędzie w rękach każdego użytkownika Internetu. Przypadki mowy nienawiści, poniżania, wyśmiewania czy stalkingu są codziennym zjawiskiem i zawsze prowadzą do przykrych konsekwencji. Według wyników ankiety, przeprowadzonej wśród uczniów elbląskich szkół podstawowych i gimnazjów, aż 50 proc. przypadków cyberprzemocy nie jest zgłaszanych do rodziców, przyjaciół bądź nauczycieli.

Twórcy programu edukacyjno-profilaktycznego „Cyberprzemoc – jak się jej przeciwstawić?” chcą pomóc zrozumieć rodzicom, jak poważnym problemem jest hejt w sieci, a dzieciom i młodzieży uświadomić, jak poważne niesie konsekwencje. 
       W auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej przy ul. Grunwaldzkiej odbył się IV finał programu o przeciwdziałaniu cyberprzemocy, zorganizowany przez Zespół Szkół Technicznych oraz Komendę Miejską Policji w Elblągu. Jest to jedno z wielu działań w ramach programu „Bezpieczny Elbląg”. Takie spotkania mają przedstawić ogrom problemu, jakim są przejawy przemocy w sieci oraz uświadomić młodym ludziom, że nie są oni w pełni anonimowi oraz bezkarni w momencie, gdy komentują, udostępniają i zamieszczają treści.
       Co roku, podczas finału, rozstrzygany jest konkurs dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. W zależności od liczby zaangażowanych szkół dobierana jest forma rywalizacji. W tym roku zadaniem uczestników było odegranie scenki, której tematyka dotyczyła hejtu bądź walki z nim. Przed publicznością wystąpiły cztery grupy z elbląskich szkół podstawowych oraz gimnazjalnych.
       - Zawsze chcemy angażować jak najwięcej uczniów z całego Elbląga – przyznała Hanna Mierzejewska, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych, podczas dzisiejszego (12 czerwca) finału. – Cieszą mnie widoczne zmiany w zachowaniu uczniów, nie tylko naszej szkoły. Wyniki ankiety pokazują, że rośnie świadomość młodzieży w aspekcie prawa. Systematycznie organizujemy prelekcje oraz rozmowy w szkołach ze specjalistami, by przybliżyć uczniom problem hejtu i przedstawić jego konsekwencje. Nie jest to łatwe, dlatego nasze działania nie mogą być jednorazowe.

  Elbląg, W sieci nikt nie jest anonimowy
Fot. Magdalena Jaworska

Najmłodsi użytkownicy często są nieświadomi, że przestępstwa oraz wykroczenia popełnione w sieci, „w realu” są karane zgodnie z kodeksem karnym, wykroczeń bądź cywilnym. W programie prowadzonym przez elbląską policję i ZST ważną częścią jest więc przedstawienie uczniom konsekwencji prawnych cyberprzestępstwa.
       - W sieci nikt nie jest anonimowy i bezkarny - przypomniał insp. Robert Muraszko, komendant miejski policji w Elblągu. – Mimo stworzenia wirtualnego konta, możemy znaleźć jego twórcę i pociągnąć go do odpowiedzialności. Ciągłe nowelizacje przepisów prawnych pokazują, jak bardzo są one niezbędne, by chronić użytkowników m.in. przed oszustwami i hejtem. Uświadamiamy nie tylko dzieciom, ale i rodzicom, nauczycielom, opiekunom, jakie zagrożenia czekają na nich w sieci. Chcemy, by każdy z nich był bezpieczny w cyberświecie. Internet jest wspaniałym narzędziem, dlatego powinniśmy mądrze i świadomie z niego korzystać. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak szybko możemy stać się ofiarami lub sprawcami cyberprzemocy.

Magdalena Jaworska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Hejt, miał swe początki w krytykowaniu działań polityków wszelakiej maści. Ci broniąc się, wymyślili pojęcie hejt, aby zamknąć usta społeczeństwu. Dostosowują do tego prawo. Można ich tylko chwalić, nie wolno ich krytykować. Mimo, że są często zwykłymi oszustami wyborczymi, którzy naobiecywali złote góry, których oczywiście nie ma. Zwykły lans i leserstwo w wielu przypadkach i cwaniactwo, którego ludzie nie mogą zauważać ? Gdyż zaraz jest to HEJT ?
 • Już niedługo PiS i UE będzie wsadzal do więzienia za pisanie prawdy w internecie. Szykuje się cenzura jak w Chinach.
 • Budowa Nord Stream 2 jest zagrożeniem dla Bałtyku i mieszkańców Wybrzeża. Zaledwie tydzień od rozpoczęcia budowy kontrowersyjnego gazociągu doszło do skażenia niemieckich plaż i roślinności. Spółka Nord Stream 2 AG, która buduje rurociąg, już zadeklarowała, że poniesie koszty likwidacji szkód. Niemieckie służby wywiozły z plaż Zatoki Greifswaldzkiej 50 kg smaru w postaci grudek o wielkości jabłka oraz 2 m sześc. skażonych wodorostów.
 • Zacytuję: " - W sieci nikt nie jest anonimowy i bezkarny - przypomniał insp. Robert Muraszko, komendant miejski policji w Elblągu. – Mimo stworzenia wirtualnego konta, możemy znaleźć jego twórcę i pociągnąć go do odpowiedzialności. " - koniec cytatu. Czyżby tak było panie komendancie? Dziwne, bo mam wrażenie, że z najdrobniejszymi sprawami sobie nie radzicie jak obywatele zgłaszają, choćby z piratami drogowymi, którzy notorycznie łamią przepisy. Większość zgłaszanych wykroczeń przez obywateli jest przez policję umarzane, i tak można byłoby jeszcze wiele wymieniać. Liczą się zawsze czyny i skuteczność panie komendancie.
 • Skoro piszesz ten komentarz tzn. piszesz nieprawdę, bo w przeciwnym razie nie mógłbyś tego napisać; "Już niedługo PiS i UE będzie wsadzal do więzienia za pisanie prawdy w internecie. Szykuje się cenzura jak w Chinach. "
 • CZYTAJ ze zrozumieniem . Cytuję (JUŻ NIEDŁUGO)
 • Napisać, wytknąć coś politykowi - grzech, hejt mowa nienawiści. Jeszcze gorzej wytknąć coś księdzu - a to dopiero! Nie podoba się wielu, że ludzie wpisują swoje myśli na ich temat. Oczywiście są zwyrodnialcy i trolle karmiący się (żyjący) z hejtu. Ale z reguły są chorymi fanatykami, lub nawet mogą być opłacani przez partie (tak to wygląda). Zwykły człowiek w większości napisze, co o czymś myśli, i tyle.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  0
  hejterek(2018-06-13)
 • Jak w letnie noce nie będzie rajdów motocyklowych po Elblągu, to zacznę ufać Policji.
 • RobertKoliński Umiarkowanie złośliwie tylko nadmienię, że na to anty-hejterskie spotkanie dobrze byłoby wysłać kogoś z administracji PortELu, żeby się nieco o sposobach zwalczania cyberprzemocy i hejtu na własnych łamach wywiedzieli, bo różnie to w przeszłości bywało;)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  2
  RobertKoliński(2018-06-13)
 • Przeczytałam wszystkie komentarze i widzę że kompletnie nie kumacie czym jest mowa nienawiści, to nie jest jakiś wymyślony przez polityków termin. Każdy ma prawo pisać trzy po trzy, głupoty, ma prawo mylić się a potem udowadniać swoją rację, ma prawo do bycia złośliwym, zwłaszcza wobec polityków. Muszą być przygotowani na krytykę. Wlasnie, na krytyke a nie na wyzwiska, obelgi pod adresem rodziny i pociotków do piatego pokolenia. Hejt zaczyna się wtedy, gdy dana osoba, której on dotyczy zaczyna czuć się np.osaczona, prześladowana. Najgorzej gdy dotyczy osób młodych i nie wmawiajcie, że takich przypadków nie ma. Są. Każde wasze wyzwisko, obelga czy inne złe słowo mogą sprawić, że komuś odechce się żyć. A, i taka refleksja, drodzy komentujący. Uważacie że wszystko jest okej, a hejt jest "zmyslony", ale może kiedyś przyjść taki dzien, w ktorym was on dotknie. Co wtedy zrobicie?
 • Ta, tylko że to jest akurat szkalowanie itp itd k. k. a nie hejt !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  Ha,ha.(2018-06-13)
 • Ludziom chcecie zamknąć usta, a gdzie wolność słowa. Każdy wie, co pisze i bierze za to odpowiedzieć. Więc przestańcie z tym zastraszaniem, bo jest ro zwyczajnie śmiechu warte.
Reklama